Drętwienie rąk w ciąży – czy to zespół cieśni nadgarstka?
Uczucie drętwienia i mrowienia rąk przydarza się wielu przyszłym mamom po 36. tygodniu ciąży, ale także wcześniej. Sprawdź, co oznacza i jak sobie z nim radzić?
- Dominika Bielas
Drętwienie rąk podczas snu, mrowienie w palcach, bolące dłonie są częstymi dolegliwościami zgłaszanymi przez ciężarne szczególnie pod koniec ciąży. Warto wiedzieć, że obrzęki, które pojawiają się w ciąży, mogą dotyczyć nie tylko stóp, ale i rąk, i to one są przyczyną dolegliwości.
O czym świadczy drętwienie rąk w ciąży
Opuchnięte tkanki nadgarstka mogą uciskać nerwy dłoni. Takie zjawisko nazywa się zespołem cieśni nadgarstka. Może pojawić się u kobiet w ciąży – zarówno pod koniec ciąży, po 36. tygodniu, ale i wcześniej, już ok. 24. tygodnia ciąży. Oznaki tej dolegliwości są bardzo charakterystyczne i dość nieprzyjemne.
Na cieśń nadgarstka wskazują:
- mrowienie w palcach, które nasila się nocą,
- zaburzenia czucia w palcach, zwłaszcza wskazującym, serdecznym i kciuku.
Objawy związane z cieśnią nadgarstka nie niebezpieczne, ale ze względu na ich uciążliwość warto robić wszystko, by im zapobiegać.
Drętwienie rąk w ciąży w nocy
Drętwienie rąk w ciąży bardzo często nasila się podczas snu lub nad ranem. Ciężarną budzi ból palców i dłoni, gdyż przy bezruchu i rozluźnieniu ciała nasila się problem z krążeniem krwi. Nie bez znaczenia jest pozycja, w jakiej się śpi. Drętwienie rąk w nocy może być przyczyną bezsenności u ciężarnej, co niekorzystnie wpływa na poziom jej zmęczenia.
Zobacz także
Jak sobie radzić – domowe sposoby na drętwienie rąk w ciąży
Przede wszystkim trzeba znaleźć przyczynę dolegliwości. Jeśli nadal dużo pracujesz przy komputerze, pamiętaj o przerwach. Czasami wystarczy zmienić myszkę lub ustawienie klawiatury, by nastąpiła poprawa.
Co możesz jeszcze zrobić, gdy odczuwasz drętwienie rąk:
- Śpij z nieco uniesionymi rękami – możesz je np. oprzeć na na jaśkach.
- Nie podkładaj rąk pod głowę. – w ten sposób będą drętwiały jeszcze bardziej.
- Unikaj prac wymagających jednostajnych ruchów – robótki na drutach nie są teraz wskazane.
- Potrząsaj dłońmi. – to powinno przynieść ulgę.
- Włóż ręce pod kran – schłodzenie dłoni strumieniem zimnej wody zazwyczaj trochę pomaga.
Drętwienie rąk w ciąży (albo jedynie samych palców) jest nieprzyjemne, ale nie boli. Jeśli pojawia się ból, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty także wtedy, gdy poczujesz, że drętwieje ci całe ramię. Takie przypadki wymagają fachowych konsultacji i mogą wymagać leczenia.
W przypadku zespołu cieśni nadgarstka występującego w ciąży, objawy najczęściej ustępują samoistnie w ciągu pierwszego tygodnia po porodzie.
Jak sobie radzić z drętwieniem rąk – ćwiczenia
- Jednym ze sposobów radzenie sobie z drętwieniem jest ćwiczenie polegające na krążeniu nadgarstkami i ramionami. Taką rozgrzewkę warto wykonywać kilka razy w ciągu dnia, szczególnie jeśli nadal pracujesz przy komputerze.
- Ulgę przy drętwiejących rękach może też przynieść kolejne ćwiczenie: stań przed stołem i oprzyj się dłońmi o blat tak, by palce były zwrócone do tułowia. Ręce powinny być wyprostowane, a odległość między dłońmi nie powinna być większa niż 15 centymetrów. W takiej pozycji należy wytrzymać około dwie minuty, następnie zrobić przerwę i powtórzyć ćwiczenie.
- Do kolejnego ćwiczenia przyda się kij. Usiądź prosto na krześle, złap kij dłońmi na końcach. Następnie podnieś lekko napięte ręce do góry. Ćwiczenie należy wykonywać powoli, pamiętając o prostych plecach.
Zobacz także: