Fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży – co oznaczają, jak je leczyć?
Fosforany bezpostaciowe w moczu ciężarnej nie powinny być powodem do niepokoju, jeśli nie występują inne wskaźniki sugerujące, że w organizmie dzieje się coś nietypowego. Same fosforany bezpostaciowe są naturalnym składnikiem moczu zasadowego lub o odczynie obojętnym.
Fosforany bezpostaciowe, inaczej zwane fosforanami amorficznymi, mogą być wykryte (lub nie) podczas wykonywania okresowego badania moczu w ciąży.
Fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży – przyczyny
Fosforany bezpostaciowe mogą pojawić się w moczu. W ich skład wchodzi fosfor, którego poziom w organizmie regulują nerki. Gdy podaż fosforu w diecie jest duża, nerki wydalą go z organizmu w postaci fosforanów wraz z moczem. To dlatego obecność fosforanów bezpostaciowych w moczu ciężarnej nie powinna być sygnałem alarmowym.
Stężenie bezpostaciowych fosforanów w moczu zależy od diety i ilości wypijanych płynów. Jeśli poza tym parametry moczu są w normie, nie ma podstaw do niepokoju. Inaczej jest, gdy dochodzi do kamicy fosforanowej lub infekcji dróg moczowych.
Kamica fosforanowa – mamy z nią do czynienia wtedy, gdy w moczu są obecne fosforany bezpostaciowe i obserwuje się zwiększony ciężar właściwy moczu. Jest to rzadka odmiana złogów nerkowych, do których najczęściej dochodzi w wyniku:
- infekcji dróg moczowych,
- diety bogatej w fosforany,
- niedostatecznego nawodnienia organizmu,
- niedoboru witamin z grupy B i magnezu.
Infekcja dróg moczowych – w moczu poza fosforanami bezpostaciowymi obserwuje się wtedy leukocyty lub/i bakterie. Konieczne jest wykonanie posiewu moczu i rozpoczęcie leczenia.
Liczne fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży
Obecność licznych albo bardzo licznych fosforanów w moczu najczęściej jest skutkiem tego, że dieta ciężarnej obfituje w fosforany. Dzieje się tak, gdy ciężarna jada dużo warzyw, ale też, gdy pije dużo słodzonych napojów gazowanych.
Obecność w moczu erytrocytów i fosforanów jednocześnie zwykle świadczy o tym, że nadmiar fosforanów podrażnił błonę śluzową dróg moczowych.
Nieliczne fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży
Nieliczne fosforany bezpostaciowe w moczu ciężarnej mogą wskazywać na początek infekcji dróg moczowych, zwłaszcza jeśli w moczu zaobserwowano też leukocyty lub bakterie.
Jak zmniejszyć fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży
Zarówno infekcja dróg moczowych jak i kamica fosforanowa to stany niepożądane w ciąży. Przyszła mam, u której je stwierdzono, powinna podjąć leczenie. Niewskazana jest także zbyt duża ilość fosforanów bezpostaciowych w ciąży, która zwiększa ryzyko kamicy. Jeśli winna jest dieta, należy ją zmodyfikować.
W przypadku kamicy fosforanowej mogą powstać złogi w drogach moczowych. Wtedy leczenie zaczyna się od antybiotykoterapii. Gdy złogi mają postać niemożliwych do wydalenia kamieni, usuwa się je chirurgicznie.
W przypadku infekcji dróg moczowych zmniejszenie ilości fosforanów w moczu będzie trudne bez wcześniejszego wyleczenia stanu zapalnego. Dokonuje się tego za pomocą leków bakteriobójczych.
Przeczytaj także: