Reklama

Hospicjum perinatalne to miejsce, do którego mogą zgłosić się rodzice, których nienarodzone dzieci obarczone będą poważnymi wadami wrodzonymi (wadami letalnymi) – prowadzącymi do zgonu noworodka podczas porodu lub wkrótce po nim. O hospicjach perinatalnych stało się głośno w związku z zaostrzeniem prawa aborcyjnego. W tego typu placówkach kobieta, która decyduje się na kontynuację ciąży obarczonej poważnymi wadami wrodzonymi, może liczyć na opiekę medyczną oraz psychologiczną.

Mowa tu o wadach letalnych, które objęte są zakazem przerwania ciąży według obecnych przepisów, takich jak np. zespół Edwardsa czy zespół Patau. W 90 proc. przypadków, dzieci obarczone wadami letalnymi umierają w przeciągu pierwszego roku życia.

Reklama

Hospicjum perinatalne – jaką pomoc oferuje?

Hospicja tego typu oferują tzw. perinatalną opiekę paliatywną. Aby móc skorzystać z pomocy hospicjum perinatalnego, konieczne jest uzyskanie skierowania od lekarza mającego podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W dokumentacji musi być zawarta informacja o letalnej wadzie płodu. Usługi hospicjów perinatalnych są bezpłatne, a placówki te utrzymują się w dużej mierze z darowizn.

Jaką pomoc może zaoferować hospicjum perinatalne?

  • Omówienie specyfiki wady płodu, jej rokowania oraz możliwe scenariusze,
  • Profesjonalną pomoc psychologiczną i duchową dla obojga rodziców (od momentu uzyskania diagnozy aż po przejście żałoby po utracie dziecka),
  • Przygotowanie pomieszczenia ze sprzętem niezbędnym do opieki nad noworodkiem po porodzie.

Z hospicjami perinatalnymi współpracują lekarze pediatrzy, psychologowie, genetycy oraz ginekolodzy-położnicy.

Hospicja perinatalne w Polsce [LISTA]

Poniżej przedstawiamy listę obecnie funkcjonujących hospicjów perinatalne w Polsce:

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama