Reklama

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie, ile kawy można wypić w ciąży. Kawa na niskie ciśnienie, kawa na dobry początek dnia – to wszystko jest możliwe także wtedy, gdy spodziewasz się dziecka. Picie kawy w ciąży nie jest zakazane, pod warunkiem, że nie przesadzasz z ilością tego napoju. Bezpieczeństwo spożywania napojów zawierających kofeinę zostało potwierdzone w badaniach. Wyjaśniamy, ile kaw dziennie można wypić w ciąży.

Reklama

Spis treści:

Ile kaw można wypić w ciąży?

Naukowcy sprawdzili, ile kaw można wypić w ciąży. W badaniach poszukiwano niekorzystnego wpływu kofeiny na przebieg ciąży i rozwój płodu. „Sprawdzano, czy przyjmowanie kofeiny w ciąży może mieć związek z poronieniem i porodem przedwczesnym oraz wadami dziecka i jego masą urodzeniową” – tłumaczy dr Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z IMiD w Warszawie. „Wyniki większości badań z ostatnich lat mówią, że picie podczas ciąży do 3 filiżanek kawy w ciągu dnia (czyli nie więcej niż 200 mg kofeiny na dobę) nie wiąże się z żadnymi niepomyślnymi zdarzeniami” – mówi dr Jurczak-Czaplicka i dodaje, że wspomniane badania dotyczyły tylko II i III trymestru ciąży.

Jedna kawa dziennie w I trymestrze ciąży?

Niestety nie sprawdzano, jak kofeina wpływa na ciążę i płód w I trymestrze. Przekroczenie podanej wyżej normy może zaburzać przebieg ciąży i prawidłowy rozwój dziecka. „W badaniach dowiedziono, że spożycie ponad 300 mg kofeiny na dobę zwiększało ryzyko porodu przedwczesnego oraz skutkowało urodzeniem dziecka z niższą masą ciała” – dodaje ekspertka. Lepiej więc nie ryzykować i na początku ciąży ograniczyć się do jednej kawy dziennie lub w ogóle jej nie pić.

​Zrezygnuj z kawy rozpuszczalnej w ciąży na rzecz zdrowszej, sypanej lub ziarnistej. Jeśli pijesz kawę bezkofeinową w ciąży, także zwróć uwagę na ilość wypijanego napoju oraz jego jakość.

Słaba kawa w ciąży jest dozwolona?

Słaba kawa to dobry wybór w czasie ciąży. Dr Jurczak-Czaplicka przypomina, że ilość kofeiny w kawie zależy od tego, w jaki sposób ją parzymy. Najwięcej tej pobudzającej substancji zawiera mocna kawa, np. espresso. Ale kofeina w znacznych ilościach występuje również w herbacie (2 filiżanki czarnej herbaty zawierają tyle kofeiny, co jedna filiżanka kawy). „Jeśli w ciąży nie możemy funkcjonować bez kawy, starajmy się parzyć ją w ekspresie i trochę rozcieńczyć mlekiem” – wyjaśnia lekarka. W ciąży możesz bez obaw pić jedną lub dwie filiżanki takiej słabej kawy dziennie.

Podajemy, ile kofeiny zawierają różne rodzaje kaw:

  • cappuccino – 65 mg
  • latte – 60 mg
  • macchiato – 85 mg (w ok. 60 ml)
  • americano – 20 mg (w ok. 30 ml)
  • espresso – 65 mg (w ok. 30 ml)
  • espresso doppio – 126 mg (w 60 ml)
  • ristretto – 25 mg (w ok. 15 ml)
  • mocca – 100 mg (w ok. 60 ml)
  • freddo (kawa mrożona na bazie kawy mielonej) – 40 mg
  • frappe (kawa mrożona na bazie kawy rozpuszczalnej) – 40 mg
  • kawa rozpuszczalna – 70 mg

Choć picie kawy w ciąży jest możliwe, warto pamiętać o tym, że poranny przypływ energii z powodzeniem może zapewnić również wypicie letniej wody z cytryną albo spacer na świeżym powietrzu. Zamiast zastanawiać się, ile kawy możesz wypić w ciąży, wykorzystaj ten czas na zmianę nawyków na zdrowsze.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama