Strategia na zimę
Gdy wokół wszyscy kaszlą i kichają, często nie sposób uniknąć przeziębienia. Jak je jednak wyleczyć w czasie ciąży, by nie zaszkodzić maleństwu?
- Katarzyna Pinkosz/"Mamo, to ja"
Jeśli zastanawiasz się, czy leki dostępne w aptece bez recepty, są teraz dla ciebie dobre, to powiemy, że nie wszystkie. Bo nawet witaminy, które wydawałoby się tak bezpieczne, mogą zaszkodzić dziecku w brzuchu. Powinnaś być uważna zwłaszcza w pierwszym trymestrze, gdy tworzą się wszystkie narządy malca. Inna sprawa, że są też takie lekarstwa, których nie wolno brać przez całą ciążę. Dlatego jeśli czujesz, że dopada cię infekcja, przede wszystkim odpoczywaj i zastosuj proste, domowe sposoby (o tym dalej) jej łagodzenia. Jeżeli nie pomagają, skontaktuj się z lekarzem. Może zaleci antybiotyk, gdy stwierdzi, że twoja choroba jest bardziej niebezpieczna dla dziecka niż przyjmowanie leków. Zwykle jednak, jeśli zaczniesz wcześnie walczyć z chorobą, silne środki mogą być niepotrzebne.
Katar
Nie lekceważ go, by nie przerodził się w poważniejszą infekcję. Do nosa możesz zakraplać roztwór soli morskiej albo sól fizjologiczną. Nie stosuj zwykłych kropli do nosa (chyba że zaleci je lekarz). Pomocne są za to inhalacje z wody z solą lub olejkiem miętowym albo eukaliptusowym. Skórę pod nosem posmaruj maścią majerankową. Ułatwi to oddychanie przez nos. Jedz czosnek, cebulę, tarty chrzan (zawierają fitoncydy – naturalne substancje działające podobnie jak antybiotyk), posypuj kanapki natką pietruszki. Pij soki i herbatę z cytryną. Często wietrz pokój i go nawilżaj (gdy grzeją kaloryfery, powietrze jest suche, a przez wysuszoną śluzówkę łatwiej przenikają wirusy).
Idź do lekarza, jeśli: katar staje się gęsty, zielony lub żółty, nie mija, tylko dołączają się inne objawy infekcji (kaszel, gorączka, ból głowy).
Kaszel
Nawilżaj pokój i często go wietrz. Dużo pij: herbatki owocowe (z dzikiej róży, maliny), z miodem lub sokiem z maliny, aronii. Pomocny jest syrop z cebuli (drobno pokrojoną cebulę włóż do słoiczka, przekładając miodem lub cukrem). Syrop zadziała lepiej, jeśli dodasz do niego dwa ząbki czosnku. Łagodzi kaszel również syrop z babki lancetowatej lub prawoślazu. Suchy kaszel potraktuj odwarem z siemienia lnianego: łyżeczkę siemienia zalej szklanką wody i gotuj 10 minut. Gdy ostygnie, dodaj łyżkę miodu. Pij dwa razy dziennie.
Idź do lekarza, jeśli: kaszel nie mija po 24 godzinach, staje się silny i męczący (może wywołać skurcze macicy oraz przedwczesny poród).
Ból gardła
Najlepiej działa płukanie gardła: rób to kilka razy dziennie, np. wodą z solą (pół łyżeczki soli na szklankę ciepłej wody) lub z sodą oczyszczoną. Ssij tylko łagodne środki ziołowe.
Idź do lekarza, jeśli: ból gardła jest silny i nie mija po 24 godzinach (to może być angina), dołącza się gorączka.
Gorączka
Dużo pij. Bardzo dobry jest napój z imbirem, cynamonem, miodem i cytryną. Jeśli gorączka nie przekracza 38°C, nie musisz jej obniżać. Połóż się do łóżka, odpoczywaj, pij herbatki owocowe i ziołowe (np. z maliny, czarnego bzu, lipy), sok z czarnego bzu, aronii. Działają lekko napotnie (po spoceniu się gorączka spada). Jeśli temperatura przekracza 38°C, obniżaj ją, by nie zaszkodziła dziecku. Stosuj tylko środki zawierające paracetamol i nie przekraczaj zaleconej dawki. Uwaga: bez zalecenia lekarzy nie stosuj środków przeciwgrypowych dostępnych bez recepty (często zawierają one paracetamol, łatwo możesz przekroczyć zalecaną dawkę).
Idź do lekarza, jeśli: gorączka przekracza 39°C lub trwa dłużej niż dwa–trzy dni.
Podstępne zakażenia
W czasie ciąży jesteś bardziej niż zwykle narażona na zakażenie układu moczowego. Powodem jest rozluźnienie mięśni gładkich pęcherza (dochodzi do zalegania w nim moczu, nie jest on w całości wydalany, więc bakterie mają dobre warunki do namnażania się). Charakterystyczne objawy zakażenia: częste oddawanie moczu, parcie na pęcherz, szczypanie i ból przy oddawaniu moczu, gorączka.
Co robić? Dużo pij (szczególnie wskazany jest sok żurawinowy – zakwasza mocz, co hamuje rozwój bakterii). Koniecznie idź do lekarza (infekcja może spowodować poronienie, uszkodzenie płodu, przedwczesne skurcze macicy). Po to, by zapobiec nawrotom zakażenia, lekarz może zalecić preparaty z żurawiną.
Uwaga! Przed każdą wizytą u ginekologa wykonuj badanie ogólne moczu. Ma na celu monitorowanie pracy nerek, które muszą teraz przefiltrować 30–40 proc. więcej krwi niż przed ciążą.
Przeczytaj, jak uniknąć przeziębienia: Ciąża bez jesiennych infekcji? To możliwe!
Konsultacja: dr n. med. Jacek Lisawa, ginekolog położnik, Szpital św. Rodziny w Warszawie.