Jelitówka w ciąży jest szczególnie uciążliwa, ponieważ kobiety ciężarne nie powinny przyjmować wielu leków, w tym przeciwbiegunkowych. Objawy, jakie towarzyszą chorobie, mogą prowadzić do odwodnienia, które stanowi zagrożenie dla zdrowia przyszłej mamy.

Reklama

Jeśli symptomy jelitówki są nasilone, trwają dłużej niż dwa dni i ciężarna nie może się nawodnić w normalny sposób, powinna zgłosić się do lekarza.

Jelitówka – co to za choroba?

Jelitówka jest chorobą sezonową, choć niezwiązaną z porami roku – występuje masowo w jednym okresie, atakując dużą grupę ludzi. Powodują ją wirusy (rotawirusy, norowirusy lub adenowirusy), które bardzo szybko przenoszą się z człowieka na człowieka. Jeśli choć jeden z domowników zakazi się jelitówką, ciężarnej bardzo trudno będzie uniknąć infekcji.

Nie każda biegunka to jelitówka. O jelitówce mówi się wtedy, gdy choroba rozwija się na tle wirusowym, a nie wskutek np. zatrucia pokarmowego. Jelitówkę nazywa się też grypą żołądkową lub grypą jelitową.

Jelitówka w ciąży – objawy

Objawy grypy jelitowej u ciężarnych są takie same jak u innych osób i przypominają zatrucie pokarmowe w ciąży. Należy do nich przede wszystkim biegunka. Przy infekcji jelitowej w kale można niekiedy zauważyć domieszkę śluzu lub krwi. Poza biegunką mogą też inne symptomy.

Zobacz także

Objawy jelitówki w ciąży:

  • nudności
  • wymioty
  • bóle brzucha
  • gorączka
  • ból głowy w ciąży
  • osłabienie
  • ogólne złe samopoczucie
  • bóle mięśni jak przy grypie.

Grypa jelitowa w ciąży zwykle trwa 2-3 dni, ale może wydłużyć się nawet do 10 dni. Im dłużej się utrzymuje i im bardziej nasilone są objawy, tym większe ryzyko odwodnienia organizmu ciężarnej.

Jelitówka w ciąży – kiedy do lekarza?

Na konsultacje powinna zgłosić się kobieta, która podczas grypy żołądkowej w ciąży zaobserwuje domieszkę krwi w kale – to objaw, o którym zawsze trzeba powiedzieć lekarzowi. Dla przebiegu ciąży może też być niebezpieczna temperatura powyżej 38,5 stopnia. Jeśli gorączka jest wyższa, nie udaje się jej zbić dozwolonymi dla ciężarnych metodami, także konieczna jest konsultacja lekarska.

Jeżeli grypie jelitowej w czasie ciąży towarzyszy nasilona biegunka i częste wymioty, kobieta może być narażona na odwodnienie. Objawami odwodnienia są: suchość w ustach i suchość śluzówek, zapadnięte oczy, silne pragnienie, ciemne zabarwienie moczu lub brak moczu, zawroty głowy i omdlenia. W przypadku wystąpienia symptomów odwodnienia ciężarna koniecznie powinna zgłosić się do lekarza.

Co na jelitówkę w ciąży?

Ciężarne nie mogą stosować popularnych leków przeciwbiegunkowych, dlatego leczenie jelitówki w ciąży zwykle ogranicza się do odpoczynku i nawadniania. W przypadku gorączki przyszła mama może zastosować paracetamol lub chłodne okłady na podudzia.

Ponieważ grypa żołądkowa w ciąży prowadzi do zaburzenia we florze bakteryjnej jelit, a co za tym idzie do osłabienia odporności, ważnym składnikiem rekonwalescsencji powinno być przyjmowanie probiotyków.

Głodówka nie jest najlepszym pomysłem na leczenie jelitówki w ciąży. Lekarze są zgodni, że już w ciągu 3-4 godzin od wystąpienia pierwszych objawów choroby, należy wrócić do jedzenia, wyłączając z diety produkty ciężkostrawne. Specjaliści zalecają jedzenie w czasie grypy żołądkowej 5-6 małych posiłków w ciągu doby. W diecie nie może też zabraknąć napojów – wody średniozmineralizowanej, słabej herbaty lub ziołowych naparów. Przy silnej biegunce i wymiotach warto sięgnąć po napoje zawierające niezbędne składniki mineralne – to tak zwane elektrolity.

W przypadku nasilonych objawów grypy żołądkowej w ciąży lekarze czasami decydują się na podanie leków przeciwbiegunkowych lub przeciwwymiotnych. Decyzja zapada zwykle wtedy, gdy stosowanie leków zdaniem lekarza przyniesie korzyści przewyższające potencjalne zagrożenie dla płodu.

Czy grypa jelitowa jest groźna w ciąży?

Grypa jelitowa, tak jak i inne stany zapalne przewodu pokarmowego u ciężarnych, może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem powikłań ciąży – poronienia, przedwczesnego porodu, przedwczesnym pęknięciem pęcherza płodowego, zaburzeniami wzrostu płodu. Z tego względu nie należy bagatelizować jej objawów i w razie nasilenia objawów nie wahać z pójściem do lekarza.

Źródło: Szczepanek M., Strzeszyński Ł., Rymer W. Postępowanie w ostrej biegunce infekcyjnej u dorosłych. Podsumowanie wytycznych American College of Gastroenterology 2016. Med. Prakt., 2017; 6: 13–22

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama