zatrucie pokarmowe w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Zatrucie pokarmowe w ciąży – jak leczyć i czy szkodzi dziecku

Zatrucie pokarmowe w ciąży objawia się wymiotami, biegunką i bólem brzucha. Spowodowane jest spożyciem nieświeżego lub skażonego pokarmu. Wymaga leczenia, które ma zapobiec groźnemu dla ciężarnej odwodnieniu. W niektórych przypadkach zatrucie pokarmowe może nawet wywołać przedwczesny poród lub obumarcie płodu. Jak radzić sobie z objawami zatrucia w ciąży? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zatrucie pokarmowe w ciąży grozi odwodnieniem organizmu przyszłej mamy, które powoduje, że dziecko nie będzie otrzymywać odpowiedniej ilości substancji odżywczych.

Objawy zatrucia pokarmowego w ciąży są takie same jak u kobiety, która nie spodziewa się dziecka – to dolegliwości ze strony układu pokarmowego, między innymi: ból brzucha, biegunka i/lub wymioty. Inne jest natomiast postępowanie i leczenie, ponieważ ciężarne nie powinny na własną rękę stosować żadnych lekarstw.

Spis treści:

Objawy zatrucia pokarmowego w ciąży

Zatrucie pokarmowe polega na zaburzeniu funkcji układu pokarmowego wskutek dostania się do niego bakterii, grzybów, pasożytów (tasiemiec, glista ludzka) lub wirusów (rotawirusy, adenowirusy, norowirusy). 

Objawy zatrucia pokarmowego pojawiają się po kilku godzinach od dostania się drobnoustrojów do organizmu. Są to:

Infekcja ma zwykle ostry przebieg i trwa od 3 do 10 dni.

Przyczyny zatrucia pokarmowego w ciąży

Zatrucie pokarmowe w ciąży może przydarzyć się każdej przyszłej mamie bez względu na to, jak bardzo jest ostrożna i uważa na to, co je. Ciężarna jest bardziej narażona na dolegliwości układu pokarmowego. Przyczynia się do tego osłabiona odporność organizmu obciążonego tak dużym wysiłkiem, jakim jest ciąża.

Do zatrucia pokarmowego dochodzi wskutek nieżytu żołądkowo-jelitowego spowodowanego:

  • spożyciem nieświeżego, skażonego lub niedogotowanego pokarmu,
  • wypiciem skażonego napoju,
  • zakażeniem drogą fekalno-oralną,
  • bezpośrednim kontaktem z osobą zakażoną lub jej wydzielinami,
  • brakiem odpowiedniej higieny.

Najczęstszymi przyczynami zatrucia pokarmowego w ciąży są bakterie:

  • salmonella – aby nie doszło do zarażenia, trzeba szczególnie uważać na świeżość spożywanych jajek, mleka i mięsa; bardzo łatwo o zakażenie, jeżeli znalazły się na nich odchody zwierzęce; zwłaszcza lato sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii,
  • gronkowiec złocisty – bakteria „lubi" przebywać w lodach, kremach oraz mięsie i rybach, szczególnie w okresie wakacji trzeba uważać, gdyż rozmrażanie i zamrażanie pokarmów sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii,
  • jad kiełbasiany (toksyna botulinowa) – to jedna z najsilniejszych trucizn, wytwarzana przez bakterie z rodzaju clostridium. Pojawia się na skutek dostania się do jedzenia zanieczyszczonej ziemi; trzeba uważać zwłaszcza na jakość spożywanych wędlin, konserw i przetworów z mięsa, ryb lub jarzyn; zatrucie może być śmiertelne, gdyż jad kiełbasiany uszkadza mózg,
  • bakterie Yersinia, Listeria i Escherichia coli – najczęściej odpowiadają za zatrucie pokarmowego w warunkach domowych, mogą pojawić się w surowym mięsie, rybach, niepasteryzowanym mleku.

Wpływ zatrucia pokarmowego w ciąży na dziecko

Zatrucie pokarmowe w ciąży może poważnie zaszkodzić dziecku, jeśli wywołane jest przez niektóre bakterie (listeria).

Negatywny wpływ na płód ma także odwodnienie, do którego może dojść u ciężarnej - dziecko nie otrzyma wtedy odpowiedniej ilości substancji odżywczych.

Jeżeli kobieta w ciąży zaraziła się:

  • bakterią listerii – (spożycie skażonego mleka, miękkich niepasteryzowanych serów, mięsa lub warzyw) to konsekwencje takiego zatrucia pokarmowego mogą być groźne dla dziecka. W przypadku listeriozy istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia na płód. To może prowadzić do uszkodzeń mózgu lub wzroku, a nawet spowodować poród przedwczesny lub obumarcie wewnątrzmaciczne. Z uwagi na ryzyko listeriozy kobiety w ciąży powinny unikać spożywania niepasteryzowanych serów pleśniowych i tzw. dań gotowych do spożycia.
  • norowirusem – w rzadkich przypadkach może dojść do niedożywienia płodu (hipotrofii płodu).
  • bakterią E.coli – ryzyko dla dziecka jest niskie, ale u ciężarnej może dojść do uszkodzenia nabłonka naczyń krwionośnych lub niewydolności nerek.
  • salmonellą – u kobiety może dojść do zapalenia opon mózgowych, reaktywnego zapalenia stawów lub bakteremii (przedostania się bakterii do krwi, a wraz z nią do różnych narządów).

Leczenie zatrucia pokarmowego w ciąży domowymi sposobami

Ciężarna musi przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, aby wskutek wymiotów i biegunki nie doszło do jego odwodnienia.

Ciężarna z zatruciem pokarmowym powinna:

  • pić niegazowaną wodę źródlaną, często i w niewielkich ilościach, aby systematycznie uzupełniać straty płynów,
  • unikać przez kilka godzin jedzenia – z powodu kilkugodzinnej głodówki zarówno kobiecie, jak i dziecku w brzuchu nic złego nie grozi,
  • regenerować siły poprzez odpoczynek.

Jeśli wymioty i biegunka są nasilone, zamiast wody dobrze jest zastosować elektrolity, które od wody różnią się tym, że zawierają niezbędne organizmowi mikroelementy. Picie elektrolitów pomaga zapobiegać takim zjawiskom jak: ogólne osłabienie, zaburzenia rytmu serca, zawroty głowy, omdlenia, kurcze mięśni, które mogą wystąpić, gdy dojdzie do zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu (o co nietrudno przy biegunce i wymiotach).

Wraz z ustępowaniem objawów zatrucia pokarmowego, zwłaszcza zatrucia bakteryjnego, dobrze jest przywrócić prawidłowa florę jelitową, w czym pomaga stosowanie probiotyków.

Co jeść podczas zatrucia pokarmowego w ciąży?

Ciężarna może stosować lekkostrawną dietę i jeść lekkostrawne jedzenie, w tym:

  • biszkopty,
  • sucharki,
  • kleik,
  • kisiel,
  • marchwiankę,
  • gotowany ryż z jabłkiem,
  • gotowane mięso kurczaka.

Podczas zatrucia pokarmowego ciężarna powinna unikać surowych warzyw i owoców, a także tłustych, smażonych potraw, fast-foodów, ostrych przypraw. Dopiero kilka godzin po ustąpieniu objawów zatrucia pokarmowego można powrócić do normalnej diety.

Zatrucie pokarmowe w ciąży – kiedy do lekarza?

Jeżeli zastosowane środki nie zmniejszają skutków zatrucia pokarmowego i jego objawy utrzymują się przez wiele godzin, konieczna jest wizyta u lekarza.

Niewykluczone, że lekarz zleci hospitalizację lub dożylne podanie płynów i substancji odżywczych w kroplówce, albo uzupełnienie elektrolitów za pomocą środków dostępnych w aptece (zawierają glukozę, sód, potas, magnez i wapń).

Uwaga! Ciężarna nie może zażywać większości leków, ale płyny wodno-elektrolitowe mogą być stosowanie przez kobiety w ciąży. Tylko po konsultacji z lekarzem można przyjąć środki stosowane przy zatruciu pokarmowym, takie jak węgiel leczniczy lub Smecta.

Zatrucie pokarmowe w ciąży – kiedy do szpitala?

Ciężarna powinna szukać pomocy w szpitalu w przypadku pojawienia się takich objawów jak:

  • odwodnienie – suche spojówki, język,
  • senność,
  • zaburzenia świadomości,
  • uporczywe wymiotów,
  • silne bóle brzucha,
  • krwista biegunka,
  • zaburzenia oddawania moczu.

Zapobieganie zatruciu pokarmowemu w ciąży

Przy zatruciu pokarmowym u ciężarnych mamy do czynienia z krótką listą środków leczenia, dlatego najlepiej sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Aby uniknąć zatrucia pokarmowego w ciąży, należy przestrzegać zasad higieny podczas przygotowywania, przechowywania i spożywania posiłków:

  • unikać jedzenia surowych lub niedogotowanych mięs,
  • nie pić niepasteryzowanego mleka lub soków,
  • nie jeść pokarmów z niepewnych źródeł,
  • nie pozostawiać jedzenia poza lodówką na dłużej niż 1-2 godziny,
  • przechowywać mięso, ryby i warzywa oddzielnie, w wyznaczonych miejscach w lodówce,
  • nie spożywać produktów rozmrożonych, a następnie ponownie zamrożonych,
  • dokładnie myć mięso, warzywa i owoce przed gotowaniem,
  • myć ręce przed przystąpieniem do gotowania,
  • pilnować czystości przedmiotów kuchennych po przyrządzeniu posiłku – do obrabiania mięsa mieć oddzielną deskę do krojenia, często wymieniać gąbki do mycia naczyń i ściereczki,
  • regularnie myć  lodówkę.

Źródło: Ernest Kuchar, Zatrucie pokarmowe, "Medycyna Praktyczna", 2017, recepta.pl

Zobacz także:

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na produkty marki
-20% na produkty marki
Rabat 20% na produkty marki Ri... więcej»
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
+
-20% na produkty marki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty marki Rituals przy zakupach za min. 100 zł. Kod promocyjny obowiązuje w sklepach Rituals, aplikacji oraz na naszej stronie internetowej rituals.com. Z rabatu wyłączone są inne promocje, edycje limitowane oraz kalendarze adwentowe. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
20% na cały asortyment
20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na cały asortyment, dostępne w salonach stacjonarnych oraz na www.wojas.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w salonach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
-30% przy zakupach za min. 229zł*
-30% przy zakupach za min. 229zł*
30% rabatu na cały asortyment... więcej»
Kod rabatowy:szalenstwo30
Zobacz
+
-30% przy zakupach za min. 229zł*
Online
Stacjonarnie

30% rabatu na cały asortyment przy zakupach za min. 229zł. Rabat nakłada się w koszyku po wpisaniu kodu oferty i spełnieniu warunków oferty. Nie łączy się z innymi ofertami. Nie dotyczy produktów przecenionych, pomadek Almost Lipstick in Black Honey, miniproduktów, zestawów oraz nowości. Oferta dostępna w salonach firmowych i na clinique.com.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalenstwo30
Zobacz
20% na cały asortyment
20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment d... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY20
Zobacz
+
20% na cały asortyment
Online

Rabat 20% na cały asortyment dostępny na www.swederm.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY20
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na produkty do pielę... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty do pielęgnacji twarzy skłonnej do niedoskonałości. Oferta obejmuje wybrane produkty z linii Calendula, Clearly Corrective oraz Anti-Blemish. Rabat dostępny w sklepach stacjonarnych i na kiehls.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
-25% na wszystko
-25% na wszystko
Rabat 25% na całą ofertę MEFEM... więcej»
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
+
-25% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 25% na całą ofertę MEFEMI w cenie regularnej. Promocje na stronie www nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA