Kofeina w ciąży jest dozwolona, ale tylko w małych ilościach. Kobieta spodziewająca się dziecka powinna ograniczyć dawki kofeiny w swojej diecie i nie spożywać jej więcej niż 200-300 mg dziennie. Skutki przyjmowania większej ilości kofeiny w ciąży to m.in. niska masa urodzeniowa dziecka i jego nadaktywność psychoruchowa. Bezpieczna ilość kofeiny znajduje się w 2-3 małych filiżankach kawy. Trzeba jednak pamiętać, że kofeinę zawierają też inne produkty. Niektóre kobiety decydują się na kawę bez kofeiny w ciąży, ale ten napój również należy pić rozsądnie.

Reklama

Kofeina w ciąży:

Kofeina w ciąży – czy szkodzi?

Zgodnie z aktualną wiedzą kofeina w ciąży jest bezpieczna, ale tylko w małych dawkach. Nawet zwykła kawa w ciąży jest dozwolona, ale ciężarne powinny się ograniczyć do maksymalnie 2 filiżanek espresso lub 2 kaw rozcieńczonych mlekiem. W żadnych badaniach naukowych nie stwierdzono niekorzystnego wpływu takich dawek kofeiny (ok. 200 mg dziennie) na przebieg ciąży w drugim i trzecim trymestrze. Nie sprawdzano, jak kofeina wpływa na ciążę i płód w pierwszym trymestrze. Jeśli więc zastanawiasz się, ile kawy można wypić w ciąży, przez pierwsze miesiące lepiej całkiem z niej zrezygnuj.

Ile mg kofeiny jest w różnych produktach?

Kofeinę naturalnie zawiera kawa i herbata. W mniejszych ilościach znajduje się w kakao, coca-coli i czekoladzie. Kofeinę zawierają też napoje energetyzujące, a nawet suplementy diety czy leki przeciwbólowe. W ciąży trzeba je przyjmować ostrożnie. Ile mg kofeiny znajduje się w różnych produktach?

  • Filiżanka czarnej kawy zawiera 70-140 mg kofeiny,
  • filiżanka kawy rozpuszczalnej to ok. 95 mg kofeiny,
  • filiżanka espresso to 57 mg kofeiny,
  • filiżanka kawy mrożonej – 50-70 mg,
  • szklanka czarnej sypanej herbaty – 65 mg kofeiny.

Kofeina w ciąży – skutki przedawkowania

Przyjmowanie większych ilości niż 300 mg kofeiny dziennie w ciąży może niekorzystnie wpływać na rozwój płodu. Skutki przedawkowania kofeiny w ciąży to m.in.:

Zobacz także

Kofeina w ciąży a rozwój płodu

Kofeina z łatwością przenika przez łożysko do płynu owodniowego, a stamtąd do organizmu płodu. Wrażliwe na nią są kształtujące się narządy dziecka, m.in. wątroba. Ponieważ nie jest jeszcze w pełni wykształcona, nie potrafi poradzić sobie z metabolizowaniem kofeiny – zajmuje jej to nawet kilka dni. Obciążony kofeiną organizm płodu może być gorzej dotleniony i odżywiony. Dzieje się tak wskutek wzrostu stężenia katecholamin, które rośnie po spożyciu kawy.

Kofeina w ciąży a zdrowie ciężarnej

Kofeina podnosi ciśnienie krwi, podrażnia żołądek, wypłukuje wapń i magnez, a pita w nadmiarze może zaburzać wchłanianie żelaza. Jeśli więc przyszła mama ma anemię, cierpi na zgagę, dokuczają jej bolesne skurcze nóg lub bezsenność w ciąży, powinna unikać picia kawy. Spożywanie kofeiny może wręcz przyczynić się do powstania tych problemów. Jeśli rezygnacja z picia kawy jest ponad twoje siły, możesz spróbować pić kawę bezkofeinową w ciąży (kupuj produkty z ekologicznym certyfikatem).

Ważne! Kawa zbożowa w ciąży jest bezpieczna, a w okresie laktacji nawet zalecana. Piją ją też dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Z kolei kawa rozpuszczalna w ciąży nie jest polecana – to zwykle napój gorszej jakości niż świeżo mielona czy sypana, a przy tym zawiera podobną ilość kofeiny. W ciąży zatem lepiej pić kawę naturalną, parzoną ze zmielonych ziaren.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama