Krew z nosa w ciąży – przyczyny krwawienia i co robić w razie krwotoku
Krew z nosa w ciąży może lecieć nawet co piątej kobiecie. Spowodowane jest to zmianami zachodzącymi pod wpływem hormonów. Podpowiadamy, jak zatamować krwawienie z nosa w ciąży i kiedy warto skonsultować krwotoki z lekarzem.
Krwawienie z nosa w ciąży to dolegliwość, która dotyka od 10 do 20 proc. kobiet. U niektórych ciężarnych krwotok z nosa pojawia się zaledwie kilka razy w ciągu 9 miesięcy, u innych nawet codziennie. Dolegliwość ta zwykle ustępuje kilka dni po porodzie. Jeśli jesteś w ciąży i pojawił się u ciebie silny krwotok z nosa lub często pojawia się niewielka ilość krwi, powiedz o tym swojemu lekarzowi podczas najbliższej wizyty kontrolnej.
Przyczyny krwawienia z nosa w ciąży
Przyczyną krwawień z nosa w ciąży mogą być:
- zmiany hormonalne towarzyszące ciąży – np. podwyższenie poziomu estrogenów, które może prowadzić do zmian w obrębie błony śluzowej nosa,
- zwiększenie objętości krwi, a w konsekwencji rozszerzenie naczyń krwionośnych i ich osłabienie, co sprzyja pękaniu naczynek w nosie podczas ciąży,
- rzadziej zbyt wysokie ciśnienie krwi,
- długotrwałe przebywanie w sztucznie ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach,
- choroby, takie jak zapalenie zatok czy alergie.
Krwawieniu z nosa często towarzyszą:
- opuchlizna,
- uczucie zatkanego nosa,
- trudności z oddychaniem,
- chrapanie.
Co robić w przypadku krwotoku z nosa podczas ciąży
Jeśli zauważysz, że leci ci krew z nosa, powinnaś:
• usiąść, delikatnie pochylić głowę do przodu i oddychać spokojnie przez usta (taka pozycja zapobiega spływaniu krwi do gardła),
• położyć zimny okład na nasadę nosa lub czoło i na kark (niska temperatura zwęża naczynia krwionośne, tamując krwawienie).
Ważne! Po ustaniu krwawienia przez 2-3 godziny lepiej nie czyścić nosa, by nie podrażniać śluzówki. Po upływie tego czasu należy delikatnie wydmuchać pozostałe w nosie skrzepy krwi.
Zobacz także
Pękające naczynka w nosie w ciąży – kiedy zgłosić się do lekarza
Jeśli krwawienie z nosa nie ustaje, należy zgłosić się do laryngologa lub skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. W zależności od lokalizacji krwawienia oraz jego nasilenia, lekarz może zalecić umieszczenie w jamie nosa wacika nasączonego lekiem obkurczającym naczynia.
Po zatamowaniu krwawienia warto położyć się z głową ułożoną pod kątem 45 stopni. Należy unikać gorących potraw i napojów (pod wpływem gorąca może dojść do rozszerzenia naczyń krwionośnych i ich pęknięcia).
Gdy krwawienia z nosa w ciąży zdarzają się często i są obfite, przyszła mama może być narażona na obniżenie poziomu żelaza we krwi i anemię ciężarnych. Dlatego przy pojawiających się w ciąży krwotokach z nosa trzeba skonsultować się z lekarzem i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednią suplementację. Rzadkie i skąpe krwawienia z nosa nie niosą ze sobą takiego ryzyka.
Zapobieganie krwawieniom z nosa w ciąży
Aby zapobiec krwotokom z nosa w ciąży, warto zadbać o:
- odpowiednią ilość wypijanych płynów (szczególnie wody),
- odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu,
- unikanie zadymionych pomieszczeń i towarzystwa osób palących,
- przy skłonności do krwawień z nosa w ciąży, wydmuchiwanie nosa powinno być delikatne, aby nie zwiększać za bardzo ciśnienia krwi i nie podrażniać błony śluzowej nosa.
Czasem warto również pomyśleć o stosowaniu preparatów wspomagających przywrócenie prawidłowej wilgotności nosa – w aptekach dostępne są preparaty w postaci żelu lub spreju. Zawierają one kwas hialuronowy, dekspantenol, wodę morską. Nie należy stosować do nawilżania nosa parafiny, gdyż hamuje ona ruchy rzęsek. Ważne jednak, by przed użyciem tego typu preparatów skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.
Zobacz też: