Krzywa cukrowa wykonywana w ciąży nazywana jest też doustnym testem obciążenia glukozą, krzywą glikemiczną lub OGTT, a badanie to należy do badań glukozy w ciąży. Zarówno krzywa cukrowa jak i regularne badanie poziomu cukru we krwi na czczo i w moczu należą do badań profilaktycznych, które pozwalają wychwycić ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej, która grozi poważnymi powikłaniami.

Reklama

Spis treści:

Krzywa cukrowa w ciąży – kiedy

Badanie zwane krzywą cukrową wykonuje się między 24. a 28. tygodniem ciąży, a więc w drugim trymestrze. Ten termin obowiązuje kobiety, które miały prawidłowy wynik badania poziomu cukru we krwi na czczo.

Uwaga! Lekarz zleci wykonanie krzywej cukrowej wcześniej, jeśli poprzednie badanie wykazało poziom cukru we krwi poza normą.

Jak wygląda badanie krzywej cukrowej?

Podczas badania podaje się ciężarnej glukozę i sprawdza, jak reaguje na nią organizm. W tym celu kilka razy pobierana jest krew. Badanie składa się z dwóch lub trzech etapów:

Zobacz także
  • pobranie krwi na czczo i oznaczenie poziomu cukru we krwi,
  • pobranie krwi 60 minut po podaniu glukozy i oznaczenie jej poziomu,
  • pobranie krwi 2 godziny po podaniu glukozy i oznaczenie jej poziomu.

Pierwsze pobranie krwi może być wykonane z palca, a pozostałe wykonuje się z żyły łokciowej. Między pobraniami krwi należy pozostać w placówce medycznej i spokojnie oczekiwać na dalsze etapy badania, gdyż aktywność fizyczna może zafałszować wyniki.

Glukozę podaje się w postaci roztworu – 75 g glukozy w 300 ml wody, który trzeba wypić w ciągu 5 minut. Miedzy wypiciem glukozy a badaniami krwi nie wolno już nic jeść ani pić.

Jak się przygotować do krzywej cukrowej?

Bardzo ważne jest, aby na badanie stawić się 8-12 godzin po ostatnim posiłku. Przez trzy dni przed testem trzeba jadać regularne posiłki. Przez 24 godziny przed badaniem nie należy podejmować większej aktywności fizycznej (nie palić i nie pić alkoholu).

Na badanie najlepiej pojechać w towarzystwie – z partnerem, mamą lub przyjaciółką, gdyż niektóre kobiety na podanie tak dużej dawki glukozy reagują zawrotami głowy lub mdłościami. Na badanie trzeba zarezerwować minimum dwie godziny (nie licząc czasu oczekiwania na pierwsze pobranie krwi).

Uwaga! W niektórych placówkach wymagane jest, by pacjentka przyniosła własną glukozę – można ją kupić bez recepty w aptece. Dlatego przed pójściem na badanie warto dowiedzieć się, czy trzeba wcześniej dokonać zakupu glukozy.

Krzywa cukrowa w ciąży – wynik i normy

Wyniki badania poziomu cukru we krwi po podaniu glukozy powinny mieścić się w normach. Normy dla krzywej cukrowej w ciąży wynoszą (za Polskim Towarzystwem Diabetologicznym):

  • na czczo – 92-125 mg/dl
  • po 60 min od podania 75 g glukozy – poniżej 180 mg/dl
  • po 2 godzinach od podania 75 g glukozy – poniżej 153 mg/dl.

Prawidłowa krzywa cukrowa w ciąży wyklucza cukrzycę. Jeśli jednak po godzinie i dwóch od podania glukozy jej poziom we krwi będzie wyższy niż wynosi norma, istnieje uzasadnione podejrzenie cukrzycy ciążowej, co wymaga podjęcia leczenia.

Płaska krzywa cukrowa w ciąży oznacza, że we krwi nie wzrasta poziom cukru po spożyciu glukozy. Może to sugerować niewłaściwą pracę trzustki i rozwój insulinooporności. W takim przypadku zwykle badanie należy powtórzyć.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama