Reklama

Zacznijmy od mdłości w ciąży - nie ma wątpliwości są męczące i nieprzyjemne, ale z drugiej strony właśnie dzięki nim wiele kobiet dowiaduje się, że są w ciąży!

Reklama

Mdłości zwykle pojawiają się około 6. tygodnia ciąży, choć zdarzają się już w trzecim. Znikają przed 13. tygodniem ciąży, chociaż niektóre ciężarne (np. te, które spodziewają się bliźniaków) walczą z nimi do ostatniego miesiąca.W dodatku, chociaż znane są jako tzw. poranne nudności, to jednak mogą dokuczać także w południe, w nocy, a czasem przez cały dzień.

Co odpowiada na ciążowe nudności?

Zapewne wysoki poziom ciążowego hormonu hCG i estrogenu, rozciąganie mięśniówki macicy, rozluźnienie mięśniówki przewodu pokarmowego (wpływa na gorsze trawienie), nadmiar kwasu żołądkowego oraz wyostrzone powonienie. Na „poranne” nudności bardziej narażone są mamy, które cierpią na chorobę lokomocyjną. Nie pomaga też stres, nieprzespana noc i przemęczenie.

Jak złagodzić objawy mdłości w ciąży?

Zanim sięgniesz po lekarstwo, skontaktuj się z lekarzem. Ale możesz sobie pomóc także w inny sposób:

  1. Po przebudzeniu nie biegnij do codziennych zadań. Zjedz kromkę chleba, krakersa czy pół banana – coś, co zawiera węglowodany. Wstań dopiero po kilku minutach. Podnoś się powoli - nagła zmiana pozycji może wywołać atak mdłości.
  2. Jedz często, ale małe porcje. Dzięki takiemu sposobowi nie obciążasz żołądka i nie dopuszczasz, aby był pusty – kiedy nadmiar kwasu żołądkowego mógłby wywołać mdłości.
  3. Dużo pij wody (niegazowanej i niskosodowej), ale nie po posiłku, poczekaj 30 minut i dopiero wtedy ugaś pragnienie. Picie wody w ciąży nie tylko przeciwdziała mdłościom, ale nawadnia twój organizm i reguluje ciśnienie.
  4. Sięgnij po imbir (świeży). Plasterek albo starte wiórki dodaj do wody, naparów ziołowych, np. z mięty, melisy czy rumianku, albo nawet do zupy. Pamiętaj jednak, że przeciwwymiotnie działa jedynie świeży imbir. Suszony i sproszkowany nie przyniesie pożądanego rezultatu.
  5. Idź do lekarza. Koniecznie powiedz o wymiotach ginekologowi, jeśli przez nudności czy wymioty nie możesz jeść, tracisz na wadze, albo gdy wymioty powtarzają się w ciągu dnia. Na własną rękę nie bierz żadnych środków przeciwwymiotnych.

Zobacz też: sposoby na to, jak walczyć ze zgagą.

[CMS_PAGE_BREAK]
Na forach dyskusyjnych opisów: „To draństwo mnie wykończy”, „Jakbym wypiła kwas siarkowy” jest co nie miara. Za odczucia te trzeba winić Panią Zgagę, ale oddajmy jej sprawiedliwość: choć nie jest przyjemna, to nie zagraża ani dziecku, ani tobie.

Co odpowiada za ciążową zgagę?

W pierwszych tygodniach ciąży organizm zwiększa produkcję progesteronu i relaksyny. Hormony te rozluźniają mięśnie gładkie (z których zbudowany jest m.in. przewód pokarmowy), przez co wszystko, co zjesz, zalega w przewodzie i powoduje niestrawność. Ale dzięki zwolnieniu perystaltyki substancje odżywcze lepiej się przyswajają i przedostają do krwi, która trafia do łożyska. Natomiast za zgagę w ostatnich miesiącach ciąży odpowiada powiększająca się macica, która uciska na żołądek. Efekt? Wypychanie pokarmu do góry i... zgaga!

Jak złagodzić objawy zgagi w ciąży?

Niestety, szansa, że zgaga cię ominie, jest taka sama jak ta, że spotkasz yeti. Możesz za to sprawić, że nie będzie tak dokuczliwa. Co na zgagę w ciąży?

Reklama
  1. Unikaj potraw: kwaśnych, bardzo gorących, również słodyczy. Omijaj dużym łukiem kawę, alkohol i napoje gazowane (także papierosy). Zdrowa dieta w ciąży nie powinna zawierać także zbyt wiele pikantnych i tłustych dań - te pierwsze zwiększają zgagę, te drugie sprawią, że przytyjesz za dużo.
  2. Jedz częściej, ale mniej. W ciąży powinnaś jeść minimum pięć, sześć posiłków dziennie. Ale uwaga: il wielkość powinna być taka, abyś od stołu wstawała z uczuciem: "jeszcze coś drobnego mogłabym zjeść". Nie chodzi o to, abyś się głodziła, tylko o to, abyś nie przejadała się aż do granic rozciągliwości żołądka.

    Zrób test: Czy dobrze jesz w ciąży?

  3. Spróbuj migdałów. Wystarczy schrupać od razu kilka sztuk, a potem co dwie, trzy godziny. Naprawdę pomagają (pod warunkiem, że nie jesteś na nie uczulona).
  4. Dużo pij wody (oczywiście niegazowanej). Picie wody pomoże poprawić trawienie, ale uwaga - nie pij jej podczas posiłku tylko przed nim. Czasami na zgagę pomaga też wypita powoli, małymi łyczkami szklanka mleka lub porcja jogurtu naturalnego.
  5. Nie kładź się po posiłku. Kolację zjedz co najmniej dwie godziny przed snem. Pomaga też spanie z głową ułożoną wyżej. Odpowiednia pozycja do snu dla ciężarnej jest ważna nie tylko dla jej samopoczucia, ale także dla zdrowia dziecka.
  6. Idź do lekarza. Zrób to koniecznie, jeśli niestrawność i zgaga nie dają ci żyć. I mimo naszych rad nie jest lepiej. Również wtedy, gdy pojawiły się inne objawy, np. wymioty, zaparcia czy gorączka. Lekarz zapewne zaleci przyjmowanie leków, które osłabiają działanie kwasów żołądkowych. Jednak nie przyjmuj ich bez konsultacji z ginekologiem.
Reklama
Reklama
Reklama