Reklama

Choć jeszcze długo musisz czekać na zaokrąglony brzuszek, twój organizm już pracuje inaczej. Pojawiające się częściej niż zwykle parcie na pęcherz jest jednym z pierwszych objawów odmiennego stanu. Wyjaśniamy, co jest przyczyną tej kłopotliwej dolegliwości i jak sobie z nią radzić i kiedy można spodziewać się, że ustąpi.

Reklama

Na którym etapie ciąży pojawia się parcie na pęcherz?

Już trzy tygodnie od poczęcia dziecka możesz poczuć, że częściej niż normalnie chce ci się siusiu. Powiekszająca się macica naciska na pęcherz i wyraźnie ogranicza jego pojemność, co powoduje częste oddawanie moczu. W drugim trymestrze ciąży, gdy macica zaczyna się unosić, potrzeba częstego oddawania moczu się zmniejsza.

Co powoduje zwiększone parcie na pęcherz w ciąży?

Podczas ciąży intensywniej pracują nerki. Przyszłe mamy mają również wyższy poziom progesteronu (czytaj też: Ciąża i hormony), który pobudza włókna mięśniowe pęcherza do intensywniejszej pracy. To wszystko może powodować częstą potrzebę chodzenia do toalety. Może pojawiać się ona nawet w takich sytuacjach, gdy pęcherz jest wypełniony tylko częściowo albo niemal pusty.

Sprawdź też, jak rośnie brzuch w ciąży.

Jak uniknąć nocnych kłopotów z pęcherzem?

Im większy brzuszek, tym trudniej ci się wyspać, sytuację utrudniają jeszcze dodatkowo nocne wędrówki do toalety. Jedynym sposobem, by zmniejszyć ich częstotliwość, jest ograniczenie picia napojów przed snem, a nawet już od godziny 16. Nie powinnaś jednak dopuścić do dużego pragnienia – nadmierne ograniczenie picia wody w ciąży wody może sprawić, że będziesz zmęczona i gorzej będzie funkcjonował twój organizm.

O czym świadczy parcie na pęcherz pod koniec ciąży?

Gdy zbliża się termin rozwiązania, znów zaczynasz biegać do toalety tak często jak w pierwszych dniach ciąży. Przed porodem macica obniża się, a główka dziecka napiera na jej ścianki, powodując ucisk pęcherza.

Jak sobie radzić z popuszczaniem w ciąży?

Kaszel lub większy wysiłek mogą być przyczyną popuszczania moczu przez kobiety w ciąży. Zwiększone ciśnienie w brzuchu powoduje większe napięcie w miednicy. Z tym kłopotem możesz sobie poradzić, wzmacniając mięśnie krocza. Pomaga w tym wstrzymywanie strumienia moczu, a także ćwiczenia Kegla.

Co robić, jeśli odczuwam kłucie?

Niektóre przyszłe mamy skarżą się na uczucie kłucia podczas korzystania z toalety. Tego objawu można się pozbyć, więcej pijąc. Jeśli podczas siusiania pojawi się pieczenie, powinnaś szybko umówić się na wizytę u swojego ginekologa. To może być objaw infekcji intymnych, które należy jak najszybciej zacząć leczyć.

td_dopisek.gif
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama