Do zakażenia salmonellą najczęściej dochodzi w wyniku zjedzenia skażonego pokarmu – jaj, niepasteryzowanego mleka lub mięsa drobiowego lub potraw z nich zrobionych i nie poddanych odpowiedniej obróbce termicznej. Salmonellą można również zakazić się w wyniku kontaktu ze zwierzętami: psami, kotami, żółwiami, gołębiami. Sprawdź, jak objawia się salmonella w ciąży i jak postępować w przypadku zakażenia.

Reklama

Spis treści:

Salmonella w ciąży – objawy

Choroba spowodowana bakterią salmonella nazywa się salmonellozą. Jej objawy są podobne u dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży. Początkowo przypominają objawy grypy i wiążą się ze złym samopoczuciem ogólnym. Czasami mogą być mylone z ciążowymi nudnościami. Później pojawiają się kolejne symptomy zakażenia takie jak:

  • gorączka
  • dreszcze
  • bóle brzucha
  • nudności
  • wymioty
  • biegunka.

W ciąży może też występować bezobjawowa salmonelloza. Ciężarna jest zakażona bakterią salmonella, ale nie występują u niej objawy choroby. Taki stan nie jest groźny dla ciąży. Mówi się wtedy o nosicielstwie salmonelli w ciąży, a kobieta będąca nosicielką może być źródłem zakażenia dla innych osób.

Zagrożenia związane z salmonellozą w ciąży

Samo zakażenie salmonellą w ciąży nie jest groźne. Zagrożenie stanowi natomiast odwodnienie, które może być konsekwencją salmonellozy. Odwodnieniu sprzyjają wymioty i biegunka. Odwodnienie u ciężarnej może zakłócić zaopatrzenie płodu w składniki mineralne.

Zobacz także

Zagrożeniem jest ciężki przebieg salmonellozy lub przedłużający się czas trwania choroby. Wtedy zwiększa się ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz sepsy u kobiety, co jest też olbrzymim zagrożeniem dla samej ciąży.

Leczenie salmonelli w ciąży

Postępowanie w przypadku salmonellozy jest podobne jak w przypadku każdego innego zatrucia pokarmowego w ciąży. Polega ono przede wszystkim na odpowiednim nawadnianiu organizmu i przyjmowaniu elektrolitów, aby nie dopuścić do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych.

Wskazany jest też odpoczynek, lekkostrawna dieta i przyjmowanie węgla leczniczego. Jeśli przebieg choroby jest ciężki, konieczne może być zastosowanie antybiotyków. Nieleczona ciężka salmonelloza w ciąży może prowadzić do zapalenia pęcherzyka żółciowego, krwawień z jelit oraz zagrożenia zdrowia i życia dziecka.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama