kobieta, talerz, kanapka, jedzenie
Zdrowie w ciąży

Wymioty w ciąży – poznaj przyczyny i sposoby, jak sobie z nimi radzić!

Mimo wymiotów w ciąży, mdłości i braku apetytu musisz jeść! Nie panikuj, jeśli na samą myśl o posiłku żołądek podchodzi ci do gardła. Poznaj przyczyny wymiotów w ciąży i sprawdź sprawdzone sposoby na tą ciążową przypadłość.

Zdrowe odżywianie to podstawa, szczególnie jeśli jesteśmy w ciąży i musimy zadbać nie tylko o siebie, ale i o nasze maleństwo. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, że przy mdłościach, wymiotach i braku apetytu nie możemy patrzeć na jedzenie. Podobne dolegliwości gnębią prawie połowę ciężarnych! W znakomitej większości przypadków wymioty w ciąży nie mają żadnego negatywnego wpływu na maleństwo. Powodują jednak złe samopoczucie u kobiet i skutecznie utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Dlatego właśnie tak ważne jest odpowiedzialne podejście do tematu. Zamiast się głodzić, poznaj przyczyny problemu i sprawdź, jak sobie radzić z wymiotami w ciąży.

Spis treści:

  1. Skąd biorą się wymioty w ciąży?
  2. Czy można brać w ciąży leki przeciwwymiotne?
  3. Co jeść, aby pokonać wymioty w ciąży?
  4. Wymioty w ciąży a aktywność fizyczna
  5. Wymioty w ciąży poza domem

Skąd biorą się wymioty w ciąży?

Najprawdopodobniej przyczyną mdłości i wymiotów są zmiany hormonalne, a zwłaszcza wysoki poziom hormonu ciążowego (hCG). Inną przyczyną wymiotów w ciąży może być też stres – być może właśnie dlatego najczęściej dotyczą kobiet, które po raz pierwszy zaszły w ciążę lub oczekują bliźniąt. Najczęściej zbiera im się na wymioty z tana, zdarza się jednak, że mdłości dokuczają także w godzinach południowych, a nawet przez cały dzień.
 

Zobacz także

Najlepsze sposoby na mdłości w ciąży [FILM]

mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają, co na nudności w ciąży?

mdłości w ciąży

Sposoby na mdłości w ciąży – jak złagodzić ciążowe nudności [WIDEO]

co na mdłości w ciąży

Co na mdłości w ciąży: domowe sposoby na mdłości w ciąży

Czy można w ciąży brać leki przeciwwymiotne?

Absolutnie nie. Na własną rękę nie bierz lekarstw przeciwwymiotnych ani żadnych innych środków. Mogłoby to zaszkodzić dziecku. Wszelkie witaminy i leki (nawet z pozoru bezpieczne tabletki na ból głowy w ciąży) muszą być zaordynowane przez lekarza. Pociesz się tym, że mdłości w ciąży i brak apetytu zwykle doskwierają przyszłym mamom tylko przez pierwszy trymestr ciąży. Warto na ten czas zmienić nieco swój styl życia i sposób odżywiania, żeby zminimalizować dolegliwości. Jeśli jednak nie możesz się zmusić do jedzenia dłużej niż dzień czy dwa, koniecznie zgłoś się do swojego lekarza.

Uwaga! Wymioty w ciąży mogą być groźne

Zgłoś się go ginekologa także wtedy, kiedy nie możesz opanować wymiotów. Średnio raz na 1000 ciąż zdarzają się tzw. wymioty niepowściągliwe. Mogą być naprawdę niebezpieczne i dla ciebie, i dla dziecka. Jeśli codziennie albo nawet kilka razy dziennie wymiotujesz, to nie tylko nie przybierzesz na wadze, ale także tracisz wodę i wiele cennych składników mineralnych. Długo trwające wymioty doprowadzają do odwodnienia, uszkodzenia wątroby, a nawet do utraty ciąży! Może okazać się konieczny pobyt w szpitalu i dożylne podawanie wody, glukozy i elektrolitów.

Uwaga! Zdarza się, że wymioty są objawem infekcji rotawirusowej albo zatrucia pokarmowego – jeżeli są intensywne i towarzyszy im ból brzucha albo biegunka, umów się do swojego lekarza pierwszego kontaktu.

Co jeść, aby pokonać wymioty w ciąży?

Odpowiednie nawodnienie i zdrowe odżywianie to podstawa dobrego samopoczucia, także u przyszłej mamy. 

  • Nie doprowadzaj do pojawienia się głodu – właśnie wtedy paradoksalnie mdłości są najsilniejsze. Zawsze miej przy sobie drobną przekąskę: kilka migdałów, suszonych moreli, krakersy albo herbatniki. Kiedy poczujesz pierwsze ukłucie głodu, przegryź coś drobnego.
  • Jeżeli mdłości pojawiają się rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka przegryź krakersa albo kawałek skórki od chleba. Możesz też wypić szklankę wody ze startym świeżym imbirem i ewentualnie odrobiną miodu (przyrządź napój wieczorem i postaw przy łóżku).
  • Zrezygnuj z bardzo kwaśnych dań i słodyczy – mogą podrażniać żołądek.
  • Jedz niewielkie porcje, ale za to częściej niż przed ciążą.


Ważne też, abyś przestrzegała teraz zdrowej i urozmaiconej diety. Powinnaś jeść to, co wartościowe: warzywa, owoce, chude mięso, ryby (ale nie smażone, tylko gotowane na parze albo pieczone), nabiał. Nie martw się też tym, że jeżeli w pierwszym trymestrze ciąży nie przytyjesz ani kilograma, to woje dziecko nie dostanie niezbędnych mu do rozwoju składników odżywczych. Na początku ciąży liczy się nie ilość, ale jakość tego, co zjadasz.

Rozwijające się w tobie dziecko jest jeszcze maleńkie, dlatego w pierwszym trymestrze ciąży twoje zapotrzebowanie kaloryczne nie zmienia się w stosunku do czasu przed ciążą. Dopiero od drugiego trymestru ciąży będziesz potrzebować około 300–400 kcal więcej. Jeżeli do tej pory odżywiałaś się zdrowo, nie musisz szczególnie zmieniać swojej diety.

Sposoby na mdłości w ciąży – jak złagodzić ciążowe nudności [WIDEO]

Wymioty w ciąży a aktywność fizyczna 

Nie rezygnuj z umiarkowanej aktywności fizycznej w ciąży. Ruszaj się, ale pamiętaj, by konsultować się z lekarzem prowadzącym. 

Pływanie, spacer, ćwiczenia relaksujące czy oddechowe poprawią samopoczucie przyszłej mamy i sprawią, że będzie mniej odczuwała przykre dolegliwości ciążowe. Pamiętaj jednak, że równie ważny, co aktywność fizyczna jest odpoczynek.

Wymioty w ciąży poza domem

Co zrobić, kiedy poczujesz, że zbiera ci się na wymioty poza domem? Najważniejsze, żebyś jak najlepiej zadbała o twój własny komfort i była przygotowana na każdą sytuację. Zawsze miej w torebce butelkę wody mineralnej i przekąski (herbatniki, banany, opakowanie orzechów). Noś ze sobą także wodę termalną w sprayu. Spryskując co jakiś czas twarz i ciało, uzyskasz efekt odświeżenia.

Wymioty w ciąży i mdłości zazwyczaj pojawiają się nagle i bez ostrzeżenia. Wybierając się w określone miejsce, sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa łazienka albo miejsce do odpoczynku.
 

Zobacz także:

Ból pleców - jedna z ciążowych dolegliwości
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Dolegliwości w ciąży trymestr po trymestrze
Mogą pojawić się już w pierwszych tygodniach ciąży i towarzyszyć ci aż do dnia porodu. Mogą – ale nie muszą, bo na dolegliwości w ciąży istnieją skuteczne sposoby. Sprawdź jakie!

Ciąża to nie choroba? Chociaż w większości przypadków dolegliwości w ciąży rzeczywiście nie wiążą się z chorobą, to i tak przez nie czujesz się chora i osłabiona. Bo jak tu tryskać humorem, kiedy masz mdłości, zgagę, zawroty głowy, żylaki i ciągle musisz chodzić do wc? Zamiast czekać, aż same miną, działaj!  Dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży Już na samym początku ciąży w kobiecym organizmie dokonuje się wiele zmian: gwałtownie wzrasta poziom hormonów, spowalnia przemiana materii, za to szybciej i intensywniej pracują nerki. Wszystko to służy dziecku, ale niestety pierwsze objawy ciąży mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie przyszłej mamy. 1. Mdłości i wymioty Zwykle mdłości ustępują w 4. miesiącu ciąży, choć zdarza się, że u niektórych kobiet utrzymują się przez całą ciążę. Głównej przyczyny mdłości w ciąży (wysokiego poziomu hormonów) nie da się wyeliminować, można jednak ułatwić pracę układowi pokarmowemu. Jak można złagodzić mdłości w ciąży?  Stosuj dietę obfitującą w białko oraz węglowodany złożone – oba te składniki ułatwiają trawienie, zapobiegając nudnościom. Jedz często, ale w niewielkich ilościach. Szybciej będziesz trawić pokarm, a poza tym unikniesz spadków poziomu cukru we krwi, którym sprzyjają długie przerwy między posiłkami. Dużo pij (zwłaszcza jeśli często wymiotujesz), przede wszystkim wody oraz soków warzywnych. Unikaj potraw, których widok lub zapach wywołuje mdłości. Gdy mdłości występują rano, jeszcze w łóżku, przegryź np. kilka herbatników albo krakersów. Wstawaj bez pośpiechu. Kiedy do lekarza? Uporczywe wymioty w ciąży lub brak apetytu są wskazaniem do wizyty u lekarza. Umów się na dodatkową wizytę do ginekologa jeśli wymiotujesz bardzo często. Częste wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. 2. Uczucie zmęczenia...

wymioty u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Wymioty u niemowlaka: działaj szybko, aby nie doszło do odwodnienia
Wymioty u niemowlaka są spowodowane niestrawnością pokarmową, biegunką lub infekcjami górnych dróg oddechowych. Czasami mogą być objawem groźnych chorób np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Nie można dopuścić do odwodnienia organizmu, które u tak małego dziecka może pojawić się bardzo szybko i być niebezpieczne dla jego życia i zdrowia.

Wymioty u niemowlaka bardzo często wywołują duży niepokój u rodziców, jednak trzeba pamiętać, że jest to naturalna reakcja obronna organizmu. W ten sposób pozbywa się on pokarmu, którego nie jest w stanie strawić z różnych powodów. Przyczyną wymiotów może być także zbyt łapczywe jedzenie dziecka , „nałykanie się” powietrza podczas ssania mleka lub nawet zakrztuszenie. Może być też spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym oraz infekcją wirusową połączoną z biegunką i gorączką. Wymiotów u niemowlaka nie można lekceważyć i trzeba szybko im przeciwdziałać, aby dziecko nie odwodniło się, co może skończyć się pobytem w szpitalu. Wymioty u niemowlaka: wymioty a ulewanie objawy przyczyny leczenie domowymi sposobami kiedy do lekarza Na czym polegają wymioty u niemowlaka i czym się różnią od ulewania Wymioty u niemowlaka polegają na skurczowym wypróżnianiu zawartości żołądka przez usta, a czasem również przez nos. Dochodzi do nich na skutek podrażnienia błony śluzowej żołądka lub ściany gardła, a także pobudzenia przez bodźce toksyczne, chemiczne w wyniku czego następuje napinanie mięśni przepony, brzucha, żołądka i przełyku. Wymioty mogą wystąpić nagle lub też mogą być poprzedzone długotrwałym uczuciem mdłości. Na ogół tak małe dzieci wymiotują częściej niż kilkulatki. Jeżeli niemowlę reaguje gwałtownym wymiotowaniem po jedzeniu mamy wówczas do czynienia z wymiotami chlustającymi , podczas których zwracana jest cała treść pokarmowa (jest to spowodowane wadą wrodzoną przewodu pokarmowego, o czym piszemy poniżej w przyczynach wymiotów). Chlustające wymioty u niemowląt są także spowodowane połykaniem powietrza, w czasie szybkiego picia mleka oraz delikatnością żołądka dziecka, który nie jest jeszcze mocno rozciągliwy. Nie jest to powód do dużego niepokoju, chyba że w ich wyniku...

kobieta, ból głowy
Zdrowie w ciąży
Jak radzić sobie z bólem głowy w kolejnych trymestrach ciąży?
Co pomoże na ból głowy w czasie ciąży? Jakie leki są bezpieczne dla dziecka? Odpowiada ginekolog-położnik.

Od wielu lat dokuczają mi bóle głowy , które – niestety – w ciąży się nasiliły. Dlaczego tak się dzieje? Jak mogę z nimi walczyć? Które leki nie zaszkodzą dziecku? Asia Nie wiem, czy to pocieszy, ale bóle głowy to dolegliwość, na którą cierpi wiele przyszłych mam. Najczęściej ich przyczyną jest napięcie mięśniowe (mięśni głowy i szyi). Bóle głowy mogą pojawić się w każdym okresie ciąży, w różnym nasileniu. Co przyniesie ulgę? W pierwszym trymestrze pomocne są ćwiczenia rozluźniające mięśnie, np. jogę . Plus zimne okłady. Ważne jest, aby przyszła mama miała spokój i dużo odpoczywała. W drugim trymestrze należy postępować podobnie jak w pierwszym, z tą różnicą, że jeśli wymienione wcześniej sposoby nie przyniosą ulgi, można wziąć leki przeciwbólowe , np. paracetamol, leki rozluźniające mięśnie (Mydocalm, Myolastan) lub uspokajające (Relanium). Gdy napadom migreny towarzyszą wymioty, trzeba sięgnąć po środki przeciwwymiotne – proszę jednak skonsultować to z lekarzem! W trzecim trymestrze przyczyną bólu głowy może być podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, co zwiastuje rozwijające się nadciśnienie indukowane ciążą. W takiej sytuacji lepiej nie zwlekać i szybko pojechać do lekarza, a nawet do szpitala.   Czytaj także: Relaks w ciąży – korzyści dla mamy i dziecka Czy można brać leki przeciwbólowe w ciąży? Jak się leczyć w ciąży - leki dozwolone i zakazane

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj