Reklama

Dobrze znasz „skutki uboczne” bycia w ciąży – nudności, zmęczenie, obrzęki, emocjonalna huśtawka... Jednak stan, w którym jesteś, nie bez powodu zwany jest błogosławionym. Nawet się nie spodziewasz, ile zyskujesz na tym, że pod twoim sercem rośnie maleńki człowiek.

Reklama

1. Dostaniesz od malca komórki macierzyste

Ich niezwykłość polega na tym, że są zdolne do nieograniczonej liczby podziałów i mogą przemienić się w każdy typ komórki ciała. Pojawiają się w życiu płodowym po podziale zapłodnionego jaja. Występują również we krwi pępowinowej. Potem są w szpiku kostnym, jelitach, naskórku, tkance nerwowej, krwi, siatkówce oka. Te, które trafiają przez łożysko od dziecka do twojego ciała, zostają w nim przez wiele lat po porodzie. Czekają na chwilę, gdy staną się potrzebne. Krążą w twojej krwi i osiedlają się na różnych organach wymagających naprawy, np. tarczycy, jelitach, szyjce macicy, pęcherzyku żółciowym, pomagają w gojeniu ran – w ciąży, ale także długo, długo po niej. Może w ten sposób dziecko próbuje ci się zrewanżować za ciążowe trudy?
Czy wiesz, że krew pępowinowa może uratować życie dziecka!

2. Otrzymasz więcej substancji odżywczych

Na początku ciąży twój organizm produkuje dużo hormonów, które rozluźniają mięśnie gładkie, m.in. w przewodzie pokarmowym. Z tego powodu jedzenie przesuwa się w jelitach wolniej. Ma to dobre i złe strony – oznacza zaparcia, ale też daje organizmowi czas na skuteczniejsze wchłanianie substancji odżywczych. Więcej ich dostaje się do twojego organizmu, a wraz z krwią – przez łożysko do dziecka.

3. Unikniesz chorób jajników i endometriozy

Zatrzymanie cyklu miesięcznego w ciąży pomaga pokonać kobiece dolegliwości – na przykład związane z przerostem błony śluzowej macicy (endometrium). Czasem zdarza się, że komórki podobne do tych występujących w macicy rozwijają się poza nią, np. w jednym z jajników lub jajowodów, jelicie, otrzewnej. Skutek? Powstają stany zapalne i torbiele. Ciąża temu skutecznie przeciwdziała.

4. Jeśli jesteś alergiczką, poczujesz się lepiej

Gdy spodziewasz się dziecka, w twoim organizmie rośnie produkcja kortykosteroidów, hormonów o działaniu przeciwzapalnym i hamującym procesy alergiczne. Są one wykorzystywane w leczeniu chorób uczuleniowych. Ty dostajesz je od natury w prezencie! Docenisz to, jeśli zmagasz się z alergią skórną – jej objawy złagodnieją. Poprawia się też stan zdrowia kobiet cierpiących na choroby autoimmunologiczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane.
Sprawdź, jak wybierać kosmetyki w ciąży – 5 przykazań dla przyszłej mamy

5. Jest szansa, że zmniejszą się objawy astmy

U sporej liczby ciężarnych dochodzi do ustąpienia dolegliwości. Częściowo dzieje się tak dzięki wspomnianym kortykosteroidom – u jednej trzeciej mam zmniejszają one objawy alergii wziewnej, choć także u jednej trzeciej je nasilają. Dolegliwości astmatyczne ustępują też dlatego, że w ciąży zmniejsza się stężenie przeciwciał odpowiedzialnych za reakcje alergiczne (IgE). Ostatni miesiąc ciąży i pierwszy po porodzie to okres najlepszego samopoczucia.

6. Na nowo (z radością!) odkryjesz swoją kobiecość

Niemal od pierwszych tygodni ciąży piersi powiększają się i stają się wrażliwsze na dotyk. Wrażliwsze stają się także inne strefy erogenne. Możesz więc czerpać większą satysfakcję ze współżycia. Do tego wyglądasz teraz niezwykle ponętnie...
Poznaj 7 pytań o seks w ciąży

7. Zyskasz lepszą ochronę przed rakiem piersi

Jest jeden warunek – pierwsze dziecko powinnaś urodzić przed 25. urodzinami. Wtedy ciąża zabezpiecza przed negatywnym działaniem estrogenów.
Przeczytaj: Kiedy jest dobry moment na dziecko?

Reklama

To tylko niektóre udowodnione naukowo korzyści, jakimi obdarowuje cię twój błogosławiony stan. Na pewno sama odkryjesz ich więcej. Czas oczekiwania na dziecko zmienia spojrzenie na świat. Na o wiele, wiele lepsze!

Reklama
Reklama
Reklama