Reklama

Jeśli do tej pory uprawiałaś sport, pewnie nie chcesz z niego rezygnować? I wcale nie musisz! Musisz tylko pamiętać, by dostosować ćwiczenia do obecnych możliwości (np. rosnącego brzucha) i samopoczucia. Do tej pory nie ćwiczyłaś? Zacznij jak najszybciej! Dzięki ćwiczeniom w ciąży zmniejszą się dolegliwości kolejnych miesięcy, kiedy brzuch będzie coraz większy, stawy coraz bardziej obciążone... Możesz wybrać zajęcia dla przyszłych mam lub ogólne (poproś trenera o odpowiednie ćwiczenia). Zanim jednak zdecydujesz się na jakakolwiek aktywność fizyczną, upewnij się u swojego ginekologa, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Reklama

Aquafitness w ciąży

Gimnastyka w wodzie to bez wątpienia jedna z najbezpieczniejszych form ruchu, ponieważ nie obciąża nadmiernie stawów ani kręgosłupa, za to daje – tak ważne w ciąży – poczucie lekkości. Stąd odpowiedź, dlaczego coraz popularniejsze są zajęcia typu „Aqua aerobic”. Jak wyglądają takie zajęcia? Instruktorka stoi na brzegu basenu lub w wodzie i pokazuje kolejne ruchy. Do większości ćwiczeń używa się akcesoriów (rurek piankowych, pasów i rękawic), ponieważ dzięki tym przyborom mięśnie pracują efektywniej. Taki trening to prawdziwe błogosławieństwo dla ciała, ponieważ odciąża stawy i kręgosłup, wzmacnia mięśnie całego ciała, zwiększa ich elastyczność (podobnie ze ścięgnami i więzadłami). Ćwiczenia w wodzie poprawiają ogólną kondycję i równowagę, relaksują, wyciszają, odstresowują. Co ważne, by zapisać się na takie zajęcia nie musisz umieć pływać!

Gimnastyka w ciąży

Coraz więcej klubów fitness i siłowni prowadzi specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży. Każdy z nich ma odmienny program ćwiczeń, dlatego zanim podejmiesz decyzję, gdzie się zapiszesz, dokładnie się z nim zapoznaj i skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym. Jednego możesz być pewna: zajęcia są tak dobrane, by nawet mało aktywne i mało wytrzymałe mamy z nich skorzystały, wzmacniając ciało i przygotowując je do porodu. Czego potrzebujesz do treningu? Jedynie wygodnego stroju – resztę zapewni klub. Jak wygląda trening, gdy pod twoim sercem harcuje maleństwo? Może on zawierać elementy różnych programów ćwiczeniowych, takich jak:

  • gimnastyka z dużymi piłkami,
  • ćwiczenia na macie,
  • nauka prawidłowego oddychania
  • ćwiczenia relaksacyjne (wszystko jest uzależnione od etapu ciąży).

Uwaga: niektóre ośrodki wymagają zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań.
Jak wygląda trening:. Trening powinien być dostosowany do etapu ciąży.

Joga w ciąży

Jeśli nie lubisz intensywnego ruchu, co powiesz na jogę w ciąży? Łatwe asany (ćwiczenia jogi) będą zapewne świetnie wpływać na twoje samopoczucie i pomogą ci przygotować się do porodu. Jak? Dzięki jodze mięśnie dolnej części brzucha, krocza i wewnętrznej strony ud stają się lepiej ukrwione i bardziej elastyczne. W czasie ćwiczeń staraj się skoncentrować, ale nie napinaj niepotrzebnie mięśni. Kręgosłup powinien być wyprostowany. Najlepiej ćwicz rano, nigdy po jedzeniu.

Ćwiczenia idealne na pierwszy trymestr ciąży

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama