6 pomysłów, które pomogą się wyspać
Chodzisz spać wcześnie, a mimo to jesteś niewyspana? Nie możesz zasnąć, a rano kilka razy przestawiasz budzik? Sprawdź, co zrobić, żeby poprawić jakoś snu.
1 z 7
Ile snu potrzebujesz?
Człowiek przeciętnie przesypia prawie 1/3 swojego życia. Jednak zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem, np. niemowlę śpi po 15 h/dobę, a sześciolatek już tylko 10 godzin. Nastolatki potrzebują na sen jakieś 8 godzin, a dorośli prawie 7. Dużo jednak zależy od osobistych predyspozycji - niektórzy świetnie czują się po 4 godzinach snu, inni potrzebują aż 10-11, żeby zregenerować siły. Snu nie należy zaniedbywać - to nie strata czasu! Dobry sen jest ważny dla dobrego samopoczucia, zdrowia i świetnego wyglądu.
Czytaj też: Najpopularniejsze diety odchudzające
2 z 7
Stałe pory zasypiania i pobudki
Bardzo ważne są stałe pory zasypiania i pobudki - organizm przyzwyczaja się do nich i dużo lepiej wypoczywa. Nieprawdą jest, że można "wyspać się na zapas" albo "odespać braki".
Czytaj też: Dlaczego dziecko nie chce spać - 15 powodów
3 z 7
Lekka kolacja
Bardzo ważne jest zarówno nie kłaść się spać głodnym (z burczącym brzuchem na pewno nie będzie łatwo zasnąć), jak i przejedzonym. I nie chodzi tylko o wielkość kolacji, ale też jej jakość - nie wybieraj tłustych mięs, smażonych potraw, ciężkich dań. Doskonałe będzie pieczone mięso, najlepiej drób, albo ryba i warzywa. Polecamy też kanapki z razowego pieczywa czy pieczone warzywa.
Czytaj też: Sezon na szparagi - wypróbuj 6 przepisów!
4 z 7
Higiena snu
Bardzo ważne jest, w jakich śpisz warunkach: czy sypialnia jest wywietrzona, łóżko wygodne, czy śpisz w ciszy. Dużym problemem jest chrapanie partnera - namów go na wizytę u lekarza, jeśli to nie pozwala ci spać. Pamiętaj też o odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniu - lepiej spać w chłodniejszym pokoju.
Czytaj też: 6 najczęstszych problemów z jedzeniem u dzieci
5 z 7
Mleko przed snem
Czasem pomagają stare, sprawdzone sposoby - nie polecamy może liczenia baranów, ale szklanka ciepłego mleka koi nerwy i uspokaja - możesz spróbować z miodem.
Czytaj też: Zakazy dla młodej mamy
6 z 7
Wyciszenie przed snem
Przed snem postaraj się nie uprawiać sportu (chyba że wyciszającą gimnastykę albo spokojną jogę przy relaksującej muzyce), nie jeść ciężkich posiłków, nie oglądać telewizji i nie słuchać energetycznej muzyki. Możesz pół godziny przed położeniem się do łóżka przygasić światło, wziąć ciepłą kąpiel z olejkami. Dzięki temu przygotowujesz organizm do odpoczynku.
Czytaj też: Dzień Matki z niemowlakiem - 5 pomysłów
7 z 7
Wygodne łóżko
Oprócz tego, w jakim stanie kładziemy się do łóżka, bardzo ważne jest też to, na czym i w czym śpimy. Piżama powinna być wykonana z naturalnego, przewiewnego materiału, najlepiej miękkiej bawełny, bez niepotrzebnych ściągaczy, guzików, nadruków - luźna i wygodna. Podobnie pościel i prześcieradło. Poza tym materac nie powinien być zbyt twardy, ale też nie powinnaś się w nim zapadać. Zadbaj o antyalergiczną pościel i odpowiednią poduszkę - jeśli masz problemy z kręgosłupem, może warto pomyśleć o specjalnej, anatomicznej?
Czytaj też: Jak być szczęśliwą mamą - 10 sposobów