Szkarlatyna w ciąży: czy można się nią zarazić, czy jest groźna dla płodu
Szkarlatyna to choroba, która niegdyś mogła doprowadzić nawet do śmierci. Na szczęście od tamtego czasu medycyna poszła do przodu i leczonej szkarlatyny nie trzeba się już obawiać. Co jednak w przypadku, kiedy szkarlatyna pojawi się w ciąży? Czy może być groźna dla płodu?
Szkarlatyna leczona nie stanowi zagrożenia. Niestety zignorowana może prowadzić nawet do sepsy czy zapalenia mięśnia sercowego. Sytuacja ma się trochę inaczej, gdy na szkarlatynę zachoruje ciężarna, bo w tym wyjątkowym czasie każda choroba jest dodatkowym obciążeniem dla organizmu. Wyjaśniamy, czy szkarlatyna jest groźna dla płodu w I trymestrze ciąży i później – aż do 9 miesiąca.
Co to jest szkarlatyna?
Szkarlatynę, nazywaną także płonicą, wywołują paciorkowce z grupy A, odpowiadające także za zachorowanie na anginę. Jest to choroba dotykająca głównie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, choć atakuje czasem dorosłych, również kobiety w ciąży.
Jak rozpoznać, czy to szkarlatyna? Szkarlatyna w ciąży ma podobny przebieg do grypy czy anginy w ciąży. Najbardziej charakterystyczne objawy to:
- wysoka temperatura (nawet do 40 stopni, a taka gorączka w ciąży może być już groźna dla płodu!),
- nudności i wymioty,
- ostre bóle brzucha,
- osłabienie,
- znacznie powiększenie migdałków (z białym nalotem),
- charakterystyczna swędząca, zaczerwieniona wysypka.
Objawy często występują naraz, ale bywa też, że występuje tylko część z nich.
Czy szkarlatyna jest groźna w ciąży?
Szkarlatyna nie jest groźna w ciąży pod warunkiem, że jest leczona. Szkarlatyna jest chorobą, która nie przechodzi niczym przeziębienie. Aby wyleczyć się ze szkarlatyny, niezbędna jest odpowiednia antybiotykoterapia. Na szczęście antybiotyk w ciąży można przyjmować, trzeba tylko odpowiednio go dobrać. Dlatego podczas wizyty u lekarza należy powiedzieć, że jest się w ciąży, wówczas lekarz wypisze antybiotyk, który jest bezpieczny dla płodu.
Czy szkarlatyna jest groźna dla płodu? Jeżeli jest leczona, nie wpływa w żaden sposób na rozwijający się płód.
Kontakt z chorym na szkarlatynę w ciąży – czy szkarlatyna jest zaraźliwa?
Niestety szkarlatyna jest zaraźliwa. Jeżeli wiesz, że miałaś kontakt z osobą chorą na szkarlatynę albo mieszkasz z osobą chorą, a jesteś w ciąży, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przepisze on odpowiednie leki i z całą pewnością zakaże wychodzenia z domu do szkoły czy pracy. Szkarlatyna przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy więc przebywać w pomieszczeniu z osobą chorą czy też dotknąć nieświadomie przedmiotu, na którym znajdują się bakterie szkarlatyny, aby później zachorować. Na szczęście chorobę można rozpoznać już dwa dni po zarażeniu, a po rozpoczęciu antybiotykoterapii chora osoba przestaje zarażać.
WAŻNE! Obok antybiotykoterapii równie ważny jest odpoczynek. Jeśli jesteś w ciąży i chorujesz na szkarlatynę, powinnaś możliwie jak najwięcej wypoczywać.
Szkarlatyna w pierwszym trymestrze ciąży i w 9. miesiącu ciąży
Zachorowanie na szkarlatynę w pierwszym trymestrze czy w ostatnim miesiącu ciąży nie jest niebezpieczne dla płodu, a choroba nadal ma podobny przebieg.
Jeśli jednak ciężarna zachorowała na szkarlatynę w 9. miesiącu ciąży, musi poinformować o chorobie lekarza prowadzącego, aby ten przed porodem zlecił dodatkowe badania na obecność paciorkowca w jej organizmie. Badania pozwolą lekarzom w szpitalu na podjęcie ewentualnego leczenia matki i dziecka, jeśli będzie to konieczne.
Zobacz też: