Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Angina w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Angina w ciąży: czy jest niebezpieczna? Leczenie i powikłania anginy ropnej i wirusowej

Angina w ciąży to poważna choroba. Ostre zapalenie gardła, czyli angina, może mieć postać wirusową (łagodniejszą) lub bakteryjną. Prawidłowa diagnoza pozwala uniknąć przedostania się drobnoustrojów do macicy. To ważne, bo powikłania anginy w ciąży mogą być groźne dla płodu. Warto więc znać objawy oraz domowe sposoby leczenia.
lek. med. Katarzyna Chaberek
Konsultacja merytoryczna

Angina w ciąży to groźna choroba. Łatwo się nią zarazić, ponieważ przenoszona jest drogą kropelkową. Wywołują ją wirusy lub bakterie – paciorkowce. W przypadku anginy bakteryjnej (ropnej) z reguły konieczne jest leczenie antybiotykiem. Angina w ciąży bywa szczególnie uciążliwa, ponieważ przyszła mama nie może przyjmować wielu leków. Jak zatem leczyć anginę u ciężarnych? Opisujemy tradycyjne i domowe sposoby. Wyjaśniamy, jakie są objawy i przyczyny anginy w ciąży.

Spis treści:

Szybkie ciasto dla dzieci bez ciasta. Najszybsze i w dodatku przepyszne!

Angina w ciąży – kiedy jest niebezpieczna?

Angina w ciąży, czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła, może być groźna. To, jak duże zagrożenie niesie dla ciężarnej, zależy przede wszystkim od tego, czy jest to angina wywołana wirusami, czy bakteriami (paciorkowcami ropnymi). Angina ropna (bakteryjna) powinna szczególnie wzmóc czujność przyszłej mamy, bo ma cięższy przebieg, bardziej dokuczliwe objawy i może dać niebezpieczne powikłania.

Ważne! Największe zagrożenie stwarza angina na początku ciąży, w pierwszym trymestrze ciąży, gdy trwa organogeneza, czyli powstają organy płodu.

Angina wirusowa w ciąży

Aż 90-95 proc. zachorowań na anginę wywołują wirusy. Angina wirusowa zwykle nie jest specjalnie uciążliwa. Towarzyszą jej objawy podobne do przeziębienia, czyli:

 • ból gardła,
 • zaczerwienienie gardła,
 • lekkie powiększenie migdałków,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • ból głowy i mięśni,
 • katar,
 • kaszel,
 • zmęczenie,
 • czasami stan podgorączkowy. 
Ważne! Nawet jeśli twoje objawy nie są zbyt dokuczliwe, skonsultuj się z lekarzem. To konieczne, bo wirusowe zapalenie gardła może ulec nadkażeniu.

Angina ropna (bakteryjna) w ciąży

Angina bakteryjna występuje o wiele rzadziej, bo jedynie w 5-10 proc. przypadków. Ostre zapalenie gardła wywołane paciorkowcami z grupy A wymaga leczenia antybiotykiem. W dodatku choroba w tej postaci może mieć bardziej dotkliwy przebieg, pojawia się gwałtownie. Objawy anginy bakteryjnej to:

 • ból gardła (zwykle bardzo duży, nasilający się przy mówieniu i przełykaniu),
 • gorączka powyżej 38 stopni,
 • ropne naloty na migdałkach,
 • ból głowy i bóle kostno-stawowe,
 • zmęczenie i poczucie rozbicia,
 • powiększenie węzłów chłonnych.

Leczenie anginy w ciąży

Objawy anginy w ciąży mogą być podobne zarówno w przypadku anginy wirusowej, jak i bakteryjnej. Postawienie prawidłowej diagnozy bywa jednak trudne, a tylko dzięki niej można zastosować skuteczne i bezpieczne leczenie. Dlatego do rozpoznania lekarz posługuje się kilkoma narzędziami, takimi jak:

 •  szybkie testy na obecność antygenu paciorkowca, które mają umiarkowaną czułość i wysoką swoistość;
 •  skala Centora (punktacja za każdy występujący objaw), za pomocą której określa się prawdopodobieństwo infekcji.


Bezpieczne leki, które można stosować u ciężarnych chorych na bakteryjne zapalenie migdałków, to te zawierające:

 • penicylinę,
 • amipicylinę,
 • amoksycylinę,
 • cefalosporyny.
Uwaga! Leczenie anginy w ciąży to zadanie dla lekarza. Specjalista powinien ocenić stan ciężarnej, zwłaszcza że do bakteryjnego zakażenia może dojść zakażenie wirusem.

Domowe sposoby na anginę w ciąży

Leczenie anginy w ciąży warto również wspomóc samodzielnie w domu. Aby złagodzić nieprzyjemne objawy, można stosować:

 • paracetamol – na gorączkę, zwłaszcza wysoką, która może być niebezpieczna w ciąży,
 • leki przeciwzapalne (np. zawierające benzydaminę – przed ich zastosowaniem warto jednak skonsultować się z lekarzem i nie przekraczać zalecanych dawek) – na ból gardła,
 • płukanki ziołowe (z rumianku, szałwii) – na zmiany ropne w jamie ustnej,
 • krople do nosa (krótkoterminowo) – na katar.
Jeśli lekarz zaleci przyjmowanie antybiotyku, koniecznie stosuj także osłonowo probiotyk.

Co jeszcze możesz zrobić w domu, by wspomóc leczenie anginy w ciąży?

 • dużo odpoczywaj,
 • pij dużo wody,
 • przygotuj sobie rozgrzewający napój, np. herbatę z miodem, herbatę z malinami, mleko z miodem,
 • sięgaj po cebulę i czosnek,
 • dbaj o higienę jamy ustnej.

Powikłania anginy w ciąży

Anginy w ciąży nie wolno lekceważyć, bo może wywołać powikłania groźne zarówno dla płodu, jak i dla mamy. Obowiązkowo stosuj leki zlecone przez lekarza!

Możliwe powikłania po anginie u płodu:


Możliwe powikłania po anginie u mamy:

 • kłębuszkowe zapalenie nerek,
 • zapalenie ucha środkowego,
 • zapalenie zatok przynosowych,
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • ropień okołomigdałkowy,
 • zapalenie płuc,
 • zapalenie stawów,
 • zapalenie mięśnia sercowego.


Zobacz też:

co na zgagę w ciąży
Fotolia/Babyonline.pl
Zdrowie w ciąży
Co na zgagę w ciąży – domowe sposoby [WIDEO]
Są różne sposoby na zgagę w ciąży. Można stosować naturalne metody, które nie zagrożą zdrowiu dziecka i przyszłej mamy, a także próbować zapobiegać pojawieniu się zgagi. Sprawdź, co na zgagę w ciąży będzie najlepsze.

Zgaga w ciąży pojawia się u większości kobiet. Jeśli i ty do nich należysz, zobacz nasz film, który odpowiada na pytanie: co na zgagę w ciąży. Ta ciążowa dolegliwość spowodowana jest zwiększonym poziomem hormonów (progesteronu i relaksyny), a w późniejszej ciąży także przez ucisk powiększającej się macicy na żołądek. Uczucie pieczenia i ból w klatce piersiowej nie należą do przyjemnych. Zgaga w ciąży jest bardzo dokuczliwa, ale istnieją sposoby, żeby odczuć ulgę. Co na zgagę w ciąży: zapobieganie domowe sposoby preparaty apteczne Co na zgagę w ciąży – zapobieganie zgadze Najważniejsze w zwalczaniu zgagi jest zapobieganie jej powstawaniu. Do sprawdzonych sposobów należą: lekkostrawna dieta, rezygnacja z picia kawy podczas ciąży  oraz napojów gazowanych, unikanie słodyczy, kwaśnych soków i owoców, jedzenie częściej, ale za to mniejszych porcji (zjadaj około 5-6 posiłków dziennie), unikanie kładzenia się od razu po posiłku (kolację zjadaj 2 godziny przed snem), spanie w pozycji półsiedzącej lub z tułowiem uniesionym lekko wyżej w stosunku do reszty ciała, unikanie schylania się i dźwigania, rezygnacja z ubrań uciskających talię. Co na zgagę w ciąży – domowe sposoby Istnieje wiele domowych sposobów, które polecają sobie kobiety w ciąży. Nie każdy z nich się sprawdzi, więc warto próbować kolejnych, aby nie sięgać po leki. Wielu kobietom w ciąży na zgagę pomaga: wypicie szklanki ciepłego, chudego mleka, porcja jogurtu lub kefiru (naturalnego, a nie dosładzanego!), zjedzenie garstki migdałów, napary z: imbiru ( unikaj go w I trymestrze ), melisy ( melisę w ciąży można stosować pod pewnymi warunkami ), kopru włoskiego, kisiel z nasion lnu – wsyp do szklanki 2-4 łyżeczki nasion, zalej wrzątkiem i wypij po...

przeziębienie w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Przeziębienie w ciąży: przyczyny, objawy, sposoby + zakazane leki
Przeziębienie w ciąży, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu gorączka, wymaga ostrożności – ciężarne nie mogą przyjmować wielu leków, a nawet te dozwolone powinny zażywać wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Skuteczne bywają jednak domowe sposoby na przeziębienie w ciąży, np. syrop z cebuli czy inhalacje.

Przeziębienie w ciąży to najczęstsze schorzenie, które przytrafia się przyszłym mamom (szczególnie w okresie jesienno-zimowym). Chociaż samo przeziębienie nie należy do groźnych chorób, nieleczone lub leczone nieprawidłowo może prowadzić do poważnych powikłań. Podczas przeziębienia w ciąży najważniejsze jest przebywanie pod opieką lekarza, stosowanie wyłącznie dozwolonych leków w ciąży oraz odpoczynek. Spis treści: Przeziębienie w ciąży: objawy Przeziębienie w ciąży: skutki dla płodu Przeziębienie w ciąży: leczenie Przeziębienie w ciąży: jakie leki można brać? Przeziębienie w ciąży: kiedy udać się do lekarza? Przeziębienie w ciąży: a co jeśli to jednak grypa? Jak uniknąć przeziębienia w ciąży? Przeziębienie w ciąży: objawy Pierwsze objawy przeziębienia w ciąży pojawiają się zazwyczaj po kilkunastu godzinach od kontaktu z wirusem. Nasilają się w ciągu 3 kolejnych dni. Na szczęście zazwyczaj przeziębienie ma łagodny przebieg i utrzymuje się maksymalnie tydzień. Najczęstsze objawy przeziębienia w ciąży to: pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i ogólne osłabienie, ból głowy, podwyższona temperatura ciała, kaszel, katar, ból gardła, niedrożność nosa, osłabienie apetytu. Przeziębienie w ciąży: skutki dla płodu Łagodne przeziebięnie w ciąży zwykle nie jest groźne dla płodu. Silne przeziębienie, któremu towarzyszy gorączka, może jednak być niebezpieczne, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. To właśnie w pierwszych miesiącach ciąży formują się główne narządy płodu. Wysoka gorączka we wczesnej ciąży może: doprowadzić do wad rozwoju u płodu takich jak: zniekształcenia twarzy, wady kończyn, małogłowie, czy opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego; wywołać poronienie...

dolegliwości w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Dolegliwości w ciąży – 8 typowych dolegliwości wg trymestru ciąży
Dolegliwości w ciąży to najczęściej zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego – zgaga, nudności, wymioty i zaparcia, a także obrzęki nóg, bóle kręgosłupa i brzucha. Można im zapobiegać poprzez zmianę diety i trybu życia. Niektóre dolegliwości np. opuchnięcie ciała czy nadciśnienie w ciąży, wymagają leczenia.

Dolegliwości w ciąży pojawiają się od momentu zapłodnienia, a niektóre z nich mogą trwać aż do samego porodu. Taką dolegliwością są np. zaparcia , na które skarży się większość ciężarnych. Nudności i wymioty oraz parcie na mocz to typowe dolegliwości początków ciąży. W drugim trymestrze ciąży kobiety narzekają na obrzęki oraz ból pleców i brzucha, zaś żylaki i hemoroidy to problemy charakterystyczne dla ostatnich miesięcy ciąży. Zobacz, które dolegliwości w ciąży są normą, a które wymagają konsultacji lekarskiej. Dolegliwości w ciąży: w pierwszym trymestrze w drugim trymestrze w trzecim trymestrze pierwsza ciąża a kolejne Dolegliwości w ciąży w pierwszym trymestrze Dolegliwości w ciąży w pierwszym trymestrze (do 13. tygodnia ciąży) to najczęściej pierwsze sygnały, że kobieta spodziewa się dziecka. Bywa nawet tak, że zanim zatrzyma się u niej miesiączka, mogą już pojawić się pierwsze ciążowe objawy, jak np. tkliwość piersi i nadwrażliwość na zapachy. Wiele objawów ciąży jest nieprzyjemnych dla kobiet. Oto dolegliwości w ciąży najbardziej typowe dla pierwszego trymestru: mdłości i wymioty  – w pierwszych tygodniach ciąży mogą dokuczać przez cały dzień; pomagają na nie wstawanie z łóżka od razu po przebudzeniu, jedzenie małych, częstych posiłków, picie dużej ilości wody z dodatkiem imbiru, Niepowściągliwe wymioty , to rzadka, ale bardzo dokuczliwa dolegliwość, dotykająca około 2 proc. kobiet w ciąży. Jest to nasilona postać mdłości i wymiotów, towarzyszących kobietom w pierwszych tygodniach ciąży. Bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie kobiety, gdyż nie pojawiają się o konkretnej porze, są nagłe i zdarzają się także nocą. Najczęściej konieczna jest hospitalizacja i dożylne podanie płynów. nadwrażliwość na zapachy –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj