Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fotolia.pl
Zdrowie w ciąży

Antybiotyk w ciąży: kiedy przyjmować i który antybiotyk jest bezpieczny w czasie ciąży?

Antybiotyk w ciąży jest czasem dozwolony. Zależy to nie tylko od rodzaju schorzenia, lecz także od tego, czy dany antybiotyk został przebadany pod kątem bezpieczeństwa stosowania podczas ciąży.

Antybiotyk w ciąży budzi u wielu przyszłych mam niepokój. Jednak nie wszystkie antybiotyki zagrażają dziecku! Czasem są one niezbędne w zwalczeniu infekcji bakteryjnej, która sama w sobie stanowi większe niebezpieczeństwo dla zdrowia mamy i płodu. Które antybiotyki są bezpieczne w ciąży, a które nie? Ich szkodliwość, bądź jej brak, ocenia się na podstawie substancji aktywnej zawartej w danym leku.

Spis treści:

  1. Jaki antybiotyk w ciąży?
    - Antybiotyki dozwolone w ciąży
    - Antybiotyki zabronione w ciąży
  2. Jaki probiotyk przy antybiotykoterapii w ciąży?
  3. Antybiotyk na zatoki w ciąży
  4. Zapalenie ucha w ciąży a antybiotyk
  5. Krople do oczu z antybiotykiem w ciąży
  6. Antybiotyk podczas leczenia zęba w ciąży

Lampka wina w ciąży wskazana na trawienie? Opinia położnej [WIDEO]

Jaki antybiotyk w ciąży?

Istnieje wiele rodzajów antybiotyków, a część z nich została przebadana pod kątem bezpieczeństwa dla ciężarnych. Istotny jest tu także etap ciąży - antybiotyk w pierwszym trymestrze ciąży może być niewskazany, ponieważ organy wewnętrzne płodu dopiero się kształtują. - Lekarz dobiera odpowiedni lek do choroby, szczegółowo analizując stan zdrowia pacjentkiDlatego odradzam panikę i obawy przed przyjmowaniem wszelkiego rodzaju antybiotyków w ciąży i zalecam spokój i większe zaufanie do lekarza prowadzącego - mówi ginekolog Grzegorz Południewski. 

Antybiotyki dozwolone w ciąży

Dozwolone antybiotyki w ciąży to:

  • penicylina,
  • cefalosporyna II generacji,
  • ampicylina,
  • amoksycylina (Duomox),
  • erytromycyna,
  • cefuroksym (Zinnat),
  • azytromycyna (w przypadku konieczności i tylko po I trymestrze),
  • metronidazol.
Nie wolno stosować samodzielnie żadnych leków w ciąży, także antybiotyków ani nawet suplementów diety, bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Dotyczy to również leków zaklasyfikowanych jako bezpieczne dla ciężarnych. Każdy organizm może reagować inaczej na różne leki - zwłaszcza w okresie ciąży, dlatego należy zaufać w tej kwestii doświadczonemu lekarzowi. Zachowanie czujności konieczne jest także z przyjmowaniem leków w okresie karmienia.​

Antybiotyki zabronione w ciąży

W okresie ciąży niewskazane jest przepisywanie przyszłym mamom antybiotyków w postaci:

  • tetracykliny,
  • doksycykliny,
  • tobramycyny,
  • streptomycyny,
  • sulfonamidów.
UWAGA! Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewasz, że możesz być - zawsze poinformuj o tym lekarza, który będzie przepisywał ci leki!

Jaki probiotyk przy antybiotyku w ciąży?

Antybiotyk w ciąży niesie ze sobą ryzyko wystąpienia biegunki. Jest ono szczególnie wysokie w przypadku przepisania aminopenicyliny, a także cefalosporyny i klindamycyny. Probiotyk może znacząco zmniejszyć to ryzyko, a także zapobiec niebezpiecznemu w ciąży odwodnieniu lub wypłukaniu się minerałów i elektrolitów. Zabezpieczeniem przy antybiotykoterapii w ciąży może być także synbiotyk, który łączy w sobie zarówno probiotyk, jak i prebiotyk.

Antybiotyk na zatoki w ciąży

Jeśli zapaleniu zatok w ciąży towarzyszy wysoka temperatura (powyżej 38 stopni) - antybiotyk może być konieczny. Jeśli jednak gorączka nie występuje, można stosować łagodniejsze środki lub domowe sposoby na zatoki, które mają na celu ukojenie bólu i stanu zapalnego. Zapalenie zatok może być grzybicze, wirusowe i bakteryjne. Jedynie to ostatnie jest wskazaniem dla antybiotykoterapii. Najczęściej podaje się amoksycylinę lub cefalosporyny (oba należą do antybiotyków bezpiecznych w ciąży). 

Zapalenie ucha w ciąży a antybiotyk

Przy łagodnym zapaleniu ucha w ciąży najczęściej zaleca się paracetamol, który skutecznie zbija gorączkę i stan zapalny - jednak jego stosowanie również należy skonsultować z lekarzem. Samo zapalenie ucha może nie być niebezpieczne dla ciężarnej - zagrożenie stanowi jednak utrzymująca się gorączka. Jeśli jednak zapalenie ucha ma podłoże bakteryjne, często przepisywany jest antybiotyk - na ogół amoksycylina. Lekarz może zalecić antybiotykoterapię na okres 5 aż do 10 dni.

Krople do oczu z antybiotykiem w ciąży

Tego typu lek może być pomocny np. przy zapaleniu spojówek, które nie stanowi zagrożenia dla zdrowia mamy i płodu - nawet w pierwszym trymestrze. Krople z antybiotykiem mają głównie działanie miejscowe i nie przenikają do krwi, dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań dla stosowania ich nawet w czasie ciąży. Jak w przypadku wszystkich produktów z antybiotykiem - należy jednak poinformować lekarza-okulistę o ciąży lub jej prawdopodobieństwie, zanim przepisane zostaną jakiekolwiek leki.

Antybiotyk przy leczeniu zębów w ciąży

Jeśli ząb jest poważnie uszkodzony i kwalifikuje się np. do usunięcia, należy jak najszybciej przeprowadzić taki zabieg - jednak najwcześniej w drugim trymestrze. Antybiotyk może być zapisany, aby ukoić dotkliwy ból zęba aż do czasu wykonania zabiegu, jednak być może wystarczą same leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Sam antybiotyk jednak nie wyleczy stanu zapalnego zęba, dlatego należy jak najszybciej wykonać badania diagnostyczne, które pozwolą określić stan chorobowy i zalecane leczenie. Czasem możliwy jest nawet zabieg usunięcia zęba bez konieczności badania RTG (przeważnie zakazanego w ciąży). 

Zobacz też:

paracetamol w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Paracetamol w ciąży – czy można zażywać? Bezpieczne dawkowanie
Paracetamol w ciąży jest uważany za lek bezpieczny przy krótkim stosowaniu i najniższym skutecznym dawkowaniu. Może być zażywany do zbijania gorączki i uśmierzania bólu w sytuacji, gdy inne - niefarmakologiczne - sposoby nie działają.

Paracetamol w ciąży jest dość powszechnie zażywany przez kobiety przy różnego rodzaju dolegliwościach bólowych oraz na zbicie gorączki. Nie oznacza to jednak, że przyszłe mamy mogą po niego sięgać, gdy tylko poczują się gorzej. Choć paracetamol jest uznawany za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dla ciężarnych, należy stosować go sporadycznie – najlepiej tylko wtedy, gdy z bólem lub gorączką nie możemy poradzić sobie w inny sposób. Zobacz, co musisz wiedzieć o jego stosowaniu. Spis treści: Czy paracetamol jest bezpieczny w ciąży? Paracetamol w ciąży - dawkowanie Stosowanie paracetamolu w ciąży – ryzyko Uwaga na paracetamol w I i III trymestrze ciąży Paracetamol w ciąży na gorączkę Ból w ciąży: brać leki czy nie? Czy paracetamol jest bezpieczny w ciąży? Paracetamol (znany także jako acetaminofen) jest środkiem przeciwbólowym, który nie działa przeciwzapalnie. Uznaje się go za lek pierwszego wyboru przy dolegliwościach bólowych i gorączce, które pojawiają się w ciąży. Przyszłe mamy nie powinny natomiast zażywać preparatów zawierających ibuprofen oraz aspiryny. Paracetamol powinien być stosowany tylko w sytuacji wyższej konieczności, ponieważ przenika przez łożysko . Amerykańska Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration, w skrócie FDA) stworzyła klasyfikację leków pod względem szkodliwości ich stosowania w ciąży. Klasyfikacja FDA zawiera pięć kategorii (A, B, C, D, X). Paracetamol należy do kategorii B. Zalicza się do niej leki, które: w badaniach na zwierzętach nie wykazały ryzyka związanego z oddziaływaniem na płód, ale nie były badane u kobiet w ciąży w badaniach na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie ciężarnych nie potwierdziły tego ryzyka ani w pierwszym trymestrze, ani na innych etapach...

Fotolia
Aktualności
Antybiotyk to nie cukierek! Nowe doniesienia naukowców przynoszą niepokojące wieści
Musimy zacząć myśleć o tym, co dalej! Jeżeli nie ograniczymy ilości spożywanych leków, niedługo nie będzie lekarstwa, które nas uratuje przed zakażeniem bakteryjnym.

Gdy dopada nas choroba idziemy do lekarza . Tempo życia wymaga od nas stałej gotowości do pracy, opieki nad dziećmi i nie mamy czasu wygrzać się w łóżku. Idziemy więc do lekarza po "złoty środek", a ten bez wykonywania dodatkowych badań, przepisuje nam antybiotyk.  Antybiotyk potrzebny, czy nie? Czy lekarz sprawdził co nam dolega? Czy na podstawie pobieżnej oceny dowiedział się, czy borykamy się z zakażeniem bakteryjnym, wymagającym antybiotykoterapii, czy zwykłym wirusem, który przejdzie za kilka dni? Nie, na to zawsze szkoda czasu i pieniędzy . Tylko przez to, pacjent uodparnia się na leki, które w rzeczywistej potrzebie, okażą się już nieskuteczne. – 10 mln ludzi rocznie, czyli jedna osoba na trzy sekundy, może umrzeć do 2050 r. z powodu odporności na antybiotyki - wynika z ogłoszonego w czwartek raportu brytyjskiego ekonomisty Jima O'Neilla. – Musimy skończyć z sięganiem po antybiotyki jak po cukierki, tak jak to się dzieje dziś na całym świecie - podkreślił.  Jak przeciwdziałać tej sytuacji? Jim O’Neill swoje poglądy oraz propozycje rozwiązania tej sytuacji zamierza przedstawić  na spotkaniu G20 w Chinach i zebraniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ.  W skrócie będą to 3 najważniejsze kwestie: 1.     Znaczne ograniczenie podawania antybiotyków zwierzętom. Według badań otrzymują one jeszcze większą ilość leków, niż ludzie.  2.     Zmuszenie przemysłu farmaceutycznego do stosowania zasady "pay or play" . Albo koncerny same zaczną pracować nad tworzeniem nowych antybiotyków , albo będą musiały zapłacić innym, którzy podejmą się prowadzenia badań. 3.     Opracowanie szybkich testów , które wykażą, czy chory człowiek walczy z bakterią, czy z wirusem. Czy uda się wprowadzić te postulaty w życie? Trudno ocenić, wszystko leży w rękach...

leczenie zębów w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Leczenie zębów w ciąży: lista dozwolonych i zakazanych zabiegów dentystycznych w ciąży
Leczenie zębów w ciąży nie powinno być bagatelizowane przez kobiety ciężarne. Wizyty kontrolne u stomatologa są nie tylko możliwe, lecz wręcz wskazane – nieleczona próchnica czy inne choroby zębów i przyzębia mają negatywny wpływ na organizm matki oraz płodu.

Kobieta nie tylko może chodzić do dentysty w ciąży, ale wręcz powinna odwiedzić stomatologa w tym wyjątkowym czasie. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsze badanie stomatologiczne w ciąży powinno odbyć się w ramach obowiązkowych badań wykonywanych tuż po pierwszej ciążowej wizycie ginekologicznej (6–8 tydzień ciąży). Około 20. tygodnia ciąży należy ponownie skontrolować zęby. Regularne wizyty u dentysty w ciąży powinny odbywać się przynajmniej raz na każdy trymestr ciąży – wówczas pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości i właściwy sposób leczenia zębów.  Leczenie zębów w ciąży: 1.  Jak zmieniają się zęby i dziąsła w ciąży? 2.   W którym trymestrze najlepiej wykonywać zabiegi stomatologiczne? 3. Które zabiegi stomatologiczne są wykonywane w ciąży? leczenie próchnicy zatrucie zęba w ciąży znieczulenie zęba leczenie kanałowe usunięcie zęba 4. Które zabiegi dentystyczne w ciąży są odradzane? prześwietlenie zęba w ciąży zakładanie aparatu ortodontycznego wybielanie zębów zabiegi protetyczne  5. Dentysta w ciąży na NFZ Jak zmieniają się zęby i dziąsła w ciąży? Leczenia zębów w ciąży nie należy bagatelizować. Warto wiedzieć, że zmiany hormonalne , powstałe wskutek ciąży , są niekorzystne dla dziąseł, ponieważ mogą one krwawić, odsłaniać szyjki zębowe i rozpulchniać się. Wymioty podczas mdłości ciążowych mogą niszczyć szkliwo, a ciążowe zachcianki mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy, która nie jest obojętna dla płodu, bo bakterie mogą przez łożysko dotrzeć do dziecka.  Dlatego jeśli kobieta w ciąży musi leczyć zęby, powinna bezwzględnie to zrobić. Należy zawsze poinformować stomatologa o ciąży. Zabiegi stomatologiczne w ciąży wykonuje się w znieczuleniu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz