Płeć dziecka najlepiej widać podczas badania USG po 16. tygodniu ciąży. Zewnętrzne narządy płciowe dziecka są wtedy dobrze widoczne w trakcie badania i dla doświadczonego ginekologa nie będzie problemem rozpoznanie płci na tym etapie ciąży. Czasami ułożenie dziecka lub ciąża mnoga utrudniają prawidłowe rozpoznanie. Dużo zależy również od tego, która jest to ciąża. W takim przypadku kolejne badania USG powinny dać odpowiedź na pytanie, czy przyszła mama spodziewa się dziewczynki, czy chłopca.

Reklama

Kiedy widać płeć dziecka na USG?

Zwykle płeć dziecka najlepiej widać w połowie ciąży. Zdarza się jednak, że przyszli rodzice mogą poznać ją wcześniej, bo już ok. 13.-14. tygodnia – wszystko zależy od ułożenia dziecka, jakości sprzętu USG i doświadczenia ginekologa. Najczęściej dowiadujemy się jednak, czy to chłopiec, czy dziewczynka podczas badania połówkowego, czyli ok. 20 tygodnia ciąży. Im później sprawdzamy płeć dziecka na USG, tym większa szansa, że lekarz nie popełni błędu w ocenie.

Jak rozpoznać płeć dziecka na USG?

Lekarz wykonujący USG w pierwszym trymestrze może być w stanie ocenić, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki, nie powinien jednak robić tego przed 12. tygodniem ciąży. Szanse prawidłowego określenia płci dziecka ok. 14 tygodnia ciąży ocenia się na 75 proc. Co ciekawe, przed 13. tygodniem łatwiej odgadnąć, że kobieta spodziewa się córki, a po 13. tygodniu – syna.

Jeśli chcesz wiedzieć jeszcze przed badaniem USG, jakiej płci będzie twoje dziecko, możesz skorzystać z płytkowego testu na płeć dziecka. Innym sposobem na zaspokojenie ciekawości jest... przyjrzenie się drzewu genealogicznemu partnera! Naukowcy dowiedli, że to geny ojca decydują o płci dziecka.

Zobacz film z USG: to dziewczynka!

Na tym filmie możesz zobaczyć, jak na badaniu USG wygląda dziewczynka:

Zobacz także

Płeć dziecka determinuje już moment zapłodnienia (zależy od genów ojca). Plemnik zawiera chromosom X lub Y, komórka jajowa tylko X. Jeśli jajeczko zapłodni plemnik Y, będzie chłopiec, jeśli X – dziewczynka! Są różne metody, do których uciekają się rodzice, by wpłynąć na poczęcie dziecka pożądanej płci. Czy działają? Macie 50 proc. szansy na powodzenie.

Źródła (bibliografia):

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama