
Ostatnie miesiące ciąży to duży wysiłek dla kobiet. Od ładnych paru miesięcy borykają się z takimi zmianami w ciele i psychice, że większość z nich ma już serdecznie dosyć. W 8. i 9. miesiącu kobiety są zwyczajnie… zmęczone byciem w ciąży. Ciężki brzuch i bóle kręgosłupa to niejedyne dolegliwości. Spuchnięte stopy, hemoroidy, rozstępy, osłabienie, awersja do wszelkich zapachów to tylko część długiej listy ciążowych rewelacji. Co jeszcze drażni przyszłe mamy pod koniec błogosławionego stanu?
Dotykanie brzucha
Nienawidzą tego chyba wszystkie kobiety spodziewające się dziecka. Pół biedy, jeżeli bez pytania robi to mama, siostra, przyjaciółka. Ale dlaczego prywatny brzuch staje się nagle publiczną maskotką podróżnych w autobusie, nieznajomych w kolejce, dalekich współpracowników? Gdyby ktoś wyprodukował ciążowe koszulki z napisem „Nie dotykać!!!”, zostałby milionerem.
Komentarze na temat ciąży i dziecka
Gdy w towarzystwie pojawia się kobieta z brzuszkiem, nagle jak spod ziemi wyrasta armia ekspertów od ciąż, porodów i opieki nad dzieckiem. Jakimś cudem te historie zazwyczaj są krwawe lub w inny sposób dramatyczne.
Całkiem obcy ludzie uznają, że warto w przelocie rzucić przyszłej mamie komentarz „to teraz już się długo nie wyśpisz” albo inną tego typu mądrość. Co ciekawe, autorkami tych historii rzadko są matki, a częściej osoby, które dziecko widziały tylko na obrazku.
Sto pytań do… pani w ciąży
Każda napotkana osoba zadaje przyszłej mamie te same pytania. „Kiedy rodzisz?”, „Będzie chłopiec czy dziewczynka?”, „Macie już imię?”’ „Wybraliście już szpital?”. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że trzeba w kółko odpowiadać na to samo. My wiemy, że ciąża to fascynująca sprawa i w czasach niżu demograficznego jest prawie skarbem narodowym, ale do świętej Anielki, dajcie już spokój!
Spuchnięte stopy a końcówka ciąży
To nie mit – pod koniec ciąży nogi naprawdę puchną. W 8. i 9. miesiącu ciąży trudno zmieścić się we własne buty. Bywa, że trzeba kupić o numer albo dwa większe. Trudno jest też zawiązać sznurówki, nie mówiąc o zrobieniu pedicure.
Wstawanie z kanapy w zaawansowanej ciąży
Jeżeli kanapa jest głęboka i miękka – nie ma mowy, żeby kobieta w końcówce ciąży podniosła się z niej o własnych siłach. To zadanie z gwiazdką, do którego potrzeba czyjejś pomocy. Tak samo, jak wchodzenie po schodach, spacer dłuższy niż 300m, przyniesienie zakupów. Są oczywiście chlubne wyjątki kobiet, które świetnie sobie z tym wszystkim radzą i bardzo im kibicujemy! Reszta spokojnie czeka do porodu.
Ubrania dla kobiet w zaawansowanej ciąży
Do 5. miesiąca można sobie jakoś poradzić – na ciężarną pasuje sporo jej starych, nieciążowych ciuchów. Resztę można dokupić lub pożyczyć. Ale pod koniec ciąży trudno się zmieścić w cokolwiek. Spodnie i bluzka kupione w 6. miesiącu przestają pasować pod koniec 8. miesiąca.
Ciężarna może się stroić w dwie rzeczy na zmianę lub zacząć korzystać z części szafy, która należy do jej męża. Jeżeli termin porodu przypada w środku mroźnej zimy, będzie musiała pożyczyć kurtkę od kogoś z grubszych krewnych, nie wdając się w takie szczegóły, jak płeć właściciela czy modny fason okrycia.
Czytaj też:

1. Noworodki nie mają rzepek kolanowych W każdym razie nie takie, jak starsze dzieci czy dorośli. Pod skórą mają chrząstkę, która wygląda, jak miniaturowa rzepka. Ale nie martw się, właściwe rzepki uformują się z czasem. 2. li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s2 {font-kerning: none} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Noworodkom zdarza się przestać oddychać, gdy śpią. Trwa to tylko parę chwil i jest całkowicie normalne. Jest na to specjalna nazwa - oddychanie okresowe. Stresujące dla rodziców przerwy w oddychaniu biorą się stąd, że noworodek oddycha znacznie szybciej niż małe dziecko czy dorosły. Po serii szybkich oddechów robi sobie coś w rodzaju odpoczynku. Z tego też z czasem wyrośnie 3. Noworodki nie widzą dalej niż na odległość 30 cm. Tyle im wystarcza, żeby zobaczyć twarz mamy lub taty. Z czasem wzrok im się wyostrza i ok. 1. roku życia ich widzenie nie różni się specjalnie od widzenia osoby dorosłej. li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s2 {font-kerning: none} ol.ol1 {list-style-type: decimal} 4. Noworodki nie potrzebują wody aż do 6. miesiąca życia! Do tego czasu za całe nawodnienie wystarcza im mleko - z piersi lub butelki. 5. li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s2 {font-kerning: none} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Noworodki nie przepadają za solą. Co więcej, do ok. 4. miesiąca życia nie potrafią rozpoznać jej smaku. Na szczęście, nie jest im ona do niczego potrzebna na tym etapie życia....

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font: 12.0px Helvetica} Jeśli dziecko po 12. miesiącu życia nie wypowiedziało jeszcze pierwszego słowa, przede wszystkim upewnij się, czy dobrze słyszy. Zaburzenia słuchu to najczęstsza przyczyna powolnego rozwoju mowy. Wcześnie wykryte, łatwiej skorygować. Najprostszy test słuchu, który mogą przeprowadzić rodzice to obserwacja, czy dziecko reaguje na dźwięki. Udaj się do laryngologa, jeśli: dziecko nie reaguje na swoje imię lub polecenia wypowiadane do niego dziecko nie odwraca główki w kierunku źródła dźwięku nie reaguje na głośne dźwięki w pobliżu nie interesuje się historyjkami, które mu opowiadasz ani książeczkami, które mu czytasz nie powtarza po Tobie sylab, nie próbuje z Tobą rozmawiać (po swojemu) nie gaworzy Mów do mnie, mamo Jeżeli masz już pewność, że dziecko dobrze słyszy, możesz stymulować jego rozwój mowy. Nie chodzi o to, aby je ‚popędzać’. Raczej wspomóc naturalną umiejętność, która i tak by się rozwinęła. Dobrze, aby dziecko potrafiło się komunikować, zanim pójdzie do przedszkola . Większość 3-latków potrafi wypowiadać proste zdania, a niektóre posługują się już piękną polszczyzną. Dzieci, które mają z tym trudności, często czują się wykluczone. Bywa, że z tego powodu zaczynają zachowywać się agresywnie. Mogą też stawiać opór przed chodzeniem do przedszkola. Jak stymulować rozwój mowy Zapomnij o edukacyjnych płytach i bajkach. Mowa to żywy organizm i dziecko musi ją ćwiczyć z żywym człowiekiem. Czyli z Tobą,...

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font: 12.0px Helvetica} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Pielęgnacja małego synka różni się od pielęgnacji dziewczynki. Mały penis to naprawdę ważny temat dla początkującej mamy, a później także dla dziecka. Możesz mieć całą wiedzę tego świata, a twój synek pod tym względem i tak cię zaskoczy. 1. Chłopiec ma erekcję już od pierwszego miesiąca życia Może się to zdarzyć już w 2. tygodniu życia albo nawet wcześniej. Nie denerwuj się, to całkowicie normalne. Na tak wczesnym etapie rozwoju to objaw czysto fizjologiczny, który nie ma wiele wspólnego z erotyką. 2. Chłopiec-niemowlak może obsikać wszystko dookoła Przewijanie chłopca powinno być szybkie właśnie z tego względu. Niemowlak może zacząć siusiać w dowolnym momencie, a jeśli jest bez pieluszki, mocz poleci wysoko w górę i wszędzie naokoło. Nie ma na to mądrej rady. Żeby zapobiec zamoczeniu wszystkiego wokół, można ewentualnie trzymać przy przewijaku tetrową pieluchę lub chusteczkę i szybko reagować w razie potrzeby. 3. Penis w pieluszce powinien być skierowany do dołu Młodzi rodzice na początku mogą na to nie wpaść. Gdy penis jest skierowany w górę, dziecko będzie miało ciągle mokre ubranko, bo mocz będzie wyciekał górą pieluszki. 4. Penis jest bardzo interesujący dla dziecka To nic złego, że mały chłopiec dotyka swojego penisa. Chce poznać swoje ciało tak samo, jak poznawał stópki (pamiętasz okres, gdy ciągle wkładał je do buzi?), rączki i wszystko inne. Jeżeli twój synek ma siostrę, dla niej to też będzie ciekawa rzecz. Nie reaguj nerwowo, gdy zechce dotknąć penisa swojego braciszka....