5 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży

5 miesiąc ciąży – który to tydzień, czy poczujesz ruchy dziecka? Badania, objawy, dolegliwości

W 5 miesiącu ciąży poczujesz pierwsze ruchy dziecka w brzuchu! To jeden z najpiękniejszych momentów podczas dziewięciu miesięcy oczekiwania na malucha. W tym miesiącu czeka cię również ważne badanie, tzw. USG połówkowe – być może dzięki niemu już teraz poznasz płeć swojego dziecka.

Piąty miesiąc ciąży to czas, kiedy większość mam czuje pierwsze ruchy dziecka. Nie są to jednak od razu silne kopniaki – bardziej przypominają one bulgotanie w brzuchu, łaskotanie, burczenie. Co jeszcze dzieje się w 5 miesiącu ciąży?

Spis treści:

 1. 5 miesiąc ciąży – który to tydzień?
 2. Brzuch i dolegliwości w 5 miesiącu ciąży
 3. Jak wygląda dziecko w 5 miesiącu ciąży?
 4. USG i ważne badania w 5 miesiącu ciąży
 5. Zagrożenia w 5 miesiącu ciąży
 6. Samopoczucie w 5 miesiącu ciąży

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

5 miesiąc ciąży – który to tydzień?

5 miesiąc ciąży zaczyna się w 18 tygodniu ciąży i kończy w 22 tygodniu ciąży. To połowa II trymestru ciąży. To ekscytujący czas, bo twój brzuszek w końcu zaczyna być widoczny, a twoje dziecko nareszcie zaczyna się poruszać!

Brzuch i dolegliwości w 5 miesiącu ciąży

W czwartym, piątym i szóstym miesiącu ciąży twoja waga powinna wzrosnąć od 5,4 do 6,3 kilograma. Tempo wzrostu brzucha może być różne. To kwestia indywidualna – u jednych kobiet brzuch pojawia się nagle z przodu, a u innych rozlewa się po całym obwodzie stopniowo. W 5 miesiącu ciąży prawdopodobnie odczujesz następujące objawy:
 

 • Na brzuchu przyszłej mamy w 5 miesiącu ciąży pojawia się ciemna linia biegnąca od spojenia łonowego do pępka. Ta brunatna linia to linea negra.
 • Na twojej twarzy mogą też pojawić się przebarwienia, które po porodzie powinny zniknąć. Na wszelki wypadek unikaj jednak słońca.
 • Buty zrobiły się przyciasne? To normalne. Stopy mają więcej do noszenia, więc mają prawo trochę spuchnąć, poza tym hormony ciążowe zwykle nieco rozluźniają stawy.
 • Coraz silniejsze będą bóle pleców i bóle brzucha. Stawy biodrowo-krzyżowe zaczynają się rozluźniać, żeby przygotować kanał rodny na przejście dziecka. Bóle w dole brzucha (w podbrzuszu) dokuczają ci, bo powiększa się twoja macica i rozciągają się jej więzadła. W 5 miesiącu ciąży odczujesz też niegroźne skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa.
 • W 5 miesiącu ciąży dolegliwości gastryczne, które miałaś dotychczas (np. wzdęcia, niestrawność, zgaga), zwykle stają się o wiele mniej uciążliwe. Być może to kwestia tego, że zdążyłaś się już do nich przyzwyczaić, albo... minęły. Nie jest to regułą, bo każda ciąża jest inna, tak jak każda kobieta jest inna. W każdym razie – zdrowa dieta w ciąży cały czas cię obowiązuje.


W 5 miesiącu ciąży możesz często miewać też zawroty głowy. To dlatego, że naczynia krwionośne są rozluźnione i rozszerzone, a ciśnienie krwi niższe niż zwykle. Jeśli kręci ci się w głowie albo masz wrażenie, że za chwile zemdlejesz:

 • Połóż się na lewym boku albo usiądź i pochyl głowę tak nisko, by znalazła się między twoimi kolanami.
 • Weź kilka głębokich wdechów, by ochłonąć.
 • Zjedz coś lekkiego (przyczyną kłopotów może być także zbyt niski poziom cukru we krwi).

Jak wygląda dziecko w 5 miesiącu ciąży?

Dziecko intensywnie się rozwija. Ręce i nogi malucha mają już odpowiednie proporcje. Miękkie, delikatne chrząstki układu kostnego dziecka twardnieją, zamieniają się w kości. Intensywnie rozwijają się też zmysły. Dziecko słyszy bicie twojego serca, szum krwi przepływającej przez twoje żyły, odgłosy dochodzące z żołądka i jelit. Jeszcze nie słyszy odgłosów z zewnątrz, ale już wkrótce będą do niego docierać także głosy innych ludzi, muzyka, hałas. To czas, kiedy możesz zacząć dziecku śpiewać, np. kołysanki. Gdy wejdzie ci to w nawyk, noworodek po narodzinach będzie ciekawie nadstawiał ucha głównie na dźwięk twojego głosu.

Pod koniec 5 miesiąca ciąży twoje dziecko:

 • mierzy już 18-20 cm i waży mniej więcej pół kilograma. Głowa dziecka stanowi nadal 1/3 wielkości całego ciała;
 • coraz bardziej widoczne są już brwi, rzęsy i włosy oraz paznokcie;
 • powieki nadal są zamknięte, ale dziecko porusza gałkami ocznymi.


Prawdopodobnie zaczniesz odczuwać też ruchy dziecka. Niektóre ciężarne odczuwają je już około 20. tygodnia ciąży, inne dopiero po 22., np. z powodu małej wrażliwości zakończeń nerwowych. Jeżeli wcześniej rodziłaś, to zapewne maluszka poczujesz już w 18. tygodniu. Wiele też zależy od ułożenia smyka, łożyska i objętości płynu owodniowego.

Jeśli nie odczuwasz żadnych ruchów płodu mimo upływającego terminu, natychmiast udaj się do lekarza. Za pomocą badania USG sprawdzi on stan płodu, oceni jego ruchliwość, a także akcje jego serca. Pamiętaj też, że od momentu, kiedy poczujesz częste ruchy dziecka, powinnaś zacząć je kontrolować. Długie przerwy w aktywności dziecka (ponad trzy godziny) powinnaś zgłaszać lekarzowi. 

USG i inne ważne badania w 5 miesiącu ciąży

Około 21. tygodnia ciąży czeka cię jedno z obowiązkowych badań USG. To tzw. USG połówkowe, mające ogromną wartość! W tym okresie można bowiem najdokładniej obejrzeć dziecko – jego narządy są już dostatecznie duże, zaś nie w pełni skostniały szkielet nie stanowi jeszcze zapory dla fal ultradźwiękowych.

Lekarz podczas badania przez brzuch zmierzy poszczególne części ciała dziecka. Oceni budowę jego mózgu, kości czaszki, kręgosłupa i kończyn. Ważne jest też położenie i budowa serca, żołądka, nerek i innych narządów wewnętrznych oraz umiejscowienie łożyska.

Podczas badania USG prawdopodobnie można już określić, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. Jeśli lekarz stwierdzi, że tym razem płeć dziecka na USG pozostanie tajemnicą, nie martwcie się. Może następnym razem będziecie mieli więcej szczęścia.

Inne badania, jakie w 5 miesiącu może zlecić ci lekarz, to:

 • badanie ogólne moczu – nie może być w nim białka, cukru, białych ani czerwonych krwinek,
 • morfologia krwi.


Ponadto lekarz oceni:

 • pH wydzieliny pochwowej (badanie to pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy),
 • wysokość dna macicy,
 • twoje ciśnienie krwi,
 • sprawdzi twoją wagę.

Zagrożenia w 5 miesiącu ciąży

Największe ryzyko poronienia jest do 12 tygodnia ciąży (aż do 80 proc. poronień dochodzi właśnie w tym okresie), ale należy być ostrożnym na każdym etapie ciąży. Ryzyko poronienia zwiększają zaburzenia hormonalne, wady genetyczne zarodka, czynniki anatomiczne i zaburzenia immunologiczne, wiek kobiety, infekcje, duży stres, a także niehigieniczny tryb życia. Spora część poronień następuje jednak z niewyjaśnionych przyczyn.

Jeśli w 5 miesiącu zaczęłaś krwawić z dróg rodnych, jak najszybciej udaj się do szpitala. Przyczyn może być wiele, ale masywne krwawienie stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia matki oraz dziecka. Może zakończyć się poronieniem do 22 tygodnia ciąży, lub porodem przedwczesnym powyżej 22 tygodnia ciąży. W 5 miesiącu płód jest jeszcze niedojrzały, więc dziecko może być niezdolne do samodzielnego życia poza brzuchem mamy.

Samopoczucie w 5 miesiącu ciąży

W 5 miesiącu wciąż powinnaś mieć dużo energii, a także ochotę na seks. Oczywiście mogą zdarzyć się chwilowe spadki formy, nie powinny być one jednak bardzo dokuczliwe. Najważniejsze, żebyś od 5 miesiąca dbała o komfort snu (nie tylko o jego ilość, ale także jakość). Każdego dnia wietrz pokój, w którym śpisz.

Zmiany nastroju mogą być już rzadsze, jednak nadal będą takie dni, kiedy dopadnie cię rozdrażnienie czy płaczliwość. To zupełnie normalne. Podobnie jak roztargnienie, przez które zdarza się włożyć pranie do zmywarki, a talerze do pralki...

Staraj się unikać stresu w ciąży. Hormony stresu mamy oddziałują na dziecko: mogą działać kurcząco na naczynia krwionośne, zmniejszając przepływ krwi u matki, co ogranicza ilość płynącego do dziecka przez łożysko życiodajnego tlenu i substancji odżywczych. Takie dzieci po narodzinach bywają bardziej ruchliwe, rozdrażnione i kapryśne niż dzieci spokojnych kobiet.

Oto sposoby na nerwy, które pomogą ci wyciszyć się i zdystansować od problemów:

 • Porozmawiaj z przyjaciółką lub mężem – może twoje problemy mają proste rozwiązanie?
 • Idź do kina, teatru, przeczytaj książkę – rób to, co pomaga ci się wyciszyć.
 • Weź prysznic i wyobraź sobie, że spłukuje on z ciebie wszelkie stresy.
 • Idź do masażysty lub poproś męża, żeby wymasował ci plecy.
 • Nie poprawiaj sobie humoru słodyczami – chwilowo poprawią ci nastrój, ale świadomość, że źle się odżywiasz, pogłębia stres.

 

Zobacz też:

czego nie wiesz o ciąży
fotolia.com
Psychotesty i quizy
Czego nie wiesz o ciąży? Quiz
8 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
8 miesiąc ciąży: od kiedy się zaczyna? Na co uważać?
8 miesiąc ciąży potraktuj jak okazję, by pozałatwiać zaległe sprawy i dużo odpoczywać. Dziecko jest już niemal dojrzałe, dałoby sobie radę poza twoim organizmem (w niektórych przypadkach dzięki pomocy inkubatora). Ale do porodu jeszcze kilka tygodni! W 8 miesiącu ciąży rosnący brzuch sprawia, że mogą dokuczać ci typowe dolegliwości: zadyszka i bóle pleców. Podpowiadamy, jak je łagodzić.

8 miesiąc ciąży to czas szybkiego przybierania na wadze i nasilających się skurczów przepowiadających . Brzuch zaczyna ci ciążyć, za to ruchy dziecka nieco słabną. Najpewniej zaczynają ci dokuczać typowe dolegliwości końcówki ciąży: bóle pleców, trudności w oddychaniu i... zniecierpliwienie. Sprawdź, na co uważać w 8 miesiącu ciąży. 8 miesiąc ciąży: od kiedy? Pewnie zastanawiasz się, od kiedy liczy się 8 miesiąc ciąży i które to dokładnie tygodnie. 8 miesiąc ciąży zaczyna się od 32 tygodnia ciąży i trwa do 35 tygodnia ciąży włącznie. W tym czasie twoje dziecko głównie ćwiczy umiejętności niezbędne mu do życia poza brzuchem – od połykania i ruchów oddechowych, po kopanie i ssanie. Najprawdopodobniej, jak większość dzieci, pasjonuje je też ssanie kciuka. Brzuch w 8 miesiącu ciąży Twój brzuch w 8 miesiącu ciąży jest już duży i wypukły. Coraz trudniej ci wstawać i się poruszać. Z drugiej strony ruchy dziecka w brzuchu są jakby słabsze, w każdym razie mniej... skoczne. W 8 miesiącu ciąży dziecko jest tak duże, że brakuje mu po prostu miejsca na fikołki. Nie ma też szans na tak częste jak dotychczas obracanie się, bo pewnie leży już główką do dołu – to idealne ułożenie dziecka do porodu . Prawdopodobnie odczuwasz też w miarę regularne skurcze macicy, tzw. skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa – to macica aktywnie przygotowuje się do porodu. USG i inne badania w 8 miesiącu ciąży Jeśli robiłaś USG ok. 32 tygodnia ciąży, kolejne wykonasz prawdopodobnie dopiero po terminie porodu. Ale jeżeli jeszcze nie powtórzyłaś badania WR albo VDRL (po raz pierwszy powinno się je zrobić na początku ciąży), trzeba będzie to zrobić w najbliższych tygodniach. To rutynowe badania w ciąży , ale bardzo ważne: pomagają zapobiec kile wrodzonej, która u noworodka wywołuje nieuleczalne zmiany....

6 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
6. miesiąc ciąży – jak czuje się ciężarna, jak rozwija się płód?
6 miesiąc ciąży kończy drugi trymestr. Brzuch przyszłej mamy jest już spory, a dziecko ćwiczy na nim siłę swoich piąstek i nóg. W 6 miesiącu ciąży płód zaczyna otwierać oczy i coraz lepiej słyszy głosy z zewnątrz. Sprawdź, kiedy dokładnie rozpoczyna się 6 miesiąc ciąży, jakie tygodnie obejmuje i co ważnego dzieje się w tym czasie.

6 miesiąc ciąży trwa od początku 23 tygodnia ciąży do końca 27 tygodnia. Brzuch kobiety jest coraz większy, a płód kończy już pewien etap rozwoju układu nerwowego. Z tego względu nadal powinnaś dbać o spokój, unikać stresujących sytuacji, żeby twoje podenerwowanie nie wpłynęło negatywnie na zdrowie psychiczne dziecka w przyszłości. Spis treści:  Brzuch i waga w 6 miesiącu ciąży 6 miesiąc ciąży – dolegliwości 6 miesiąc ciąży – rozwój dziecka Jak wygląda dziecko w 6 miesiącu ciąży? USG i inne badania w 6 miesiącu ciąży 6 miesiąc ciąży – zagrożenia Brzuch i waga w 6. miesiącu ciąży Brzuch w 6 miesiącu ciąży jest już na tyle duży, że nie da się nie zauważyć ciąży. Jest jednak również jeszcze na tyle mały, że nie za bardzo przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Mały brzuch w 6 miesiącu ciąży nie powinien być powodem do niepokoju. Organizm każdej kobiety jest inny i w inny sposób może reagować na ciążowe zmiany. Powodem takiego stanu mogą być silne mięśnie przyszłej mamy, które mocno trzymają powiększający się brzuch, sprawiając, że przez to wydaje się mniejszy. Brzuch może być także mniej widoczny u kobiet, które mają obfite kształty. W 6 miesiącu ciąży kobieta waży 5-6 kilogramów więcej. W macicy znajduje się około pół litra płynu owodniowego. Spełnia on bardzo ważną funkcję: chroni dziecko przed urazami i łagodzi wstrząsy (dzięki temu płód jest bezpieczny). W płynie owodniowym pływają złuszczone komórki naskórka płodu, włoski, maź płodowa oraz produkty przemiany materii. Rozciągająca się mocno skóra brzucha jest narażona na rozstępy . Jeśli dotąd tego nie robiłaś, w 6 miesiącu ciąży zacznij dbać swoje ciało: Nawilżaj i masuj...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz