ostuda ciążowa
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie

Co to jest ostuda ciążowa i kiedy zniknie? [ZDJĘCIA]

Plamy na czole, policzkach, górnej wardze i podbródku – zastanawiasz się pewnie, skąd się wzięły. I dlaczego ta niezbyt miła dolegliwość dotknęła cię właśnie teraz, gdy jesteś w ciąży i czekasz na swoje wymarzone maleństwo? Wyjaśniamy, czym jest ostuda ciążowa i kiedy zniknie.

Większość zmian, które zachodzą w ciele kobiety podczas ciąży, jest wynikiem działania hormonów. Także ostuda ciążowa, czyli charakterystyczne przebarwienia, które mogą się pojawić na twarzy przyszłej mamy. Warto o nich wiedzieć więcej, żeby niepotrzebnie się nie martwić. Bo ostuda, choć mało estetyczna, nie jest groźna. Nie jest też trwała – w końcu znika.

Spis treści:

Jak się malować w ciąży?

Co to jest ostuda ciążowa?

Ostuda, zwana też melasmą, to charakterystyczne dla kobiet w ciąży przebarwienia, które pojawiają się na twarzy w okolicach ust, na policzkach i na czole. Plamy mają zwykle kolor brązowy lub szary. Często pojawiają się symetrycznie, przez co mogą wyglądać jak tzw. maska ciążowa. 

Zobacz, jak mogą wyglądać przebarwienia na twarzy w ciąży:

ostuda w ciąży
Fotolia
           
ostuda w ciąży
Fotolia

 

Kiedy przebarwienia mogą się pojawić?

U przyszłych mam ostuda pojawia się zwykle na początku drugiego trymestru ciąży (około 12. tygodnia ciąży) i utrzymuje się aż do jej końca. Częściej mają ją kobiety o ciemnej karnacji. Przebarwienia na twarzy częściej pojawiają się latem, gdy nasłonecznienie jest większe, zimą zwykle bledną i są mniej widoczne.

Jakie są przyczyny ostudy?

Główną, choć nie jedyną, przyczyną ostudy ciążowej są hormony, zwłaszcza podwyższony poziom estrogenów. Ich nadmiar rozregulowuje produkcję melaniny (ciemnego barwnika skóry), pobudzając melanocyty (komórki produkujące melaninę) do szybszej pracy. Efekt ten jest wzmacniany przez działanie promieni słonecznych – właśnie dlatego ostuda jest bardziej widoczna latem. Pod ich wpływem nadmiar melaniny może nierównomiernie rozkładać się w naskórku, co powoduje tworzenie się plam, które mogą ciemnieć pod wpływem promieniowania UV.

Kiedy ostuda zniknie?

Ostuda ciążowa znika po porodzie. Zazwyczaj właśnie po urodzeniu dziecka rozpoczyna się proces blaknięcia plam na twarzy, które powstały podczas ciąży. W ciągu kilku lub kilkunastu tygodni po porodzie ostuda powinna całkowicie zaniknąć. W naprawdę rzadkich przypadkach proces ten może potrwać do roku.

Czy ostudę można leczyć?

Tak, ale w przypadku ostudy ciążowej leczenie jest wykluczone. Do likwidowania przebarwień używa się najczęściej preparatów rozjaśniających, które zawierają substancje (m.in. hydrochinon, retinoidy) zakazane albo niewskazane w ciąży. Nie powinnaś więc ich stosować. Gdy już je masz, możesz je maskować makijażem. Jeśli jesteś w ciąży, możesz natomiast spróbować zapobiec powstaniu ostudy

Jak zapobiegać przebarwieniom w ciąży?

Niestety, nie masz wpływu na to, jak twoja skóra zareaguje na hormony ciążowe, ale spróbuj wyeliminować jeden z czynników sprzyjających ostudzie – czyli działanie promieni słonecznych. Przede wszystkim unikaj długotrwałego przebywania na słońcu. Przed wyjściem z domu używaj kremu ochronnego z filtrem UV – co najmniej SPF 30, a nawet SPF 50+. Najlepiej, by był to filtr mineralny (fizyczny). Koniecznie sprawdź też, czy krem nie zawiera składników szkodliwych dla kobiet w ciąży. Stosuj go regularnie i pamiętaj, że promieniowania UV przenika nawet przez chmury! Nawet pochmurne dni nie są więc bezpieczne. Możesz też osłaniać twarz przed słońcem kapeluszem z dużym rondem. Jeśli masz skłonność do ostudy i chcesz jej skutecznie zapobiec, to kremów z filtrem UV musisz używać przez cały rok, a nie tylko podczas wakacyjnych miesięcy.

Zobacz też:

Dolegliwości w czasie ciąży (dziwne)
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Dlaczego skóra zmienia kolor w ciąży?
Za ciemnienie skóry w ciąży odpowiedzialne są ciążowe hormony. Choć przebarwienia, które powstają, nie są niebezpieczne, mogą być uciążliwe. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.

Podczas ciąży wszystkie pieprzyki i piegi mogą stać się nieco wyraźniejsze niż przed zapłodnieniem. Jednak nie jest to jedyna zmiana skórna, jaka może cię czekać, gdy spodziewasz się dziecka . Przebarwienia na twarzy, czyli ostuda Ostuda - to chyba najbardziej znienawidzona dolegliwość ciężarnych kobiet. Ciemnych, rozlewających się plam na twarzy nie sposób zamaskować nawet najlepszym fluidem. Pojawiają się w drugim trymestrze ciąży i znikają najpóźniej rok po porodzie . Ostudę powoduje nadmierna produkcja melaniny – barwnika skóry, którego zadaniem jest pochłanianie promieniowania. Staje się ona widoczna wskutek opalania w ciąży – żółtobrunatne przebarwienia mogą ciemnieć pod wpływem światła słonecznego, naświetlania w solarium lub leków fotouczulających. Chroń swoją skórę przed niepożądanymi zmianami: najważniejszą zasadą jest codzienne używanie kremów z filtrem (minimum to 15). Co dwa-trzy dni pamiętaj także o rozjaśniającym peelingu, który delikatnie złuszczy naskórek. Warto wiedzieć: Jak pielęgnować skórę twarzy w czasie ciąży? (video) Przebarwienia na brzuchu, czyli linea negra Ciemnobrązowa linia biegnąca przez środek brzucha, aż do linii spojenia łonowego może drażnić, ale raczej nie powinna niepokoić. Za to zjawisko również odpowiedzialne są hormony ciążowe – te same, które wywołały ściemnienie miejsc wokół brodawek piersiowych . Niewidoczna do tej pory linia, która towarzyszyła ci stale (jej medyczna nazwa to linea alba), teraz systematycznie ciemnieje. Na pocieszenie pozostaje wiadomość, że linea negra (ciemna kreska) zniknie niedługo po porodzie. Przebarwienie to dotyka przede wszystkim kobiet o ciemnej karnacji. Zaczerwienienie stóp i dłoni w ciąży Choć może ci się wydawać, że czerwone ręce i stopy są oznaką wyłącznie niskiego ciśnienia albo alergii – tym razem tak nie...

dziecko i opalanie, dziecko na plaży, opalanie niemowlęcia, kremy do opalania dla dzieci, krem z filtrem dla dzieci, dziecko na plaży
Fotolia
Zdrowie
Lato w cieniu? Czy to jest rzeczywiście najlepsze rozwiązanie dla dziecka?
Bezpieczne opalanie to mit. Powinnaś chronić swoje dziecko przed słońcem. Od tego zależy jego zdrowie!

Korci cię, by wystawić maleństwo na słońce? Opalone dziecko wygląda przecież tak ładnie... Dermatolodzy przestrzegają, by nie ulegać takiej pokusie. Promienie słoneczne wywołują stany zapalne skóry , przyspieszają jej starzenie i mogą prowadzić do zmian o charakterze nowotworowym. Szczególnie zagrożone są niemowlęta i małe dzieci, u których nadmiar słońca może wywołać udar słoneczn y. Skóra dziecka łatwo ulega oparzeniom słonecznym (to właśnie one stanowią główny czynnik rozwoju czerniaka – złośliwego nowotworu skóry). Dzieje się tak, ponieważ jest ono bardziej wrażliwa niż u dorosłych. Ma cieńszy naskórek, słabo produkuje melaninę, czyli barwnik, który stanowi naturalną ochronę przed działaniem słońca. Nie znaczy to jednak, że podczas słonecznych dni masz się zaszyć z dzieckiem w domu. Zaprzyjaźnij się ze słońcem, przestrzegając kilku prostych reguł. Krem z filtrem to obowiązek! Nie wychodźcie z domu, jeśli nie posmarowałaś dziecka kremem z filtrem . Odpowiednio dobrany stanowi przeszkodę dla promieni słonecznych. Używanie fitrów UV powinno być nawykiem całej rodziny. Jeżeli zostawiasz dziecko pod opieką babci lub niani, poproś, by też tego przestrzegały (starsze osoby czasem trudno przekonać, że opalanie szkodzi). Gdy maluch chodzi latem do przedszkola, rano posmaruj go preparatem o przedłużonym działaniu. Podczas upału potrzebny jest odpoczynek Gdy na dworze jest bardzo gorąco, najlepiej wychodzić z domu rano i późnym popołudniem. Między godziną 11.00 a 15.00 słońce operuje najsilniej (w południe do ziemi dociera 30–50 procent promieniowania UV ). Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd z malutkim dzieckiem, staraj się, aby w tych godzinach nie zabierać malca na wycieczki w słońcu lub na plażę. W ubranku lepiej niż na golasa Jasne i cienkie ubranka nie chronią przed słońcem. Zatrzymują jedynie 20–40 procent...

opalanie w ciąży, czy można opalać się w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Opalanie w ciąży – na słońcu i w solarium. Rady dermatologa
Opalanie w ciąży jest ryzykowne. Dlaczego ciężarne powinny uważać podczas przebywania w słońcu? Poza tym, że przegrzanie grozi przedwczesnymi skurczami i przebarwieniami, to jest również niebezpieczne ze względu na ryzyko zachorowania na czerniaka. Lepiej zatem całkiem zrezygnować z opalania w ciąży, albo robić to, zachowując środki ostrożności. Sprawdzamy też, co z opalaniem w solarium i za pomocą samoopalacza.

Jak się opalać w ciąży? Czy w ciąży można sobie pozwolić na opalenie? Jakie skutki może mieć długie przebywanie na słońcu przez ciężarną? Jakich kremów z filtrami UV używać? A może lepiej zafundować sobie krótki seans w solarium? Najważniejsze fakty o opalaniu w ciąży ustaliłyśmy z dermatologiem, dr Aleksandrą Jagielską, która wyjaśnia wszystkie powody, dla których opalanie się w tym czasie nie jest dobrym pomysłem. Spis treści: Czy można opalać się w ciąży?  Skutki opalania na słońcu Solarium w ciąży Opalanie natryskowe w ciąży Krem do opalania w ciąży Minimalizowanie ryzyka podczas opalania w ciąży Czy można opalać się w ciąży? Skutki opalania na słońcu Przyszła mama nie powinna się wystawiać na działanie promieni słonecznych. Opalanie w ciąży może powodować podwyższenie temperatury ciała. Inne skutki opalania w czasie ciąży to:  omdlenie, udar słoneczny , wystąpienie krwawienia z dróg rodnych, a także pojawienie się skurczów i przedwczesny poród . Jak twierdzą specjaliści, opalanie we wczesnej ciąży może skutkować poronieniem. Przebywanie na słońcu grozi też pogorszeniem wchłaniania się kwasu foliowego, który na początku ciąży jest szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju płodu. Nie trzeba wychodzić na plażę, aby doświadczyć ryzyka przegrzania. Wystarczy podczas upału wybrać się na zakupy lub spacer w słońcu. Jeśli w ciąży spędzasz czas nad morzem, w środku dnia szukaj cienia i przyjemnego chłodu, a na plażę idź rano i wieczorem, gdy temperatura powietrza jest przyjemna. W ciąży unikaj pobytu na słońcu między godziną 11:00 a 16:00, ponieważ w tym czasie promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. W krajach Europy Południowej warto unikać słońca dłużej – od 9:00 do 18:00. Solarium w ciąży...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj