Reklama

Spis treści:
1. Po co wykonuje się badanie czystości pochwy w ciąży?
2. Przebieg badania
3. Jak się przygotować?
4. Kiedy wykonuje się biocenozę pochwy w ciąży?
5. Wyniki wymazu z pochwy
6. Interpretacja wyników badania czystości pochwy wg Kuczyńskiej
7. Stopień czystości pochwy wg Jiroveca, Petera i Maleka

Reklama

Badanie czystości pochwy znane jest także pod innymi nazwami: biocenoza pochwy, badanie flory bakteryjnej, wymaz z pochwy i rozmaz mikrobiologiczny z pochwy. W ciąży należy wykonać to badanie 3 razy, w każdym trymestrze. Polega na pobraniu wymazu z pochwy, żeby ocenić, czy nie ma w niej stanu zapalnego.

Po co wykonuje się biocenozę pochwy?

Jest to jedno z zalecanych w standardach okołoporodowych badań w ciąży. Pobranie wymazu służy ocenie flory bakteryjnej pochwy i wykryciu ewentualnych stanów zapalnych oraz zakażeń w jej obrębie. Badanie czystości pochwy jest ważne z dwóch powodów:

  • zmiany hormonalne, jakie zachodzą w twoim organizmie podczas ciąży, sprawiają, że jesteś bardziej podatna na infekcje intymne,
  • nieleczone stany zapalne pochwy stanowią zagrożenie dla dziecka – mogą być przyczyną poronienia lub przedwczesnego porodu.

Jak wygląda pobranie wymazu z pochwy?

Badanie czystości pochwy polega na pobraniu specjalną pałeczką lub wacikiem wymazu z pochwy podczas badania ginekologicznego. Najpierw lekarz wkłada wziernik, potem pobiera materiał z pochwy i okolic ujścia cewki moczowej. Nanosi go na szkiełko i oddaje się do laboratorium. Badanie trwa kilkadziesiąt sekund i jest bezbolesne.

Jak przygotować się do pobrania rozmazu z pochwy?

Aby wynik badania czystości pochwy był wiarygodny, pamiętaj, że:

  • od ostatniego stosunku powinno upłynąć przynajmniej 48 godzin od ostatniego stosunku,
  • 2–3 dni wcześniej nie możesz stosować żadnych leków dopochwowych,
  • nie wykonuj badania podczas antybiotykoterapii (antybiotyki zmieniają florę bakteryjną w organizmie).

Kiedy wykonuje się badanie czystości pochwy?

Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, lekarz pobierze wymaz z pochwy trzykrotnie podczas twojej ciąży:

Po co aż trzykrotnie? Ponieważ z powodu wyższej niż zwykle podatności przyszłej mamy na infekcje intymne, stosunkowo łatwo może dojść u ciebie do stanu zapalnego lub zakażenia na każdym etapie ciąży. Także wtedy, gdy wcześniej byłaś już leczona z tego powodu.
Sprawdź pełen kalendarz badań w ciąży.

Pod koniec ciąży będziesz miała także wykonane badanie GBSposiew z pochwy i okolic odbytu na obecność paciorkowca z grupy B. Nie zaniedbaj tego, ponieważ zarażenie noworodka podczas tą bakterią jest bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia.

Wyniki biocenozy pochwy

Na wynik badania czystości pochwy nie trzeba długo czekać, często jest dostępny już następnego dnia lub do 3 dni roboczych. Wynik opisuje się, stosując jedną z dwóch skal stopnia czystości pochwy:

  • klasyfikacja według Kuczyńskiej (od I do IV i 0)
  • klasyfikacja według Jiroveca, Petera i Maleka (I–VI).

Za prawidłowy uznaje się jedynie wynik od I do II. Inne świadczą o stanie zapalnym pochwy. Wg Kuczyńskiej możliwe są także stopnie pośrednie (I/II, II/III, II/IV i 0/IV).

Reklama

Interpretacja wyników badania czystości pochwy wg Kuczyńskiej

Stopień czystości pochwy wg Jiroveca, Petera i Maleka

Prawidłowa flora bakteryjna pochwy składa się z pałeczek kwasu mlekowego (Lactobacillus spp.). Czasami bakterie te są wypierane przez inne bakterie, może wtedy dojść do zmiany pH pochwy i wystąpienia stanu zapalnego, grzybicy, bakteryjnej waginozy (WG). Leczenie jest dobierane odpowiednio do wyniku i rodzaju zakażenia.

Reklama
Reklama
Reklama