Reklama

Jeżeli męczą cię mdłości albo zgaga w ciąży, to masz w takim razie do wyboru: albo czekać, aż w końcu same miną, albo wypróbować nasze sprawdzone sposoby na te dwie ciążowe zmory. Nawet jeżeli dolegliwości całkiem nie ustąpią, to przynajmniej się zmniejszy ich natężenie i częstotliwość.

Reklama
  • Jedz mało, ale często. Najlepiej, jeżeli będziesz jadła regularnie co 2-3 godziny. Porcje nie powinny być duże, ale za to regularne. Regularność jest kluczowa: dzięki niej nie przeciążasz żołądka (ryzyko zgagi!), ale i nie dopuszczasz, aby był pusty – kiedy rośnie prawdopodobieństwo mdłości. Jeżeli czujesz, że zaczyna cię ssać z głodu, jak najszybciej przegryź coś niewielkiego, np. orzechy albo migdały (pomagają uniknąć zgagi i zawierają cenne kwasy tłuszczowe, potrzebne dla rozwoju mózgu dziecka).
  • Pij dużo wody w ciągu dnia (niegazowanej i niskosodowej). Picie wody w ciąży ma wiele zalet: zwalcza senność, dodaje energii, zapobiega zaparciom i zgadze. Do tego woda zabiera miejsce w żołądku bardziej kalorycznym potrawom, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko, że przytyjesz w ciąży za dużo.
  • Rano pij wodę z imbirem. Stare wiórki świeżego imbiru (suszony nie działa) dodaj do zimnej wody i pij, najlepiej na czczo, kiedy ryzyko mdłości jest największe. Napój możesz dosłodzić odrobiną miodu.
  • Powoli wstawaj z łóżka. Jeszcze w łóżku zjedz coś małego: kawałek skórki od chleba, krakersa czy pół banana – coś, co zawiera węglowodany. Wstań dopiero po kilku minutach.
  • Unikaj kwaśnych i pikantnych dań. Takie smaki zwiększają ryzyko zgagi! Źle na żołądek działają także słodycze: mogą doprowadzić do mdłości albo pieczenia w przełyku. Zgagę mogą powodować też napoje gazowane albo kawa. Nadmiar kawy może też prowadzić do tego, że urodzisz małe dziecko.
  • Nie kładź się tuż po posiłku. W ten sposób tylko byś pomogła zgadze! Kolację zjedz co najmniej dwie godziny przed snem.

Skąd biorą się mdłości w ciąży?

Zwykle pojawiają się około 6. tygodnia ciąży. Najbardziej dokuczają rano, chociaż zdarza się, że pojawiają się też po południu albo wieczorem. Różne jest też ich natężenie: czasem mdłości są lekkie, a czasem prowadzą do wymiotów – i to, i to jest zupełnie normalne. Najbardziej nasilone są u kobiet, które mają ciążę mnogą, które cierpią na chorobę lokomocyjną, a także u tych przyszłych mam, które w ciąży dużo się stresują i dużo pracują. Zwykle ciążowe mdłości znikają przed 14. tygodniem ciąży, choć jeżeli masz pecha, to możesz zmagać się z nimi aż do dnia porodu.

Za pojawienie się mdłości w ciąży odpowiada najpewniej ciążowy hormon hCG i estrogen – to przez tę hormonalną parę następuje rozciąganie mięśniówki macicy i rozluźnienie mięśniówki przewodu pokarmowego oraz wyostrza się zmysł węchu.

Dlaczego w ciąży pojawia się zgaga?

Już od początku ciąży organizm zwiększa produkcję progesteronu i relaksyny. Hormony te rozluźniają mięśnie gładkie (z których zbudowany jest m.in. przewód pokarmowy). To sprawia, że pokarm jest wolniej przesuwany w układzie pokarmowym, dzięki czemu substancje odżywcze lepiej się przyswajają i przedostają do krwi, która trafia do łożyska. Ma to jednak swoje efekty uboczne. Do najczęstszych należą zaparcia oraz właśnie zgaga. Zgagę zwykle zaczynamy odczuwać mniej więcej w 21. tygodniu ciąży, kiedy macica zaczyna coraz bardziej uciskać żołądek i wypychać z niego pokarm w górę.

Kiedy do lekarza?

Jeśli przez nudności czy wymioty nie możesz jeść, tracisz na wadze, wymioty powtarzają się w ciągu dnia. Jeśli niestrawność i zgaga nie dają Ci żyć. I mimo naszych rad nie jest lepiej. Również wtedy, gdy pojawiły się inne objawy, np. wymioty, zaparcia czy gorączka. Lekarz zapewne zaleci przyjmowanie leków, które osłabiają działanie kwasów żołądkowych. Jednak nie przyjmuj ich bez konsultacji z ginekologiem.

Reklama

Sprawdź, jakie leki są bezpieczne w ciąży

Reklama
Reklama
Reklama