plamienie przed okresem
Adobe Stock
Mama

Plamienie przed okresem - co oznacza, przyczyny

Plamienie przed okresem zawsze lepiej skonsultować z lekarzem. Najczęściej jest spowodowane niegroźnymi zjawiskami, np. jajeczkowaniem. Czasem jednak może zwiastować poważny proces chorobowy.

Plamienie przed okresem nie zdarza się bez przyczyny. Może zwiastować miesiączkę, ciążę, świadczyć o jajeczkowaniu lub nawet o chorobie, np. o mięśniakach macicy. Postawienie właściwej diagnozy wymaga wizyty u ginekologa. Poznaj wszystkie możliwe przyczyny plamienia przed okresem.

Spis treści:

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Czy plamienie przed okresem jest normalne?

Plamienie, czyli nieznaczne krwawienie przed miesiączką, nie musi oznaczać poważnego problemu, ale jest sygnałem, że dzieje się coś nietypowego. Nie ma powodów do obaw o zdrowie, jeśli przyczyną pojawienia się śladów krwi jest uszkodzenie śluzówki pochwy w wyniku stosunku seksualnego. Podobnie nie należy się martwić, jeśli plamienie pojawia się jako efekt przyjmowania antykoncepcji hormonalnej w czasie do pół roku od rozpoczęcia jej stosowania. Zawsze jednak, gdy plamienie przed okresem wywołuje niepokój lub jego przyczyna jest trudna do uzasadnienia, należy skonsultować się z ginekologiem.

Plamienie przed okresem - niegroźne przyczyny

O niegroźnych przyczynach, które powodują pojawienie się niewielkiego krwawienia przed miesiączką, mówimy wtedy gdy:

  • plamienie występuje ok. tygodnia przed okresem – to częsty zwiastun miesiączki. Jeśli krwawienie jest niewielkie i występuje kilka dni przed planowanym okresem, nie powinno budzić niepokoju;
  • plamienie jest jednym z pierwszych objawów ciąży – jeśli kobieta zajdzie w ciążę, wydzielina pojawia się, gdy jajeczko ulega implantacji w macicy (jest to tzw. plamienie implantacyjne); Plamienie implantacyjne, czyli niewielkie krwawienie związane z uszkodzeniem drobnych naczyń krwionośnych w śluzówce macicy przez zagnieżdżające się w niej zapłodnione jajeczko występuje u niektórych kobiet 6-12 dni po owulacji, czyli znacznie przed terminem miesiączki lub w momencie, gdy powinna się rozpoczynać. Uwaga! Brak plamienia implantacyjnego nie wyklucza ciąży!
  • plamieniu towarzyszy pobolewanie brzucha - jeśli plamieniu towarzyszy kłucie po prawej lub lewej stronie podbrzusza, najczęściej oznacza to jajeczkowanie;
  • plamienie pojawia się po stosunku seksualnym – może świadczyć o suchości pochwy i podrażnieniu błony śluzowej pochwy (trzeba stosować lubrykanty);
  • plamienie występuje po pierwszym stosunku seksualnym – może to być wynik przerwania błony dziewiczej;
  • plamienie przed okresem pojawia się u kobiety po 40. roku życia – może to być zwiastun menopauzy.

Plamienie przed okresem przy antykoncepcji

Brązowe plamienie przed okresem może także towarzyszyć początkom leczenia hormonalnego. Jeśli zauważymy niewielkie krwawienie, należy o nim powiedzieć lekarzowi i dokładnie poinformować go, jak długo ono trwa i jak wygląda. W razie potrzeby lekarz zmieni dawkę lub rodzaj leku. Najczęściej plamienie w wyniku przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych trwa do trzech miesięcy od rozpoczęcia przyjmowania tabletek.

Plamienie przed okresem - przyczyny chorobowe

U kobiet, które dotąd miesiączkowały regularnie, różowe plamienie przed okresem może świadczyć o początkach niewydolności ciałka żółtego. Skutkuje ona niskim poziomem jednego z hormonów – progesteronu, który może być wydzielany zbyt krótko lub w za małej ilości. Niedobór progesteronu powoduje zmiany w endometrium, co może utrudniać zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka w macicy. Niewydolność ciałka żółtego bywa przyczyną PMS, skąpych miesiączek oraz zbyt krótkich lub przesadnie długich cykli menstruacyjnych.

Kolejną hormonalną przyczyną plamienia przed okresem jest hiperprolaktynemia, czyli zbyt wysoki poziom prolaktyny w organizmie. 

Jeżeli plamieniu towarzyszą bolesne miesiączki, przyczyną tych dolegliwości mogą być mięśniaki macicy.

Obfite plamienie przed okresem może być także symptomem:

Plamienie przed okresem – kiedy do lekarza?

Każde powtarzające się plamienie warto skonsultować z lekarzem. Nie należy martwić się plamieniem, które występuje jako zwiastun miesiączki, ciąży, menopauzy lub jest skutkiem przerwania błony dziewiczej czy podrażnienia pochwy po stosunku odbytym przy niedostatecznym nawilżeniu. Także niewielkie plamienie pojawiające się podczas owulacji nie powinno niepokoić. Należy jednak wyraźnie stwierdzić, że każde plamienie, zwłaszcza obfite, często powtarzające się lub długo trwające, warto skonsultować z lekarzem. Szybkie wykluczenie lub potwierdzenie poważniejszych przyczyn pojawienia się śladów krwi między miesiączkami to droga do spokoju lub szybkiego podjęcia leczenia.

Zobacz też:

Dni płodne
AdobeStock
Starania o dziecko
Dni płodne po okresie: kiedy są, jak je obliczyć przy regularnym i nieregularnym cyklu
Dni płodne po okresie możesz obliczyć, znając długość cyklu miesiączkowego. Przy 28-dniowym cyklu dni płodne pojawiają się po niecałych 2 tygodniach od pierwszego dnia miesiączki. Jeśli masz nieregularne cykle i chcesz wiedzieć, kiedy po okresie możesz zajść w ciążę, możesz wyliczyć dni płodne na podstawie kilku cykli menstruacyjnych. Sprawdź, jak obliczyć, kiedy masz dni płodne.

Dni płodne to kilka dni w czasie cyklu miesiączkowego, kiedy można zajść w ciążę. ​Dni płodne zaczynają się po okresie przed wystąpieniem owulacji (jajeczkowania). Owulacja (nazywana też szczytem dni płodnych) występuje zazwyczaj około 14 dni przed kolejnym okresem. Owulacja pojawi się około dwa tygodnie przed następną miesiączką   bez względu na to, czy kobieta ma okres co 21 dni, co 28, czy co 35.  Aby mieć pewność, czy masz dni płodne zaraz po okresie i wiedzieć, kiedy jest najlepszy moment na zajście w ciążę, musisz znać datę ostatniej miesiączki (to jest pierwszy dzień cyklu miesiączkowego,  obliczyć długość cyklu  (prawidłowy może trwać 21 lub 35 dni, ważne żeby był regularny). Zestawiając te informacje stworzysz własny kalendarz dni płodnych, ułatwiający starania o dziecko. Spis treści: Kiedy są dni płodne po okresie? Czy zaraz po okresie są dni płodne? Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie? Dni płodne po okresie: objawy Ile trwają dni niepłodne po okresie? Metody ustalania dni płodnych Dni płodne po okresie: wykres Kiedy są dni płodne po okresie? Przyjmuje się, że dni płodne zaczynają się od około 6 dni przed owulacją i trwają do 2 dni po jej zakończeniu. W cyklu 28-dniowym owulacja wypada w 14. dniu od rozpoczęcia ostatniej miesiączki (14. dzień cyklu), a dni płodne po okresie są około 7. dnia od rozpoczęcia ostatniej menstruacji (7. dzień cyklu). W cyklu 32-dniowym owulacja powinna rozpocząć się w 18. dniu od rozpoczęcia ostatniej miesiączki (18. dzień cyklu), a dni płodne po miesiączce zaczynają się w 11. dniu od rozpoczęcia ostatniego okresu (11. dzień cyklu). Choć komórka jajowa żyje tylko 24 godziny, plemniki są w stanie...

Kiedy zrobić test ciążowy
AdobeStock
Objawy ciąży
Kiedy zrobić test ciążowy, aby uzyskać wiarygodny wynik?
Pytanie, kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był jak najbardziej miarodajny, zadaje sobie wiele kobiet starających się o dziecko. Ważny jest nie tylko dzień wykonania testu, ale nawet pora dnia, w której zostanie on zrobiony. Sprawdź, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy.

Testy ciążowe wykrywają poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która pojawia się w organizmie podczas ciąży. Na samym początku ciąży jest jej jednak niewiele (jej ilość wzrasta z upływem czasu), dlatego to, kiedy zrobisz test ciążowy, może mieć znaczenie. Jeśli wykonasz go za szybko, wynik będzie niemiarodajny. Kiedy w takim razie warto zrobić test ciążowy? Spis treści: Kiedy można zrobić test ciążowy? Rodzaje testów ciążowych Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy? Kiedy zrobić test ciążowy: rano czy wieczorem? Prawidłowy wynik testu ciążowego Kiedy można zrobić test ciążowy? To, że test ciążowy można zrobić już 10 czy 14 dni po zapłodnieniu, nie oznacza, że to faktycznie najlepszy moment. Zatem: kiedy najlepiej zrobić test ciążowy ? Test ciążowy o czułości co najmniej 800 IU/l lekarze polecają zrobić nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki, a najlepiej minimum 2 dni po jej terminie. Krwawienie pojawiające się w tym terminie może być objawem zapłodnienia . Jeśli doszło do zapłodnienia, to może nie być miesiączka, ale objaw implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy (tzw. plamienie implantacyjne ). Jeśli miesiączka spóźnia się o tydzień, a na prawidłowo wykonanym teście widać dwie wyraźne kreski, masz prawie 100 proc. pewności, że jesteś w ciąży. Może się jednak zdarzyć, że test robiony w tym czasie nie wykryje ciąży. Dzieje się tak, jeśli test ma bardzo niską czułość (powyżej 800 IU/l) lub do owulacji i zapłodnienia doszło później. Wykonywanie testu ciążowego zaraz po współżyciu nie ma sensu. Ani przez kilka kolejnych dni. W tym czasie wynik testu będzie negatywny, nawet jeśli rzeczywiście jesteś w ciąży. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety mogą zauważyć objawy ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu – wtedy gdy na teście...

objawy ciąży w pierwszym tygodniu
Objawy ciąży
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu – 7 wczesnych oznak ciąży
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu często przypominają symptomy, które pojawiają się przed miesiączką. Mimo to niektóre bardziej wrażliwe kobiety już na tym etapie wiedzą, że spodziewają się dziecka.

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu mają związek z zagnieżdżeniem się zarodka i burzą hormonalną, jaka rozpoczęła się w twoim organizmie w związku z zapłodnieniem, czyli połączeniem komórki jajowej z plemnikiem. Niestety, oznaki te nie są aż tak charakterystyczne, żebyś na ich podstawie od razu mogła powiedzieć: Tak, jestem w ciąży. Pierwsze objawy ciąży są bardzo podobne do objawów PMS, czyli tzw. napięcia przedmiesiączkowego. Mimo to bardziej wrażliwe kobiety wyczuwają subtelne różnice w swoim samopoczuciu. Podejrzewają, że są w ciąży jeszcze przed terminem, w którym powinien pojawić się okres.  Objawy ciąży w pierwszym tygodniu: Plamienie Wyższa temperatura Zmęczenie i rozdrażnienie Senność Białe upławy Ból podbrzusza Zmiany w piersiach Plamienie Niewielkie krwawienie pojawiające się na początku ciąży jest związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w ściany macicy. To tzw. plamienie implantacyjne , które występuje między 6 a 12 dniem od zapłodnienia. Ten objaw ciąży nie musi wystąpić u każdej kobiety. Plamienie pojawia się, jeśli podczas zagnieżdżenia zarodka dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego. Kolor wydzieliny różni się od zwykłego krwawienia miesiączkowego – jest jaśniejsza i bardziej różowa niż czerwona. Co ważne - plamienie związane z implantacją trwa do 3 dni, czyli krócej niż okres. Krwi jest bardzo mało i nie widać w niej typowych dla miesiączki skrzepów. Plamienie może również pojawić się przy zapłodnieniu metodą in vitro. Wyższa temperatura ciała Tuż po zapłodnieniu temperatura ciała nieznacznie rośnie. Ten objawy mogą zaobserwować przyszłe mamy, które regularnie mierzą ciepłotę ciała. Temperatura podnosi się o ok. 1 stopień C , czyli jest wyższa niż 37 stopni. Warto zaznaczyć, że to nie jest...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz