plamienie po okresie
Adobe Stock
Mama

Plamienie międzymiesiączkowe –​ co oznacza, przyczyny, leczenie

Plamienie z dróg rodnych występujące poza miesiączką może być spowodowane zarówno zaburzeniami hormonalnymi organizmu kobiety, jak i mieć kilka innych przyczyn - oto najczęstsze jego powody.
lek. med. Anna Stepowicz
Konsultacja merytoryczna

Plamienie międzymiesiączkowe to na ogół niewielka brązowa wydzielina z pochwy. Może pojawić się kilka dni po okresie i mogą jej towarzyszyć bóle podbrzusza. Wyjaśniamy, jak jest tego przyczyna. 

Spis treści:

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Plamienie międzymiesiączkowe - charakterystyka

Plamienie to niewielka ilość wydzieliny z pochwy pomieszana z krwią o czerwonym lub brunatnym zabarwieniu. Może trwać jeden lub kilka dni i pojawić się w różnych momentach cyklu miesiączkowego kobiety - zarówno na jego początku (po okresie), w środku, jak i pod koniec cyklu, tuż przed następną miesiączką.

Jeżeli wystąpiło jednorazowo lub incydentalnie, nie wymaga natychmiastowej reakcji i pójścia do lekarza. Wystarczy, że przy najbliższej wizycie u ginekologa wspomnimy o nim, z prośbą o wyjaśnienie przyczyny. Jeżeli jednak zdarza się częściej i towarzyszy mu większe krwawienie, podwyższona temperatura ciała i ból podbrzusza wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Trzeba wówczas wykluczyć poważne patologie narządu rodnego kobiety. 

Plamienie a hormony

Hormony kobiece mogą w dużym stopniu odpowiadać za acykliczne plamienia z dróg rodnych.

Wpływ na wystąpienia plamienia międzymiesiączkowego ma:

  • włączenie lub odstawienie tabletek antykoncepcyjnych lub innej formy antykoncepcji hormonalnej,
  • utrata lub wzrost masy ciała i związane z tym wahania poziomu hormonów,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego skutkujące m.in. zbyt niskim poziomem estrogenów w okresie okołoowulacyjnym, czy zbyt niskim poziomem progesteronu w II fazie cyklu, 
  • zaburzenia hormonalne okresu okołomenopauzalnego.


Często włączaniu antykoncepcji hormonalnej towarzyszą acykliczne plamienia, które mogą się utrzymywać około miesiąca, dwóch. Najczęściej po tym czasie samoistnie ustępują. Także odstawienie leków hormonalnych może skutkować czasowym rozregulowaniem cyklu miesiączkowego. Organizm kobiety potrzebuje zazwyczaj trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowej gospodarki hormonalnej.

Plamienie po okresie a ciąża

Plamienie może być także bardzo wczesnym objawem ciąży. Zagnieżdżający się w jamie macicy zarodek penetruje w  jej błonę śluzową, co czasem skutkuje niewielkim plamieniem. Jest to tzw. krwawienie implantacyjne. U niektórych ciężarnych pojawiają się w pierwszych miesiącach ciąży skąpe krwawienia w terminie spodziewanej miesiączki.
 

Jeżeli kobieta jest w ciąży i pojawi się plamienie lub krwawienie żywoczerwoną krwią, któremu towarzyszą bóle podbrzusza, musi udać się do lekarza ginekologa. Takie krwawienie w skrajnych przypadkach może być sygnałem poronienia.

Plamienie a torbiele czynnościowe jajników 

Torbiel czynnościowa jajnika to łagodna zmiana, dotycząca jednego lub obu jajników. Jest to przestrzeń wypełniona płynem surowiczym lub krwistym i rozwija się w tkance jajnika na skutek zaburzeń hormonalnych. Sporadycznie może pojawić się u większość kobiet i najczęściej zanika samoistnie w ciągu kilku tygodni. Jednym z objawów torbieli czynnościowych jajnika mogą być plamienia międzymiesiączkowe oraz pobolewania podbrzusza. Torbiele wymagają konsultacji lekarskiej i wykluczenia obecności poważnych nowotworowych guzów jajnika.

Plamienia a mięśniaki macicy

Plamienie międzymiesiączkowe może być spowodowane obecnością mięśniaka macicy, zwłaszcza położonego tuż pod błoną śluzową macicy, tzw. mięśniaka podśluzówkowego. Charakterystyczne dla mięśniaków są też obfite, przedłużające się miesiączki ze skrzepami. 

Plamienie a polipy

Plamienie może pojawić się także w przypadku obecności polipów błony śluzowej macicy. Objawiają się one m.in. nieprawidłowymi krwawieniami międzymiesiączkowymi. Diagnozujemy je, wykonując USG narządu rodnego.

Plamienie a nieprawidłowości szyjki macicy

Plamienia tzw. kontaktowe (tj. po współżyciu/aplikacji leku do pochwy) są charakterystyczne dla zmian dotyczących szyjki macicy- polipów szyjki lub nadżerki, a także raka szyjki macicy. Taki rodzaj plamień wymaga czujności i konsultacji lekarskiej. Ważne jest regularne pobieranie cytologii. Może wymagać pogłębionej diagnostyki, takiej jak kolposkopia czy badanie histopatologiczne wycinka z szyjki.

Plamienia a infekcje pochwy i sromu

Infekcje w obrębie pochwy, w tym przenoszone drogą płciową, jak m.in chlamydioza, mogą być jedną z przyczyn plamień. Wynikają one z podrażnienia i przekrwienia nabłonka pochwy i szyjki macicy. Leczenie przeciwzapalne zaordynowane przez lekarza najczęściej powoduje ustąpienie dolegliwości.

Plamienie po menopauzie

Plamienie po menopauzie jest zawsze niepokojącym objawem i bezwzględnie wymaga konsultacji lekarskiej. Może być sygnałem choroby nowotworowej- zwłaszcza raka błony śluzowej macicy. Często jednak związane jest ze ścieńczeniem i atrofią śluzówki pochwy- mogą wtedy pomóc leki dopochwowe nawilżające i odżywiające tę okolicę.

Plamienie po okresie - leczenie 

W zależności od przyczyny plamienia lekarz po zbadaniu pacjenta podejmie odpowiednie leczenie. Najczęściej polega ona na przyjmowaniu leków hormonalnych, lub przeciwzapalnych. W określonych przypadkach wymaga pogłębionej diagnostyki: USG, cytologia, kolposkopia, histeroskopia. Czasem konieczne może okazać się leczenie operacyjne- w przypadku mięśniaków, polipów, czy określonych typów torbieli.

Zobacz też:

ból jajnika po okresie
AdobeStock
Objawy ciąży
Ból jajnika po okresie - objawy, przyczyny, kiedy wymaga leczenia
Jeżeli masz ból jajnika po okresie to możesz być w ciąży. Ale może to być także sygnał choroby - endometriozy lub zapalenia przydatków. Oto 9 przyczyn bólu jajnika po okresie.

Mimo że właśnie miałaś miesiączkę, ból jajnika może być sygnałem, że zaszłaś w ciążę. Niemal jedna trzecia ciężarnych ma tzw. krwawienie implantacyjne (plamienie), które pojawia się 5-10 dni po zapłodnieniu. Wypada przed terminem, w którym wystąpiłaby planowana miesiączka i może być interpretowane jak okres. Wyjaśniamy najczęstsze powody dlaczego bolą jajniki po okresie. Spis treści: Ból jajnika po okresie to pierwszy objaw ciąży Ból jajnika po okresie spowodowany zapaleniem przydatków Ból jajnika po okresie z powodu stanu zapalnego dróg moczowych  Ból jajnika po okresie spowodowany torbielą na jajnikach Ból jajnika po okresie z powodu poronienia Ból jajnika po okresie a ciąża pozamaciczna  Ból jajnika po okresie wywołany przez endometriozę Ból jajnika po okresie z powodu problemów gastrycznych Ból jajnika po okresie spowodowany zespołem jelita drażliwego   Ból jajnika po okresie to pierwszy objaw ciąży Brak miesiączki uważany jest za jeden z głównych objawów zajścia w ciążę . Mimo to jednak, po zapłodnieniu może wystąpić tzw. fałszywa miesiączka, czyli krwawienie związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Objawia się w postaci skąpego, nie bolesnego krwawienia, bardziej przypominającego plamienie. Dlatego, jeżeli odczuwasz kłucie jajnika po okresie, może to być jeden z wczesnych objawów ciąży. Ból wynika z: implantacji zarodka, rozciągania się więzadeł macicy pod wpływem rosnącej ilości progesteronu - dochodzi do ucisku na narządy wewnętrzne leżące w bliskiej okolicy. Aby złagodzić dolegliwości, warto zmienić tryb życia na spoczynkowy oraz nie dźwigać i nie podnosić ciężkich przedmiotów. Po konsultacji z lekarzem można zażyć łagodne środki rozkurczowe lub przeciwbólowe. Ból jajnika po okresie spowodowany zapaleniem...

Plamienie zamiast okresu
AdobeStock
Mama
Plamienie zamiast okresu: przyczyny, co oznacza, czy to groźne
Plamienie zamiast okresu często jest pierwszym objawem ciąży, ale może być też sygnałem problemów hormonalnych oraz innych dolegliwości. Wyjaśniamy ich przyczyny, symptomy i wszystko, co dotyczy nietypowych plamień zamiast miesiączki!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} Plamienie zamiast okresu to nic innego jak śluz zabarwiony krwią, które może pojawić się w różnych momentach cyklu. Budzi niepokój jakoś coś odbiegającego od normy, ale nie zawsze oznacza coś groźnego. Czasem może towarzyszyć rozpoczętej antykoncepcji hormonalnej, ale może też sygnalizować problemy hormonalne. Jak rozpoznać co oznaczają poszczególne kolory i konsystencje plamień? Spis treści: Plamienie zamiast okresu - charakterystyka Brązowe plamienie zamiast okresu - najczęstsze przyczyny Plamienie zamiast okresu - ciąża​ Plamienie zamiast okresu - tabletki antykoncepcyjne​ Brązowe plamienie przed lub po okresie - zaburzenia hormonalne​ Plamienie zamiast miesiączki - leczenie Plamienie zwiastujące poronienie Plamienie w środku cyklu​ Plamienie spowodowane chorobami układu rozrodczego Plamienie po seksie​ Krwawienie po ciąży i porodzie​ Brązowe plamienie na skutek menopauzy Plamienie z powodu niedożywienia​ Plamienie zamiast okresu - charakterystyka Zamiast okresu - różowe lub brązowe plamienie?  Jest to wydzielina zabarwiona krwią lub plamkami krwi w czasie, kiedy miała wystąpić miesiączka. Najczęściej zabarwienie ma właśnie kolor  jasnoróżowy bądź brązowy (w zależności od przyczyny). Co jeszcze cechuje takie plamienie: może pojawiać się regularnie lub nie; trwa do kilku dni, a w przypadku ciąży nawet do 3 miesięcy (od momentu implantacji zarodka); może być zarówno lekkie, jak i obfite; mogą towarzyszyć mu bóle podbrzusza, zawroty głowy, mdłości i wymioty, a także gorączka. Brązowe plamienie zamiast okresu - najczęstsze przyczyny Pojawiło się plamienie zamiast...

brak okresu
AdobeStock
Starania o dziecko
Brak okresu - to może być ciąża, ale nie tylko
Nie lekceważ tego, zwłaszcza jeżeli chcesz urodzić dziecko, bo nieleczony brak okresu może zmniejszać płodność.

Ciąża to najbardziej naturalna przyczyna, że go nie masz. Jeżeli jednak nie spodziewasz się dziecka, jest to ważny sygnał ze strony twojego organizmu. Miesiączka jest objawem zdrowia kobiety, a jej brak znakiem, że doszło do jego zakłóceń. Jest wiele powodów, dla których nie masz okresu. Zobacz, jakie są tego przyczyny i jak można je leczyć. Brak okresu - przyczyny Przeciętnie długość cyklu miesiączkowego u kobiety utrzymuje się w przedziale 26-32 dni. O braku miesiączki ( łac. amenorrhea) , można mówić, gdy nie pojawiła się nigdy u kobiety, która ukończyła 16 lat (postać pierwotna) lub krwawienie nie wystąpiło przez trzy kolejne cykle u kobiety, która wcześniej regularnie miesiączkowała (postać wtórna). Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się cykle krótsze (25 dni) oraz dłuższe (nawet 36 dni), które nadal mieszczą się w normie. Nieregularne cykle mogą mieć nastolatki oraz kobiety ok. 40 roku życia powoli wchodzące w okres menopauzy. Zanik krwawienia może być spowodowany bardzo wieloma przyczynami: ciążą, karmieniem piersią, nieprawidłowościami hormonalnymi w cyklu miesięcznym kobiety, odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych – organizm może potrzebować trochę czasu, aby się przyzwyczaić i unormować, stresem – wzrasta poziom adrenaliny i kortyzolu, hamujących kobiecą owulację, gwałtownym spadkiem wagi, niedożywieniem, zaburzeniami odżywiania się,  anemią, długotrwałym wyczerpaniem ćwiczeniami fizycznymi, pracą zmianową – często prowadzi ona do niewysypiania się, w efekcie czego zwalnia się metabolizm i zanika miesiączka, zmianą stref czasowych, zażywaniem leków antydepresyjnych, przyjmowanie antybiotyków, nowotworami (guzy okolicy podwzgórzowo-przysadkowej, guzy jajnika, rak błony śluzowej macicy), menopauzą. Brak miesiączki - najczęstsze powody...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz