Chciałabym dowiedzieć się, czy można pić zieloną herbatę w ciąży. Słyszałam na ten temat sprzeczne opinie. Jedni mówią, że to dobry napój dla ciężarnych, bo pomaga troszczyć się o zęby i kości. Inni – że zawiera kofeinę i dlatego trzeba ograniczać jej picie do 2 filiżanek dziennie. Ostatnio czytałam też, że zielona herbata utrudnia wchłanianie kwasu foliowego, który jest bardzo ważny dla kobiet w ciąży. Jaka jest prawda? Czy muszę ograniczać picie tego napoju? Dodam jeszcze, że jestem wielką fanką zielonej herbaty i piję jej dużo. Beata z Sandomierza

Reklama

Spis treści:

Czy w ciąży można pić zieloną herbatę?

Zielona herbata jest uważana za jeden z najzdrowszych napojów. Pochodzi z tej samej rośliny co czarna herbata, ale działa na organizm nieco inaczej, ponieważ odmienny jest sposób jej produkcji. Liście zielonej herbaty są jedynie suszone, podczas gdy liście herbaty czarnej podlegają procesowi fermentacji.

Zielona herbata zawiera dużo cennych polifenoli. Wśród korzyści wynikających z jej picia wymienia się między innymi łagodzenie bólów głowy czy obniżanie poziomu złego cholesterolu. Ale pomimo dobroczynnego wpływu na organizm zielona herbata nie jest polecana w ciąży.

– Znamy właściwości zielonej herbaty, ale nie wszyscy wiedzą, że zawiera ona również związki, które mogą powodować przedwczesne zamykanie przewodu tętniczego w sercu płodu, który na pewnym etapie powinien pozostać drożny. W ciąży nie należy pić zielonej herbaty i mamy na to badania – potwierdza dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Zobacz także

Herbaty zalecane w ciąży

Ciężarne kobiety zazwyczaj przywiązują większą wagę do jakości i ilości spożywanych produktów. Podobnie jest w przypadku picia herbat w ciąży. Nie każdy jej rodzaj herbaty lub ziołowego naparu jest zalecany. Co więcej, w skrajnym przypadku, niektóre zioła mogą mieć działanie poronne. W takim razie, co pić w ciąży?

Bezpieczne napary i herbaty w ciąży:

  • herbatka imbirowa – dobrze łagodni poranne mdłości;
  • napar z rumianku – łagodzi problemy układu pokarmowego (zgaga), zapobiega infekcji dróg moczowych i ułatwia zasypianie;
  • napar z mięty – działa tonizująco na niestrawności czy mdłości;
  • napar z melisy – działa uspokajająco, pomaga wyciszyć się przed snem;
  • napar z pokrzywy – pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi oraz zapobiega zatrzymywaniu się wody w orgazmie;
  • napar z mniszka lekarskiego – działa moczopędnie i zmniejsza opuchliznę wywołana zatrzymaniem wody w organizmie, jest naturalnym źródłem potasu;
  • herbata rooibos – zawiera korzystne antyoksydanty i normalizuje pracę układu nerwowego i trawiennego;
  • herbata malinowa (z liści) – ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalnie, przyśpiesza akcję porodową, szczególnie polecana pod koniec ciąży. Napar z liści malin ma silne działanie, dlatego też należy zachować ostrożność w przypadku: zagrożonej ciąży, plamienia lub krwawienia, nadciśnienia, ciąży mnogiej i gdy kobieta jest po cesarskim cięciu.

Mimo że herbaty i napary ziołowe są uznawane za bezpieczne, to należy zachować umiar w ich spożywaniu. Leki ziołowe mogą mieć równie silne działanie co leki, a każda ciąża ma indywidualny przebieg. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub lekarką prowadzącą ciążę.

Czytaj też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka

Specjalistka ginekologii i położnictwa oraz perinatologii (medycyny matczyno-płodowej), doktor nauk medycznych, pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
Reklama
Reklama
Reklama