Czy w ciąży można jeździć na rowerze? – wyjaśnia ginekolog
Jazda na rowerze w ciąży zdaniem lekarzy nie jest bezpiecznym zajęciem dla przyszłej mamy. Ciężarna może korzystać z rowerka stacjonarnego, ale tylko pod pewnymi warunkami. Wątpliwości dotyczące jeżdżenia rowerem w I trymestrze ciąży i w ciąży zaawansowanej, rozwiewa ginekolog.
Jazda na rowerze w ciąży budzi sporo kontrowersji. Spodziewasz się dziecka i nie wyobrażasz sobie ciepłych miesięcy bez rowerowej przejażdżki? A może chciałabyś trochę popedałować na rowerku stacjonarnym? Pytamy dr n. med. Marzenę Jurczak–Czaplicką, ginekologa położnika z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, czy ciąża i rower to dobre połączenie.
Czy w ciąży można jeździć na rowerze?
Jazda rowerem w czasie ciąży jest mniej męcząca niż bieganie czy pływanie, mimo to uznaje się ją za bardziej ryzykowną. Głównym przeciwwskazaniem do jeżdżenia rowerem w ciąży jest możliwość upadku, potłuczenia się czy uderzenia się w brzuch. Ciężarne, szczególnie te, które mają już brzuch, są bardziej narażone na kłopoty z utrzymaniem równowagi. Kiedy macica powiększa się, zmienia się także środek ciężkości ciała. więc trudniej koordynować ruchy ciała, zarówno gdy idziemy, jak i jedziemy na rowerze.
Ryzyko związane z jazdą rowerem jest spore – wystarczy przypomnieć sobie, jak dotkliwie można się potłuc, kiedy przewracamy się z rowerem nawet podczas wolnej jazdy, bo np. źle wjechaliśmy na wysoki krawężnik lub zbyt ostro skręcaliśmy.
Czy można jeździć rowerem w pierwszym trymestrze ciąży?
Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej nie powinniśmy wsiadać na rower także w I trymestrze ciąży, kiedy brzucha jeszcze nie widać. Przyszła mama nie ma w tym czasie jeszcze problemów z zaburzeniami równowagi, ale nawet przy zachowaniu przez nią bardzo dużej ostrożności łatwo może dojść do urazu, np. wskutek nieuwagi innych rowerzystów – mówi lekarka.
Rowerek stacjonarny – czy jest dozwolony?
Rower stacjonarny na pewno jest bezpieczniejszym rozwiązaniem – uważa dr Jurczak-Czaplicka. – Ale wysiłek, który na nim podejmujemy, powinien być umiarkowany. Musi przynosić efekt w postaci pracy całego organizmu, a nie jedynie samych mięśni nóg.
Jazda na rowerku stacjonarnym w ciąży może wiązać się nawet z pewnymi korzyściami dla organizmu ciężarnej. Jest nie tylko formą aktywności, która usprawnia ciało, ale pomaga też w przezwyciężeniu ciążowych dolegliwości, takich jak obrzęki nóg, zaparcia czy bóle pleców.
Zobacz też: