Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciąża, brzuszek, lekarstwa, szklanka, woda
Zdrowie w ciąży

Czynniki ryzyka w ciąży

Czy wiesz, jakie czynniki mogą wpłynąć negatywnie na rozwój płodu? Zobacz, jak możesz uniknąć zagrożenia.

Pierwsze osiem tygodni ciąży to okres, w którym kształtują się główne organy dziecka, dlatego powinnaś wtedy na siebie szczególnie uważać, jako  że ryzyko poronienia lub uszkodzenia organów, takich jak serce, płuca, nerki, mózg lub oczy, jest w tym czasie wysokie. I choć z początkiem drugiego trymestru maleje, nie powinnaś rezygnować ze zdrowego trybu życia, tak aby nic nie zagroziło Twojemu dziecku.

Środki farmakologiczne

Jeśli zażywasz lekarstwa, czy to z nawyku, czy z zalecenia lekarza (uspokajające, przeczyszczające, rozluźniające itp.), ważne, żebyś powiedziała o tym ginekologowi lub położnej, gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży. Niektóre lekarstwa, choć wydają Ci się niegroźne, takie jak zwykła aspiryna czy syrop, zawierają substancje mogące zaszkodzić dziecku, np. niektóre antybiotyki mogą zażółcić jego ząbki, a ponadto ich zażywanie z reguły prowadzi do grzybicy w pochwie. Pamiętaj: odpowiednia dieta, zdrowa i naturalna, oraz ogólnie spokojniejszy tryb życia mogą podziałać na Twój organizm lepiej niż jakiekolwiek lekarstwo.

Papierosy

Są absolutnym liderem „czarnej listy", bo, po pierwsze, nałogowo pali je mnóstwo kobiet, a po drugie, są narkotykiem, choć zwykle nie patrzy się na nie z takiego punktu widzenia. Jeśli jesteś nałogową palaczką, to zanim ominiesz ten akapit, przyjmij do wiadomości to, co zapewne słyszałaś już dziesiątki razy: kiedy ty palisz, twoje dziecko pali razem z tobą! Wiele przyszłych matek zgasiło ostatniego papierosa w chwili, gdy tylko dowiedziały się, że są w ciąży; niestety, dla innych nie było to takie łatwe. Jeśli i Ty do nich należysz, przeczytaj przynajmniej tych parę słów poniżej.
Wpływ tytoniu na płód: Szkodliwe związki dymu papierosowego dostają się do krwioobiegu matki, a potem do dziecka, czyniąc w obu szkody, które nie mijają z końcem ciąży, a dziecko ich konsekwencje ponosi nawet po urodzeniu.

Narkotyki i alkohol

Nie mówimy tu oczywiście o kieliszku dobrego wina przy jakiejś okazji, ale o nawyku regularnego spożywania napojów alkoholowych. Alkohol, podobnie jak narkotyki, dociera do krwioobiegu dziecka i bardzo szkodzi jego rozwojowi (zwłaszcza w pierwszym trymestrze). Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że dziecko, którego matka jest narkomanką czy alkoholiczką, będzie miało w przyszłości kłopoty z sercem, trudności z rośnięciem albo będzie cierpiało na niedorozwój umysłowy. Może też przyjść na świat z tzw. syndromem abstynenta. Dlatego tak ważne jest oddanie się w stosownym czasie w ręce profesjonalisty i zastosowanie kuracji odwykowej, czy to od narkotyków, czy od alkoholu.

Zanieczyszczenia

Wszystko, czego potrzebuje – od jedzenia po powietrze, którym oddycha – dziecko otrzymuje za pośrednictwem matki, a ona jak większość z nas, mieszkających w wielkich miastach, żyje najczęściej w zanieczyszczonym środowisku. Ostatnie badania wykazują, że w naszych tkankach tłuszczowych gromadzą się setki (300-500) syntetycznych substancji przemysłowych, które pół wieku temu jeszcze wcale nie istniały. To oznacza, że zbieramy te zanieczyszczenia i kumulujemy z pokolenia na pokolenie. Dlatego ze wszech miar wskazane jest przeprowadzenie odtrucia organizmu jeszcze przed poczęciem.

Lampka wina w ciąży wskazana na trawienie? Opinia położnej [WIDEO]

badania w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Badanie ogólne i przedmiotowe u kobiet w ciąży
Na czym polega badanie ogólne i przedmiotowe w czasie ciąży? Na jakiej podstawie lekarz ocenia ryzyko ciążowe? Jakie pytania zada ci lekarz podczas pierwszego badania?

Kiedy wykonuje się to badanie?  Badanie ogólne i przedmiotowe w ciąży wykonywane jest co 4-5 tygodni. Pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć pomiędzy 6. a 8. tygodniem ciąży. Jaki jest cel tego badania? To jedno z podstawowych badań, które ma na celu sprawdzenie, czy ciąża przebiega prawidłowo , i – w razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów – szybkie włączenie odpowiedniego leczenia.  Jak trzeba się przygotować do pierwszego badania, a jak do kolejnych? Podczas pierwszej wizyty lekarz potwierdzi ciążę i przeprowadzi z przyszłą mamą wywiad. Na pewno zapyta o: miesiączkę ( datę ostatniego krwawienia , obfitość krwawienia, długość cyklu, regularność cyklu oraz o datę pierwszej miesiączki); wcześniejsze ciąże (ile ich było, jak się zakończyły, czy przez cesarskie cięcie, czy naturalnie, jaki był ich przebieg, czy w czasie ciąży ujawniły się jakieś choroby, np. nadciśnienie czy cukrzyca ciążowa);  ewentualne problemy ginekologiczne , np. mięśniaki, problemy z jajnikami, infekcje pochwy; leki i choroby (czy przyjmujesz stale jakieś leki, czy chorujesz na coś, czy przechodziłaś jakieś poważne choroby przed zajściem w ciążę); czy w twojej rodzinie występują jakieś choroby przewlekłe , np. cukrzyca, nadciśnienie, choroby nowotworowe; czy miałaś operacje lub zabiegi pod narkozą; styl życia (czy palisz papierosy, pijesz alkohol, zażywasz narkotyki – w czasie ciąży powinnaś odstawić te używki, czy masz stresującą pracę lub czy jesteś narażona na substancje chemiczne , które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu dziecka).  Powinnaś poinformować lekarza o: ewentualnej chorobie zakaźnej, np. żółtaczce typu B lub C; restrykcyjnej diecie wykluczającej jakieś produkty, np. mięso, gluten; alergii; styczności ze zwierzętami  (np. kotem) lub...

mama, niemowlę
Karmienie
Tego ci nie wolno, jeśli karmisz piersią
Karmienie piersią nie wiąże się z restrykcyjnymi zakazami i nakazami – według doradców laktacyjnych w okresie karmienia piersią dozwolone jest prawie wszystko. Ale – jak w reklamie – słówko „prawie” robi wielką różnicę. Gdzie ją znajdziesz? Sprawdź koniecznie.

Czy karmiąca mama może jeść truskawki? Odpowiedź brzmi: może. A pić mleko? Też nie ma przeciwwskazań (oczywiście, jeśli dziecko nie ma stwierdzonej alergii). Uprawiać sport? Oczywiście. A może  karmienie piersią musi się wiązać z ograniczeniem jajek albo ryb? Też nie! Te zakazy – choć wciąż popularne – to są już przestarzałe. W świetle najnowszej nauki karmiąca mama może robić prawie wszystko. Oprócz kilku rzeczy. Dieta jest zakazana: podczas karmienia piersią się nie odchudzamy Wszelkie rygorystyczne i eliminacyjne diety są niewskazane, bo twój organizm musi otrzymywać odpowiednią ilość składników odżywczych. Braki co prawda nie wpłyną na jakość mleka   – ale na jego ilość już tak, a poza tym szybko odbiją się na twoim zdrowiu. Mogą pojawić się  kłopoty z włosami, zębami, anemia… Co więcej: w okresie karmienia piersią powinnaś dostarczać ciału jeszcze więcej kalorii niż w okresie ciąży. To jednak nie znaczy, że masz się objadać czekoladkami. Przede wszystkim jedz racjonalnie! Nie powinnaś też stosować suplementów odchudzających, nawet ziołowych. Najlepszym sposobem na powrót do dawnej figury jest ruch i… właśnie karmienie piersią – dzięki niemu nie tylko wcześniej czy później schudniesz, ale jeszcze unikniesz efektu jojo. Antykoncepcja podczas laktacji? Tak, ale nie każda Karmienie piersią nie chroni przed  ciążą . Dopóki jednak karmisz, nie możesz stosować tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych ani plastrów. Pozostają środki plemnikobójcze, prezerwatywy lub wkładki domaciczne. Do dyspozycji masz też tabletki jednoskładnikowe . Wszystkich informacji z pewnością udzieli ci twój ginekolog – pamiętaj, powinnaś go odwiedzić tuż po połogu ! Jeśli natomiast chcesz wiedzieć więcej o naturalnych metodach planowania rodziny, znajdź Poradnię Naturalnego...

Czego nie wypada robić mamie
Fotolia
Aktualności
Co ludzie powiedzą, czyli czego nie wypada matce?
"Nie dość, że matce wcale nie wypada mniej niż nie-matce, to jeszcze należy się od życia zdecydowanie więcej" – zgadzacie się z tym stwierdzeniem? My tak!

I wydaje Ci się, że już się w to wszystko wkręciłaś, że już czujesz o co chodzi, że odnajdujesz się w tej nowej rzeczywistości wyśmienicie i nawet powoli zaczynasz znajdować czas na to, czego przez ostatnich kilka lat Ci brakowało, aż tu nagle ktoś Ci rzuca w twarz z przekąsem: "Ale myślisz, że TOBIE to wypada?" Nosz kuź*a TOBIE WPADA, czujesz to? – pisze w swoim najnowszym wpisie Malwina Bakalarz, współautorka bloga Bakusiowo. No właśnie, Droga Mamo. Czujesz to? Mamie też wypada Malwina, mama Matiego, przypomina to, o czym wiele kobiet zapomina: bycie mamą nie oznacza, że trzeba z czegoś rezygnować. Czego nie wypada mamie? Palić, pić i... myśleć o sobie. Każdy wie, że używki są tylko dla bezdzietnych. Mama, która pali papierosy albo raz na jakiś czas wypije lampkę wina, nigdy nie powinna zakładać rodziny! Czy naprawdę...? Drogie Mamy, o ile nie karmicie piersią , nie palicie papierosów przy dziecku i nie upijacie się do nieprzytomności, możecie sobie pozwolić na małe przyjemności. Nie myślcie, że nie wypada wam czegoś robić, bo jesteście mamami! Mama też człowiek, chociaż niektórzy mają co do tego wątpliwości. Każda mama myśli o swoim dziecku, ale nie powinna zapominać o sobie. Jeśli po całym tygodniu z dziećmi masz ochotę wyjść z koleżankami do restauracji, zrób to. Jeśli pokłóciłaś się z mężem i chcesz odreagować papierosem, nie myśl, że nie powinnaś tego robić tylko dlatego, że jesteś mamą. O tym, że używki szkodzą zdrowiu , nie musimy przypominać – alkohol i papierosy szkodzą każdemu z nas, jednak każdy bierze odpowiedzialność za swoje czyny. Żadna mama nie powinna rezygnować z czegoś, tylko dlatego, że "nie wypada" i "co ludzie powiedzą". Czego jeszcze nie możesz robić, kiedy jesteś mamą? (choć tak naprawdę możesz, być może nawet powinnaś!) Nie możesz dobrze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj