Jeśli przyszła mama ma krew Rh minus, a przyszły tata Rh plus, rośnie ryzyko konfliktu serologicznego. To wyjątkowo groźne powikłanie ciąży, któremu można zapobiec, podając specjalną immunoglobulinę anty-D. Do tej pory kobiety w ciąży musiały za nią płacić. W styczniu 2018 wreszcie zaczęły obowiązywać przepisy, które przyniosły pozytywną zmianę.

Reklama

Immunoglobulina anty-D jest refundowana

Każda kobieta w ciąży, która korzysta z usług specjalistycznej opieki medycznej (poradnia K), ma prawo do bezpłatnego otrzymania immunoglobuliny anty-D w placówce. To świadczenie gwarantowane, finansowane przez budżet państwa. Wcześniej przyszłe mamy zagrożone konfliktem serologicznym musiały za podanie immunoglobuliny płacić, a dokładnie – kupować ją na receptę w aptece i wracać do przychodni, aby tam została im podana. Ze względu na koszt (cena immunoglobuliny to wydatek rzędu 300-400 zł), niektóre ciężarne z niej rezygnowały.

Profilaktyka śródciążowa bardzo ważna

Przy zagrożeniu konfliktem serologicznym powinnaś otrzymać immunoglobulinę już między 28-30 tygodniem ciąży. Ma to zapobiec problemom, jakie mogą pojawić się na ostatnim etapie ciąży, wtedy – zdaniem ekspertów – może dochodzić do mieszania się krwi mamy i płodu wskutek przecieków matczyno-płodowych. Zdarzają się one rzadko, ale czasem są na tyle duże, że mogą doprowadzić do produkowania przez mamę przeciwciał zwalczających krwinki dziecka. Skutkiem tego bywa bardzo groźna choroba hemolityczna płodu. Podanie immunoglobuliny w ciąży skutecznie przed nią chroni.

W ciąży czy po porodzie?

Warto pamiętać o tym, że konflikt serologiczny może zdarzyć się zarówno w pierwszej, jak i drugiej ciąży, dlatego według najnowszych zaleceń najwłaściwszą profilaktyką jest podanie kobietom, które nie wytworzyły przeciwciał anty-D, pierwszej dawki immunoglobuliny już pomiędzy 28 a 30. tygodniem ciąży. Drugą dawkę należy przyjąć po porodzie – dokładnie przed upływem 72 godzin od narodzin dziecka.

Immunoglobulina anty-D – co to takiego?

Immunoglobulina anty-D (pełna nazwa: immunoglobulina ludzka anty-Rh0(d)) – to podawany w zastrzyku domięśniowym preparat Gamma anty-D lub Rhophylac. Jego przyjęcie zapobiega powstaniu przeciwciał, które mogą sprawić, że organizm ciężarnej zacznie zwalczać krwinki płodu. Układ odpornościowy wytwarza je, gdy kobieta ma grupę krwi Rh–, a dziecko po ojcu odziedziczyło grupę Rh+. Warto pamiętać, że krwinki dziecka mogą przedostać się do organizmu mamy nie tylko w wyniku przecieku matczyno-płodowego w końcówce ciąży lub w trakcie samego porodu. Mogą się w niej znaleźć również w wyniku inwazyjnych badań ciążowych i co ważne – również wskutek poronienia czy przerwania ciąży.

Zobacz także

Jeśli jesteś w ciąży, należysz do grupy ryzyka konfliktu serologicznego, a nie otrzymałaś jeszcze immunoglobuliny anty-D, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama