Reklama

Chociaż kawa nie jest na liście napojów zakazanych dla kobiet w ciąży (tak jak np. alkohol), to jednak jej nadmiar może negatywnie wpływać na wagę i wzrost dziecka w brzuchu. Z tego powodu dwa niezależne ośrodki naukowe: Amerykańskie Collegium Położników i Ginekologów oraz norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zalecają, aby kobiety w ciąży nie piły więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie (co odpowiada 200 mg kofeiny). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest nieco bardziej liberalna w zaleceniach: według jej rekomendacji przyszła mama może zupełnie bezpiecznie dla dziecka wychylić trzy filiżanki dziennie - ale już nie więcej.

Reklama

Dlaczego kobieta w ciąży musi ograniczać kawę?

Powodem ograniczenia liczby wypitych filiżanek kawy podczas ciąży jest to, że kofeina łatwo przechodzi przez łożysko, a nienarodzone dziecko nie ma jeszcze enzymów, które ją rozkładają. Naukowcy okryli, że związki powstałe w wyniku rozkładu kofeiny kumulują się w mózgu płodu – co może źle wpływać na jego rozwój. Na domiar złego, kofeina może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, co może prowadzić do tego, że płód wolniej się rozwija i rośnie. Naukowcy przypominają, że mała waga urodzeniowa dziecka może prowadzić do problemów zdrowowtnych w przyszłości.

Polecamy: Kawa rozpuszczalna, co się w niej naprawdę znajduje?

Fotolia

Czy kawa może prowadzić do przedwczesnego porodu?

Nie jest wiadomo do końca, czy picie kawy w ciąży może być przyczyną przedwczesnego porodu. Badający to zagadnienie naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu (Szwecja) nie odkryli żadnej zależności między piciem kawy a terminem narodzin dziecka.

Czytaj też: 10 rzeczy zakazanych w ciąży

Co jeszcze warto wiedzieć o kofeinie?

Każda przyszła mama powinna mieć świadomość, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, lecz także w herbacie (pod nazwą teina), napojach energetycznych, coli a nawet w czekoladzie i kakao. Jeśli kobieta w ciąży chce upewnić się, ile kofeiny trafiło do jej organizmu w ciągu dnia, powinna wziąć pod uwagę również wymienione wyżej produkty.

Reklama

Sprawdź: Ile powinien ważyć i mierzyć noworodek?

Reklama
Reklama
Reklama