Kawa w ciąży = za małe dziecko?
Lubisz kawę? W ciąży lepiej ogranicz jej picie. Bezpieczna dawka to według naukowców zaledwie dwie filiżanki dziennie. Większa ilość może prowadzić do tego, że dziecko urodzi się mniejsze niż powinno.
Chociaż kawa nie jest na liście napojów zakazanych dla kobiet w ciąży (tak jak np. alkohol), to jednak jej nadmiar może negatywnie wpływać na wagę i wzrost dziecka w brzuchu. Z tego powodu dwa niezależne ośrodki naukowe: Amerykańskie Collegium Położników i Ginekologów oraz norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zalecają, aby kobiety w ciąży nie piły więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie (co odpowiada 200 mg kofeiny). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest nieco bardziej liberalna w zaleceniach: według jej rekomendacji przyszła mama może zupełnie bezpiecznie dla dziecka wychylić trzy filiżanki dziennie - ale już nie więcej.
Dlaczego kobieta w ciąży musi ograniczać kawę?
Powodem ograniczenia liczby wypitych filiżanek kawy podczas ciąży jest to, że kofeina łatwo przechodzi przez łożysko, a nienarodzone dziecko nie ma jeszcze enzymów, które ją rozkładają. Naukowcy okryli, że związki powstałe w wyniku rozkładu kofeiny kumulują się w mózgu płodu – co może źle wpływać na jego rozwój. Na domiar złego, kofeina może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, co może prowadzić do tego, że płód wolniej się rozwija i rośnie. Naukowcy przypominają, że mała waga urodzeniowa dziecka może prowadzić do problemów zdrowowtnych w przyszłości.
Polecamy: Kawa rozpuszczalna, co się w niej naprawdę znajduje?
Czy kawa może prowadzić do przedwczesnego porodu?
Nie jest wiadomo do końca, czy picie kawy w ciąży może być przyczyną przedwczesnego porodu. Badający to zagadnienie naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu (Szwecja) nie odkryli żadnej zależności między piciem kawy a terminem narodzin dziecka.
Czytaj też: 10 rzeczy zakazanych w ciąży
Co jeszcze warto wiedzieć o kofeinie?
Każda przyszła mama powinna mieć świadomość, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, lecz także w herbacie (pod nazwą teina), napojach energetycznych, coli a nawet w czekoladzie i kakao. Jeśli kobieta w ciąży chce upewnić się, ile kofeiny trafiło do jej organizmu w ciągu dnia, powinna wziąć pod uwagę również wymienione wyżej produkty.
Sprawdź: Ile powinien ważyć i mierzyć noworodek?