Kobiety w ciąży powinny podchodzić do herbat ziołowych z dużą ostrożnością. Taki sposób postępowania zaleca m.in. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Wynika to z tego, że wiele ziół nie zostało gruntowanie przebadanych i nie wiadomo, w jaki sposób mogą wpłynąć na zdrowie przyszłej mamy i jej nienarodzone dziecko. Popularna melisa (melissa officinalis) również należy do tej kategorii. Na szczęście specjaliści uważają ją za zioło prawdopodobnie bezpieczne w ciąży i dlatego nie zabraniają jej picia. Ale z pewnymi ograniczeniami.

Reklama

Picie melisy w ciąży

Ciężarne mogą pić herbatę z melisy – potwierdza Karolina Madej, dietetyczka z firmy Maczfit i ekspertka w miesięczniku dla rodziców „Będę Mamą”. – Melisa ma działanie uspokajające i przeciwskurczowe, dzięki czemu ułatwia zasypianie. Może także pomóc w łagodzeniu ciążowych mdłości i dolegliwości żołądkowych. Zawiera również witaminę C, ma działanie antyoksydacyjne i przeciwdrobnoustrojowe – wyjaśnia specjalistka.

W czym pomaga picie melisy:

  • działa uspokajająco i nasennie
  • pozytywnie wpływa na jakość snu
  • pomaga obniżyć lęk i stres
  • poprawia nastrój,
  • podnosi zdolności poznawcze
  • łagodzi migreny
  • poprawia pracę przewodu pokarmowego (np. przy niestrawności, po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku)
  • nieznacznie obniża ciśnienie krwi
  • normalizuje pracę serca przy zaburzeniach spowodowanych przez niepokój

Ile melisy można pić w ciąży?

Herbata z melisy pita rozsądnie nie powinna zaszkodzić. Co to znaczy rozsądnie? Melisę należy pić w małych ilościach – najlepiej jedną filiżankę dziennie od czasu do czasu. Warto sięgać po nią sporadycznie, wtedy kiedy rzeczywiście jest nam potrzebna. Podczas ciąży nie należy nadużywać żadnych ziół. Wszystkie zalecane ciężarnym herbaty ziołowe najlepiej pić w umiarkowanych ilościach i często je zmieniać. Najbezpieczniejszym sposobem na gaszenie pragnienia w ciąży jest picie wody.

Herbata z melisy – przepis
– 1 łyżkę suszonej melisy zalej szklanką wrzącej wody i parz pod przykryciem 15 min.

Melisa w pierwszym i ostatnim trymestrze

Jeśli się zdecydujesz na herbatę z melisy, na pewno nie możesz pić jej przez cały okres ciąży. W pierwszym trymestrze herbata z melisy może pomóc w łagodzeniu nudności (pamiętaj jednak, że jest wiele innych sposobów na ciążowe mdłości. Po herbatę z melisy można sięgać również w drugim trymestrze, gdy pojawią się niepokojące myśli, problemy z zasypianiem czy trudności trawienne. Jednak w trzecim trymestrze należy z niej zrezygnować. Melisa ma właściwości odprężające, wpływa na rozluźnienie mięśni gładkich, zatem pita pod koniec ciąży może wpłynąć hamująco na akcję porodową.

Zobacz także

Dlaczego melisę trzeba ograniczać?

Ograniczenia w stosowaniu melisy podczas ciąży wynikają nie tylko z braku gruntownych badań dotyczących tego ziela. Wpływają na to również inne przyczyny. Melisa jest stosowana jako alternatywa dla leków uspokajających. Często jest poleca ze względu na jej działania uspokajające i nasenne. Mało mówi się jednak, że może uzależniać, jeśli pijemy ją przez dłuższy czas i w większych ilościach. W National Library of Medicine opisane są przypadki wystąpienia objawów odstawiennych u osób przyjmujących wcześniej dużo melisy.

Ramka: Kobiety w ciąży używają ziół, bo wydają im się bezpieczne. Jednak nie wszystkie preparaty roślinne zostały przebadane. Jeśli jesteś w ciąży, zanim sięgniesz po herbatę ziołową, zapytaj lekarza, czy jest dla ciebie bezpieczna.

Przeciwwskazania do stosowania melisy w ciąży:

  • III trymestr ciąży
  • uczulenie na zawarte w niej składniki
  • niedoczynność tarczycy

Zobacz też:
Maliny w ciąży – czy są bezpieczne
5 zakazanych napojów w ciąży
Czego nie jeść w ciąży – ranking produktów
Śledzie podczas ciąży – czy można je jeść?

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama