Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Co można pić w czasie ciąży?
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Co do picia podczas ciąży? Na pewno nie te napoje!

Przyszła mama musi dużo pić. Ale tylko to, co jest dla niej bezpieczne. Nie masz ochoty na duże ilości wody? Wolałabyś ziołową herbatę, a może napój gazowany albo energetyczny? Zanim po nie sięgniesz, sprawdź, czym nie powinnaś gasić pragnienia.
dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka
Konsultacja merytoryczna

Unikanie alkoholu (także wina i piwa!) to nie jedyny zakaz, jaki dotyczy kobiet w ciąży. Lista napojów, których powinnaś unikać lub mocno ograniczyć w ciąży, jest dłuższa. Przygotowaliśmy ją razem z dr Marzeną Jurczak-Czaplicką, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Pewnych pozycji, które się na niej znalazły, zupełnie byś się nie spodziewała.
 

  1. Zielona herbata – uchodzi za bardzo zdrowy napój, a jednak w ciąży nie należy jej pić, ponieważ  zawiera związki, które mogą powodować przedwczesne zamykanie przewodu tętniczego w sercu płodu, który na pewnym etapie powinien pozostać drożny. Zdaniem niektórych lekarzy może też powodować zaburzenia tętna płodu. Jak to jest możliwe, że zielona herbata może szkodzić, a czarna nie? Co prawda oba rodzaje herbaty pochodzą z tej samej rośliny, ale mają nieco inne działanie, które wynika z odmiennego sposobu produkcji – liście zielonej są tylko suszone, podczas gdy herbata czarna dodatkowo ulega fermentacji.
     
  2. Zioła – picie ziół w ciąży może prowadzić do ciążowych powikłań, a nawet wywołać poronienie lub przedwczesny poród. Tak może skutkować np. lukrecja i mieszanki ziołowe, które ją zawierają. Przyszłe mamy powinny również unikać picia pokrzywy (naparu i soku) oraz dziurawca – oba zioła działają moczopędnie i odwadniają (a to nie jest wskazane w  ciąży). Ginekolodzy odradzają także picie czystka podczas ciąży, ponieważ wpływ tego bardzo popularnego w ostatnim czasie ziela na organizm przyszłej mamy nie jest znany (nie ma żadnych badań, które potwierdziłyby, że jego stosowanie jest bezpieczne).
     
  3. Napoje gazowane – masz ciążową zachciankę na colę? Takiej pokusie powinnaś ulegać bardzo rzadko. Gazowane napoje słodzone zawierają mnóstwo cukru (dwulitrowa butelka mieści pełną szklankę!). Dodatkowo w coli jest również kofeina (w puszce znajduje się ok. 45 mg tego związku). Na kofeinę, którą znamy przede wszystkim z kawy, powinna uważać każda przyszła mama, bo łatwo ją przedawkować (pod nazwą „teina” znajdziesz ją również w herbacie, kakao i czekoladzie). Małe ilości odgazowanej coli można potraktować jak lekarstwo na mdłości i wzdęcia.

    Zobacz też: Ile kawy można dokładnie wypić w ciąży? – mówi ginekolog
     
  4. Napoje energetyzujące – podobnie jak cola, zawierają kofeinę, a oprócz niej również inne substancje, z którymi kobieta w ciąży nie powinna mieć kontaktu – np. taurynę (mocno pobudza), dwutlenek węgla (podrażnia żołądek i może nasilać zgagę, która często dokucza przyszłym mamom), a także fosforany i sorbitol. Po wypiciu napoju energetycznego nie tylko trudno będzie ci usnąć, może również niepokojąco wzrosnąć ciśnienie krwi i pojawią się dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
     
  5. Wody smakowe – od zwykłej wody różni je nie tylko owocowy smak. W ich składzie znajdziesz również mnóstwo cukru lub innych słodzików oraz duże ilości konserwantów, np. benzoesanu sodu. Jeśli nie lubisz samej wody, możesz do niej dodać cytrynę, pomarańcze, truskawki czy borówki. To prosty sposób na domową wodę smakową, którą można pić bez szkody dla zdrowia. Bez obaw możesz sięgać również po herbaty owocowe, świeżo wyciskane i niedosładzane soki owocowe. Pamiętaj, aby w ciągu doby wypijać około 2 litrów płynów. I nie czekaj, aż zachce ci się pić, tylko popijaj małymi łyczkami.

    Zobacz też: Wody smakowe to pułapka marketingowa – mówi ekspert


Zobacz też:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

lodówka, kobieta, dieta
stokkete - Fotolia.com
Dieta w ciąży
Czy dobrze się odżywiasz w ciąży? - test
Kobieta w ciąży jedząca posiłek z diety ciężarnej
Fotolia
Dieta w ciąży
Czego unikać, z czego zrezygnować w ciąży
Jeśli chcesz zrobić wszystko, by urodzić zdrowe dziecko, niektórych produktów powinnaś unikać, a inne od razu wpisać na czarną listę.

Jeśli chcesz zrobić wszystko, by urodzić zdrowe dziecko, niektórych produktów powinnaś unikać, a inne od razu wpisać na czarną listę. Nie zadręczaj się jednak, jeśli od czasu do czasu sięgniesz po niewielkie ilości czegoś, co być może nie jest najzdrowsze, ale na co masz wielką ochotę. Mocna herbata, kawa, „cola" Kofeina zawarta w kawie, herbacie i napojach typu "cola" pobudza matkę i dziecko, a spożywana w nadmiarze może mieć dramatyczne następstwa. Nie wiadomo wprawdzie jak duża dawka kofeiny może być szkodliwa dla płodu, ale właśnie dlatego picia kawy lepiej unikać. Cola zawiera dodatkowo wiele substancji chemicznych o nieznanym dla ciąży działaniu i niepotrzebny cukier . Jedna filiżanka słabej kawy wypita od czasu do czasu nie powinna wprawdzie zaszkodzić twojemu dziecku, podobnie jak słaba herbata, ale najlepiej byłoby przejść na kawę bezkofeinową i lekkie herbatki owocowe (ale nie ziołowe!). Sztuczne środki słodzące Dostarczenie chemii organizmowi, który dopiero się tworzy, zawsze jest niekorzystne. Nigdy nie wiadomo do końca, jak płód na to zareaguje. Unikać należy nie tylko słodzików, ale też potraw i napojów słodzonych sztucznymi środkami, np. sacharyną. Sery pleśniowe i typu camambert Sery powodują dużą nadkwaśność i wzdęcia. Poza tym jedząc je, dostarczamy organizmowi pleśni. W okresie ciąży, gdy skłonność do grzybicy i tak jest bardzo duża, należy tego unikać. Słodkie napoje gazowane Ich picie jest niewskazane z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze – może prowadzić do cukrzycy. Po drugie – wpływa na poziom sodu, potasu, magnezu i wapnia (tzw. przesunięcia elektrolitowe). Gdy ciężarna skarży się na nadmierne skurcze nóg, czuje się osłabiona, szybko się męczy, ma kłopoty z zębami i włosami, winę za to mogą ponosić m.in. napoje gazowane. Chipsy i frytki Zawierają duże ilości...

Lampka wina w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Lampka wina w ciąży wskazana na trawienie? Opinia położnej [WIDEO]
Uważasz, że lampka wina w ciąży nie zaszkodzi? W 175 ml czerwonego wina jest aż 17 g czystego alkoholu etylowego, a każda jego dawka może być groźna dla płodu. Pozwalanie sobie nawet na jeden kieliszek wina w ciąży jest więc absolutnie zakazane.

Wciąż wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w ciąży nie jest szkodliwe dla płodu, a lampka wina wypijana od czasu do czasu jest wręcz wskazana, ponieważ pomaga na problemy trawienne. Co więcej, 80 proc. ciężarnych Polek pozwala sobie na spożywanie alkoholu . Czy naprawdę lampka wina w ciąży jest dopuszczalna? Spytałyśmy o to położną, Marię Kuć. Oto co powiedziała! Lampka wina w ciąży: dozwolona czy nie? Przez lata powszechne było przekonanie, że kieliszek wina w ciąży na pewno nie może zaszkodzić. Szczególnie broniono picia czerwonego wina w ciąży, które miało rzekomo przeciwdziałać dolegliwościom trawiennym, z którymi często borykają się przyszłe mamy. Choć obecnie świadomość na temat tego, że każda dawka alkoholu może zagrażać rozwijającemu się dziecku , jest już o wiele większa, to wciąż pojawiają się głosy przekonujące, że „lampka wina w ciąży nie szkodzi”. Wszystkim kobietom, które spodziewają się dziecka i same mają takie dylematy, polecamy słuchania głosów autorytetów, a nie wujków czy babć. Położna Maria Kuć na pytanie o to, czy rzeczywiście niewielka dawka alkoholu jest dopuszczalna w ciąży, odpowiedziała stanowczo: - Nie, alkohol jest zakazany dla kobiet w ciąży . Nie warto ryzykować wypiciem nawet jednego kieliszka wina czy też małego piwa. To jest okres, w którym kobieta powinna bardzo uważać na siebie. Każda ilość alkoholu może zaszkodzić. Pamiętajmy! W ciąży obowiązuje absolutny zakaz sięgania po alkohol, nawet ten niskoprocentowy. To, że łyk piwa albo lampka wina są bezpieczne i dopuszczalne w ciąży, to zwykły mit. Ryzykowanie zdrowiem i życiem rozwijającego się dziecka jest zwykłą głupotą. Zobacz także: Skutki zapłodnienia pod wpływem alkoholu Alkohol spożywany przed ciążą może szkodzić dziecku w przyszłości Film, który otwiera oczy: co dzieje się z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak