Plamienie po stosunku w ciąży w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze – ile trwa i czy jest niebezpieczne?
Plamienie po stosunku w ciąży zdarza się dość często. I choć każde, nawet niewielkie krwawienie w ciąży wzbudza niepokój, to lekkie plamienie po stosunku nie oznacza, że z dzieckiem dzieje się coś złego.
Z plamieniem po stosunku w ciąży ma do czynienia wiele kobiet. Dzieje się tak dlatego, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do współżycia. Ciąża jednak wywołuje w organizmie kobiety wiele zmian, które mogą objawiać się właśnie plamieniem po zbliżeniu. Krwawienie zwykle nie występuje po każdym stosunku.
Spis treści:
Lekkie plamienie po stosunku
- Plamienie po stosunku w pierwszym trymestrze ciąży
- Plamienie po stosunku w drugim i trzecim trymestrze ciąży
Ile trwa plamienie po stosunku w ciąży?
Lekkie plamienie po stosunku
Plamienie w ciąży może pojawić się z bardzo różnych przyczyn. Może to być plamienie implantacyjne, plamienie wynikające z infekcji intymnej, niezaleczonej nadżerki szyjki macicy lub polipów, po badaniu ginekologicznym lub po stosunku właśnie. Czasami zwiastować może kłopoty z donoszeniem ciąży, ale wtedy najczęściej nie jest to jedynie plamienie, ale regularne krwawienie, któremu często towarzyszą dodatkowe objawy, np. ból brzucha.
Lekkie plamienie po stosunku może przytrafić się nie tylko ciężarnym. Dochodzi do niego, gdy pochwa jest podrażniona, a jej śluzówka sucha albo wtedy, gdy podrażnieniu ulegnie szyjka macicy. Wydzielane w ciąży hormony właśnie tak działają: zwiększają wrażliwość ścian pochwy i mogą wywoływać jej suchość oraz powodują silne ukrwienie szyjki macicy i jej lekkie obrzmienie. To z kolei sprzyja otarciom i pękaniu drobnych naczynek w śluzówkach, co powoduje niewielkie krwawienie i plamienie.
Plamienie po stosunku w pierwszym trymestrze ciąży
Pierwszy trymestr jest najbardziej wrażliwym etapem ciąży. Jeśli pojawia się plamienie na początku ciąży, budzi ono najwięcej emocji i obaw. Gdy jednak dojdzie do niego bezpośrednio po stosunku lub po badaniu ginekologicznym, jest nieobfite i szybko ustaje, naprawdę nie ma powodów do niepokoju.
Pochwa i szyjka macicy w pierwszym trymestrze ciąży jest narażona na mechaniczne uszkodzenia powodujące plamienie. Dlatego profilaktycznie warto używać żeli nawilżających, aby zmniejszyć ryzyko otarć i krwawień. Warto też dobierać do współżycia takie pozycje, które nie powodują dyskomfortu podczas zbliżenia.
Warto wiedzieć, że w czasie ciąży pochwa jest w większym stopniu narażona na różne infekcje. Gdy do nich dojdzie, zmieniona śluzówka staje się bardziej podatna na otarcia. Dlatego jeżeli występuje plamienie po stosunku w ciąży, a do tego pojawiają się upławy lub swędzenie okolic intymnych, koniecznie trzeba iść do ginekologa i wyleczyć zakażenie pochwy. Czasami bowiem infekcje bywają zagrożeniem dla ciąży.
Plamienie po stosunku w drugim i trzecim trymestrze ciąży
Plamienie po stosunku w ciąży najczęściej przytrafia się w drugim lub trzecim trymestrze. Rosnąca macica jest wtedy mocno ukrwiona i może powodować obniżenie się szyjki macicy, która podczas stosunku jest narażona na podrażnienie. Naczynia krwionośne ciężarnych są bardziej kruche niż u kobiet, które nie spodziewają się dziecka. Dlatego nawet niezbyt mocne podrażnienie szyjki macicy podczas zbliżenia może wywołać pęknięcie jej naczyń i wypływ z nich krwi. Jednak zwykle uszkodzeniu ulegają bardzo drobne naczynka, które uwalniają niewiele krwi. Stąd właśnie może pojawiać się plamienie po stosunku w drugim trymestrze ciąży lub pod jej koniec.
Ile trwa plamienie po stosunku w ciąży?
Najczęściej plamienie spowodowane współżyciem trwa u ciężarnych krótko i jest mało nasilone. Podbiegnięta krwią wydzielina może pojawiać się do kilku godzin, jednak najczęściej ustępuje dużo szybciej. Czasami plamienie pojawia się nie bezpośrednio po zbliżeniu, ale nawet do 24 godzin po nim.
Wizyty u lekarza wymaga krwawienie po stosunku w ciąży, które:
- jest obfite (trzeba zabezpieczać się podpaską, bo krwi jest dużo);
- nie ustępuje przez trzy doby;
- plamieniu towarzyszy ból brzucha, skurcze brzucha;
- we krwi pojawiają się skrzepy, grudki.
Objawy te mogą, zwłaszcza na początku ciąży, sugerować poronienie lub ciążę pozamaciczną. Wystąpienie plamienia może zbiec się ze współżyciem, jednak jeśli występują wyżej wymienione dodatkowe objawy, trzeba bezwzględnie zgłosić się do lekarza.
Nietypowe i obfite plamienie po stosunku, a zwłaszcza krwawienie występujące z dodatkowymi objawami w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, mogą oznaczać odklejenie łożyska lub pęknięcie krwiaka podpajęczynówkowego. Obie sytuacje zagrażają ciąży, dlatego wymagana jest pilna pomoc lekarska w warunkach szpitalnych.
Z kolei delikatne plamienie po stosunku w ciąży na krótko przed terminem porodu może oznaczać odchodzenie czopa śluzowego, co jest często pierwszym zwiastunem nadchodzącego porodu.
Sprawdź też: