Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
skurcze w ciąży
pressmaster - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży

Krwawienie w ciąży – co oznacza obfite, a co lekkie krwawienie? [PRZYCZYNY]

Krwawienie w ciąży może być spowodowane zmianami hormonalnymi czy nadmiernym wysiłkiem fizycznym, ale może także sygnalizować poronienie. Sprawdź, co oznaczają różne rodzaje krwawienia w ciąży i jak powinnaś się zachować, kiedy je zauważysz.

Krwawienie w ciąży zdarza się co czwartej przyszłej mamie. Nie musi być groźne, może wystąpić np. plamienie po badaniu ginekologicznym w ciąży, ale może też zwiastować kłopoty - np. gdy masz plamienie w ciąży po wysiłku. Reagując w porę, zapobiegniesz wielu zagrożeniom. Poniżej opisujemy wszystkie sytuacje, które mogą spowodować krwawienie w ciąży i tłumaczymy, kiedy należy skonsultować się z lekarzem.

Spis treści:

  1. Krwawienie w ciąży
  2. Krwawienie w 1. trymestrze ciąży
  3. Krwawienie w 2. trymestrze ciąży
  4. Krwawienie w 3. trymestrze ciąży
  5. Krwawienie w ciąży - co robić, kiedy do szpitala?
    - Krwawienie w ciąży - na co zwracać uwagę?

Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film

Krwawienie w ciąży

Jak wygląda krwawienie w ciąży? Może być ono bardzo różne w zależności od przyczyny: lekkie, obfite, ze skrzepami, brunatne lub różowawe. Powody stojące za krwawieniem zależą także od miesiąca ciąży. Wyjaśniamy wszystkie potencjalne przyczyny krwawienia w ciąży w zależności od trymestru.

Krwawienie w 1. trymestrze ciąży

Krwawienie w pierwszych tygodniach ciąży może mieć kilka przyczyn - nie wszystkie z nich są jednak zagrożeniem dla mamy i płodu. Zaczynają działać hormony w ciąży, organizm „przestraja się" na nowy tryb funkcjonowania. Najczęstszymi przyczynami plamienia w ciąży bądź krwawienia są:

1. Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy
To tzw. krwawienie (plamienie) implantacyjne. Pojawia się tydzień, dwa po owulacji i jest skąpe, niebolesne. Nie ma wpływu na ciążę.

2. Zmiany hormonalne
Niewielkie krwawienia mogą występować w dniach, w których przyszła mama miałaby miesiączkę, gdyby nie spodziewała się dziecka. Przypominają miesiączkę, ale są niewielkie. Trwają dwa, trzy dni. Są zupełnie niegroźne.

3. Niedobory hormonalne
Zazwyczaj jest to raczej plamienie w ciąży. Nie towarzyszy mu ból. Organizm przyszłej mamy musi w błyskawicznym tempie przestawić się na inny sposób funkcjonowania i czasem nie daje sobie z tym rady. Ginekolog może przepisać leki, które zawierają pochodne progesteronu (Luteina, Kaprogest, Duphaston). Najczęściej stosuje się je do 16. tygodnia ciąży.

4. Choroby szyjki macicy
Krwawienie po stosunku lub po badaniu ginekologicznym w ciąży, które z reguły jest skąpe, może sygnalizować chorobę szyjki macicy. Jego przyczyną może być niewyleczona nadżerka na szyjce macicy lub polip. Postępowanie zależy od wielkości zmian. Lekarz zleca badania (cytologię, ewentualnie kolposkopię – oglądanie szyjki macicy w specjalnym urządzeniu – kolposkopie). Jeśli polip jest duży, ginekolog może zaproponować usunięcie go i założenie szwu szyjkowego. Jeśli mały – obserwację. Podobnie w przypadku nadżerki szyjki macicy – niewielką wystarczy obserwować, ewentualnie leczyć globulkami dopochwowymi.

5. Ciąża pozamaciczna
Do krwawienia najczęściej dochodzi wtedy między 4. a 8. tygodniem ciąży. Towarzyszą mu bóle podbrzusza, zasłabnięcia, omdlenia. Ciąża pozamaciczna ma miejsce, gdy zarodek, zamiast w błonie śluzowej jamy macicy, zagnieździ się gdzie indziej, np. w jajowodach. Powiększając się, rozciąga jajowód i w końcu jego ścianki pękają. Gdy dojdzie do pęknięcia, krew nie zawsze wydobywa się na zewnątrz (może wypływać do jamy brzusznej). Dlatego przy złym samopoczuciu, zasłabnięciu trzeba wezwać karetkę i zweryfikować objawy ciąży pozamacicznej u lekarza.

6. Zagrożenie poronieniem
Charakter tego krwawienia w ciąży może być różny: może wystąpić zarówno skąpe plamienie, jak i silne, przypominające obfitą miesiączkę, a nawet krwotok. Sprawdź, co może sygnalizować objawy poronienia w I trymestrze. To, że przyszłej mamie zagraża poronienie, nie oznacza jeszcze, że do niego dojdzie. Często ciążę udaje się uratować. Ale zazwyczaj wtedy kobiecie zaleca się leżenie albo pozostanie w szpitalu. 

Krwawienie w 2. trymestrze ciąży

W drugim trymestrze ciąży krwawienia zdarzają się rzadziej niż w pierwszym lub trzecim - co nie znaczy, że nie występują. Ich najczęstsze powody w tym okresie to:

1. Choroby szyjki macicy
Podobnie jak w pierwszym trymestrze powodem krwawienia w ciąży w drugim trymestrze może być niewyleczona nadżerka lub polipy.

2. Przemęczenie
Mogące się pojawić po wysiłku krwawienie ma najczęściej postać niewielkiego plamienia. Jednak nawet jeśli krwi jest mało, trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem.

3. Problemy z łożyskiem
Pierwsze krwawienie związane z tym problemem jest na ogół skąpe i nie towarzyszy mu pogorszone samopoczucie. O łożysku przodującym mówi się wtedy, gdy przysłania ono częściowo lub całkowicie ujście szyjki macicy. Poród drogą naturalną jest w takiej sytuacji niemożliwy. W miarę rozwoju ciąży macica się rozciąga, a w związku z tym łożysko może się przesunąć i odsłonić ujście. Gdy tak się nie stanie, konieczne jest cesarskie cięcie.

4. Przedwczesna czynność skurczowa macicy
Niezbyt silnemu (zazwyczaj) krwawieniu towarzyszą bóle brzucha albo bóle w okolicy krzyżowej. Skurcze przeważnie można powstrzymać (m.in. za pomocą leków rozkurczowych), ale pod warunkiem, że przyszła mama jak najszybciej trafi do szpitala.

Plamienie zamiast okresu
AdobeStock
Mama
Plamienie zamiast okresu: przyczyny, co oznacza, czy jest groźne?
Plamienie zamiast okresu często jest pierwszym objawem ciąży, ale może być też sygnałem problemów hormonalnych oraz innych dolegliwości. Wyjaśniamy przyczyny plamienia pojawiającego się zamiast miesiączki, sprawdzamy, kiedy może być objawem ciąży, a kiedy problemów ze zdrowiem.

Plamieniem nazywamy śluz zabarwiony krwią, który może pojawić się w różnych momentach cyklu miesiączkowego. Plamienie pojawiające się zamiast okresu może mieć różne przyczyny i zwykle budzi niepokój jako coś odbiegającego od normy. Obecność śladów krwi na bieliźnie nie zawsze musi oznaczać coś groźnego. Zdarza się, że plamienie towarzyszy rozpoczętej antykoncepcji hormonalnej lub implantacji zarodka, do której dochodzi na początku ciąży, ale może też sygnalizować problemy hormonalne lub rozwijające się stany chorobowe. Jak rozpoznać, co oznacza plamienie w ciąży? O czym świadczy kolor krwi i konsystencja wydzieliny z pochwy? Spis treści: Plamienie zamiast okresu - jak wygląda? Plamienie zamiast okresu - co oznacza? Plamienie zamiast okresu a ciąża​ Plamienie zamiast okresu a tabletki antykoncepcyjne​ Brązowe plamienie przed lub po okresie - zaburzenia hormonalne​ Plamienie zamiast miesiączki - leczenie Plamienie zwiastujące poronienie Plamienie w środku cyklu​ Plamienie spowodowane chorobami układu rozrodczego Plamienie po seksie​ Krwawienie po ciąży i porodzie​ Brązowe plamienie na skutek menopauzy Plamienie z powodu niedożywienia​ Plamienie zamiast okresu - jak wygląda? Jak odróżnić plamienie od okresu? O plamieniu mówimy wtedy, gdy  wydzielina z pochwy jest lekko zabarwiona krwią lub plamkami krwi. Najczęściej ma kolor  jasnoróżowy bądź brązowy (w zależności od przyczyny). Co jeszcze cechuje plamienie: może pojawiać się regularnie lub dowolnym momencie; trwa do kilku dni, a w przypadku ciąży nawet do 3 miesięcy (od momentu implantacji zarodka); może być lekkie lub obfite; mogą towarzyszyć mu bóle podbrzusza, zawroty głowy, mdłości i wymioty, a także...

Miesiączka
Adobe Stock
Mama
Miesiączka – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć
Miesiączka jest naturalnym stanem fizjologicznym. Występuje aż do menopauzy. U każdej kobiety może mieć nieco inny przebieg. Jakie objawy towarzyszą miesiączce, czy zawsze musi towarzyszyć jej ból, co świadczy o zaburzeniach miesiączkowania, w jaki sposób można przetrwać okres bez większych dolegliwości?

Miesiączka towarzyszy kobiecie przez około 40 lat jej życia i jest ściśle związana z płodnością. Dzięki niej kobieta ma możliwość zajścia w ciążę i urodzenia dziecka.  Miesiączka jest dowodem zdrowia i prawidłowego funkcjonowania systemu hormonalnego kobiety. Sprawdź, jak przebiega prawidłowa menstruacja i jak należy o siebie dbać w trakcie okresu.  Spis treści: Czym jest miesiączka? Jak powstaje okres? Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka? Objawy towarzyszące miesiączce Ból podczas miesiączki Czy miesiączka może się spóźniać? Zaburzenia miesiączki  Ostatnia miesiączka – menopauza Jak przyspieszyć miesiączkę? Jak przetrwać okres? Czym jest miesiączka? Miesiączka nazywana też menstruacją , krwawieniem miesięcznym lub okresem (dawna nazwa: period) to zjawisko zachodzące w organizmie kobiety, które polega na złuszczaniu się nabłonka macicy , czyli endometrium. Jest ono całkiem naturalne. Jego skutkiem jest pojawiające się co mniej więcej miesiąc (stąd nazwa miesiączka) krwawienie z pochwy. Przyjmuje się, że miesiączka powinna wypadać co 28 dni. To tzw. „książkowy” 28-dniowy cykl miesiączkowy. Zgodnie z nim krwawienie miesięczne powinno pojawiać się co 28 dni. Wiele kobiet ma cykle miesięczne o innej długości – krótsze (np. miesiączkują co 21 dni), dłuższe (np. okres pojawia się co 35 dni) lub nieregularne.  Jak powstaje okres? Miesiączka jest efektem zmian zachodzących w błonie śluzowej macicy. Pod wpływem hormonu FSH (folikulotropowego) w jajniku wzrasta i dojrzewa pęcherzyk Graafa i komórka jajowa. W tym czasie błona śluzowa wyściełająca macicę zwiększa swoją grubość, przygotowując się do ewentualnego zagnieżdżenia w niej zapłodnionej komórki jajowej. Gdy pęcherzyk Graafa pęknie, następuje...

brzuch w ciąży, ból brzucha w ciąży, kobieta w ciąży, dolegliwości ciążowe
Edipresse
Zdrowie w ciąży
Ciążowe dolegliwości, o których musi wiedzieć twój lekarz
Wielu ciążowym kłopotom można zapobiec, w porę informując lekarza o niepokojących objawach. Sprawdź, czego nie powinnaś lekceważyć.
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz