plamienia na początku ciąży
Adobe Stock
Objawy ciąży

Plamienia na początku ciąży – przyczyny, postępowanie, zagrożenia

Plamienia na początku ciąży, w przeciwieństwie do krwawień, najczęściej nie są zwiastunem tego, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Szacuje się, że nawet 40 proc. kobiet ma delikatne plamienie na początku ciąży. Jak ono wygląd?

Plamienia na początku ciąży warto odróżnić od krwawienia. Jak wygląda plamienie na początku ciąży? Plamienie to wyciek nieznacznej ilości krwi z dróg rodnych. Krew może mieć różne zabarwienie i nie ma w niej skrzepów. Najczęściej obserwuje się je przy okazji wizyty w toalecie, gdy po oddaniu moczu zauważalna jest krew na papierze toaletowym albo na bieliźnie widoczne są nieprzesiąkające krwiste zabrudzenia. Krwawienie z dróg rodnych to obfity wypływ krwi z pochwy. Krwi jest znacznie więcej niż w przypadku plamienia w ciąży – przesiąka przez bieliznę, niezbędne jest stosowanie podpasek. W krwawieniu mogą znajdować się skrzepy.

Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film

Delikatne plamienie na początku ciąży: przyczyny

Plamienie w pierwszych tygodniach ciąży nie należy do rzadkości. Najczęściej nie powinno ono budzić obaw o przebieg ciąży. Chwilowe delikatne plamienie na początku ciąży nie wymaga konsultacji z lekarzem. Pilnego kontaktu z ginekologiem lub wizyty w szpitalu zawsze wymaga krwawienie.

Do plamienia na początku ciąży może przyczynić się wiele rzeczy:

  • Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy. Plamienie implantacyjne pojawia się 1–2 tygodnie po owulacji, jest ono skąpe, niebolesne, nie ma wpływu na przebieg ciąży. Plamienia mogą być jednym z pierwszych objawów ciąży.
  • Zmiany hormonalne. Delikatne plamienie na początku ciąży może wystąpić w dniach, w których miałabyś miesiączkę, gdybyś nie była w ciąży. Plamienia trwają zwykle 2–3 dni i nie są groźne.
  • Schorzenia szyjki macicy, np. polip lub niewyleczona nadżerka. Krwawienie zwykle jest skąpe, pojawia się np. po badaniu ginekologicznym lub po współżyciu. Jeśli nie wystarczy cytologia (wykonuje się ją na początku ciąży), lekarz może zalecić kolposkopię (badanie mikroskopowe). Duże polipy usuwa się i zakłada szew szyjkowy. Niewielkie zmiany wystarczy obserwować lub stosować leki. Ważne: takie problemy mogą pojawić się też później.
  • Niedobór hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży. Plamienie nie boli, ale mogą mu towarzyszyć skurcze. Ginekolog może zalecić zażywanie leków z pochodnymi progesteronu.
  • Zagrażające poronienie. Może wystąpić plamienie lub przypominające obfitą miesiączkę krwawienie. Jeśli szybko uda się zareagować, można utrzymać ciążę. Zazwyczaj po takim incydencie zaleca się leżenie.
  • Ciąża pozamaciczna. Krwawienie pojawia się między 4-8 tygodniem ciąży, gdy zarodek zamiast w błonie śluzowej macicy, zagnieździ się np. w jajowodzie (rosnąc, rozrywa jego ścianki). Nagle mogą wystąpić bóle brzucha, zasłabnięcia, omdlenie. Ważne: w przypadku ciąży pozamacicznej krew nie zawsze wydostaje się na zewnątrz.


Część z tych przyczyn plamienia na początku ciąży jest zupełnie niegroźna i nie wymaga leczenia. Inne (np. niedobory ciążowych hormonów, infekcje) wymagają interwencji lekarza. Dlatego zawsze lepiej jest plamienie skonsultować z ginekologiem, lecz nie trzeba tego robić natychmiast.

Krwawienie na początku ciąży może, ale nie musi, zwiastować problemy z ciążą. Tak bowiem objawia się m.in. poronienie, a także ciąża pozamaciczna. Potrzebna jest wtedy pilna pomoc lekarska i opieka szpitalna.

Plamienie na początku ciąży – brązowe, czerwone, różowe

Kolor plamienia może być różny, gdyż zależy on od tego, czy obserwuje się świeżą krew (plamienie czerwone) czy taką, która zaczęła krzepnąć (brązowe plamienie w ciąży), lub krew świeżą mocno rozrzedzoną wydzieliną z pochwy – wtedy jest to różowe plamienie w ciąży.

Kolor plamienia nie ma wielkiego znaczenia i nie decyduje o tym, że z ciążą dzieje się coś niepokojącego. Z krwawieniem jest inaczej – każde krwawienie w ciąży, niezależnie od koloru czy etapu ciąży, wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Plamienie na początku ciąży w terminie miesiączki

Bardzo często tzw. plamienie implantacyjne zbiega się z terminem miesiączki. Jest to krwawienie, które może wystąpić, gdy zarodek przyczepiając się do ścianki macicy, uszkodzi jej naczynia krwionośne.

Większość kobiet ma cykle miesiączkowe o długości 28 dni, a do zapłodnienia dochodzi mniej więcej w połowie cyklu. Implantacja zarodka następuje po 10-14 dniach od zapłodnienia, co często zbiega się z terminem miesiączki. Dlatego właśnie krwawienie implantacyjne występuje na ogół w okolicach terminu kolejnej miesiączki – tej, która nie występuje, jeśli doszło do ciąży.

Plamienie na początku ciąży w terminie miesiączki może też być objawem zmian hormonalnych. Choć nie wystąpi już normalna miesiączka, to może pojawić się minimalne krwawienie pod postacią plamienia.

Sprawdź też:


 

Pierwsze objawy ciąży
Adobe Stock
Objawy ciąży
Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają, pełna lista wczesnych objawów
Pierwsze objawy ciąży mogą wystąpić przed spodziewaną miesiączką. Już po tygodniu od zapłodnienia pojawia się delikatne plamienie, ból brzucha czy wzrost temperatury. To wtedy w organizmie rusza lawina hormonalnych zmian. Nie wszystkie objawy wczesnej ciąży są jednak tak charakterystyczne i nie wszystkie kobiety je obserwują.

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się, jeszcze zanim zauważysz brak miesiączki. Już nawet po tygodniu od zapłodnienia niektóre ciężarne mogą zaobserwować u siebie zmieniony śluz (białą wydzielinę), wzrost temperatury ciała, delikatny ból brzucha, plamienie, ból jajników czy zgagę. To wczesne objawy ciąży.  Opisujemy, jak rozpoznać pierwsze oznaki zapłodnienia, które mogą sugerować, że jesteś w ciąży, zanim wykonasz pozytywny test ciążowy . Podajemy, kiedy występują i wyliczamy inne typowe i nietypowe objawy ciąży, które pojawiają się na nieco późniejszym etapie. Spis treści:  Pierwsze objawy ciąży – kiedy Pierwsze objawy ciąży tuż po zapłodnieniu Jakie są pierwsze objawy ciąży? [PEŁNA LISTA] Nietypowe objawy wczesnej ciąży Brak miesiączki – czy to zawsze oznaka ciąży PMS czy pierwsze objawy ciąży  Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają? Najwcześniejsze pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już w pierwszym lub drugim tygodniu przed terminem miesiączki. Obecność oznak ciąży na tak wczesnym etapie zdarza się jednak relatywnie rzadko. Niektóre kobiety od samego początku czują, że coś zmieniło się w ich organizmie i dostrzegają u siebie pierwsze objawy ciąży. Inne przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni nie zdają sobie sprawy, że spodziewają się dziecka. Dzieje się tak np. gdy kobieta cierpi na zaburzenia miesiączkowania . W przypadku kilku charakterystycznych wczesnych objawów ciąży można podać przybliżony czas ich występowania.  Kiedy mogą wystąpić pierwsze objawy ciąży:  Wzrost temperatury ciała – następuje tuż po zapłodnieniu i trwa przez ok. 3 tygodnie. Zatrzymanie wody w organizmie – objaw pojawia się tuż po...

kobieta, smutek, emocje, ból
Panthermedia
Przebieg ciąży
Poronienie ciąży - najczęstsze przyczyny i pierwsze objawy
Poronienie to zakończenie ciąży przed 22. tygodniem, czyli zanim płód osiągnie zdolność do życia poza organizmem matki. Poznaj najczęstsze przyczyny i objawy poronienia.

W pierwszych 2 miesiącach ciąży, czyli do 8. tygodnia ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki), około 15% ciąż ulega poronieniu, po tym okresie ryzyko spada do 8-10%.   W zależności od momentu i sposobu, w jaki to nastąpi, wyróżniamy różne postacie poronienia. Większość poronień to poronienia bardzo wczesnych ciąż , do których dochodzi, zanim kobieta zorientuje się, że jest w ciąży, czyli w terminie miesiączki. Dowodem na zaistnienie ciąży są wtedy jedynie badania krwi lub moczu, w których stwierdza się obecność gonadotropiny kosmówkowej (w skrócie beta hCG). Mówimy wtedy o ciąży biochemicznej. Rodzaje poronień Około 5. tygodnia ciąży udaje się w badaniu ultrasonograficznym (USG) stwierdzić pęcherzyk ciążowy i często wewnątrz niego zarys zarodka. Pomiędzy 6. a 7. tygodniem ciąży zwykle widoczna jest już czynność serca płodu. Jeżeli w tym okresie obecny jest jedynie pęcherzyk ciążowy bez zarodka, może to świadczyć o młodszej ciąży lub bardzo wczesnym obumarciu zarodka. Kontrolne badanie USG powinno być wykonane po ok. 7 dniach i jeśli obraz nie ulegnie zmianie, rozpoznajemy wówczas tzw. puste jajo płodowe (blighted ovum).  Do obumarcia płodu może dojść również w późniejszym okresie, ale ryzyko to maleje wraz ze wzrostem ciąży. W przypadku stwierdzenia płodu mniejszego, niż wynika to z długości okresu od zatrzymania miesiączki, bez widocznej czynności serca, rozpoznajemy tzw. poronienie zatrzymane (missed abortion). W tych sytuacjach u kobiety zwykle nie występują żadne niepokojące objawy. Do krwawienia z dróg rodnych dochodzi w momencie oddzielania się kosmówki (wczesnej formy łożyska) i wydalania obumarłej ciąży, co może nastąpić samoistnie nawet dopiero po 6-8 tygodniach. Całkowite oddzielenie kosmówki może również wystąpić w ciąży z żywym płodem i prowadzić do poronienia samoistnego....

nadżerka w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Nadżerka w ciąży - objawy, leczenie
Nadżerka w ciąży nie jest niebezpieczna dla dziecka, ale może powodować szereg innych skutków ubocznych, takich jak krwawienia, dlatego zachowaj czujność. Objawy nadżerki to m.in. plamienie i upławy. Lekarz wykryje nadżerkę podczas USG, w ciąży zaproponuje ci leczenie farmakologiczne.

Nadżerka w ciąży może powstać w wyniku różnych czynników, np. infekcji grzybiczej lub urazów mechanicznych, ale może być także symptomem niebezpiecznych zmian w organizmie. Nadżerka w szyjce macicy  może powodować plamienie. Jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz krew lub brunatne plamy na bieliźnie.  Spis treści: Czym jest nadżerka i skąd się bierze? Nadżerka szyjki macicy - objawy Nadżerka w ciąży - leczenie Nadżerka w ciąży a poród  Czym jest nadżerka i skąd się bierze? Nadżerka jest ubytkiem w nabłonku szyjki macicy. Podczas badania ginekologicznego przeważnie jest wykrywana jako czerwona zmiana o nierównej powierzchni. Przeważnie jest ona efektem infekcji bakteryjnych lub grzybiczych , ale może także powstać na skutek urazów mechanicznych po stosowaniu tamponów bądź stosunku seksualnym. Nadżerki często pojawiają się u kobiet stosujących antykoncepcję domaciczną , ale powstają również po poronieniach i porodach. Niektóre odmiany nadżerek mogą oznaczać raka szyjki macicy, dlatego bardzo ważne jest trzymanie ręki na pulsie i konsultowanie się z lekarzem. Nadżerka szyjki macicy - objawy Najczęstszym objawem, na który uskarżają się kobiety z nadżerką, jest ból podczas stosunku . Mogą też pojawiać się białawe lub żółte upławy oraz plamienia czy nieprzyjemna woń z pochwy . Jeśli zmiana ma jednak niewielkie rozmiary, może być tak, że nadżerka nie spowoduje żadnych objawów. Krwawiąca nadżerka i plamienie w ciąży - co robić? Jeśli w trakcie ciąży pojawiają się objawy takie jak np. krwawienie czy plamienie - należy jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem. Być może będzie wymagać ona leczenia farmakologicznego , które uspokoi stan zapalny.  Nadżerka w ciąży - leczenie Nadżerkę można leczyć zarówno farmakologicznie, jak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz