USG połówkowe: kiedy się je wykonuje, jak wygląda?
22 czerwca 2021
USG połówkowe przeprowadza się ok. 20. tygodnia ciąży. To najważniejsze badanie USG w czasie 9 miesięcy ciąży. Podczas wizyty lekarz z ogromną dokładnością sprawdza, czy płód rozwija się prawidłowo.
Jeśli jesteś już w drugim trymestrze ciąży, niedługo czeka cię kolejne obowiązkowe badanie USG w ciąży, tzw. połówkowe (w ciągu 9 miesięcy musisz wykonać co najmniej trzy badania USG, po jednym w każdym trymestrze). Czego się na nim dowiesz? Zobacz, co mówi nasz ekspert!
Co to jest USG połówkowe?
Badanie USG połówkowe jest podstawowym narzędziem w diagnostyce prenatalnej. To najważniejsze badanie USG w ciąży. Dzięki niemu możemy ocenić budowę zewnętrzną i wewnętrzną płodu, a także wykryć wady budowy płodu.
USG połówkowe wykonuje się przez powłoki brzuszne za pomocą aparatu ultrasonograficznego wyposażonego w sondę. W przeciwieństwie do USG prenatalnego, w przypadku którego badanie przez powłoki może być niemożliwe, USG w połowie ciąży nigdy nie jest wykonywane dopochwowo.
Badanie trwa od 30 do 45 minut i w prywatnym gabinecie kosztuje od 200 do 300 zł. Kosz badania będzie większy, jeśli USG jest połączone z testem PAPP-A.
Warto mieć świadomość, że nie da się ustalić sztywnych norm dla USG połówkowego (normy zmieniają się praktycznie każdego dnia ciąży). Najważniejsza jest więc ocena lekarza, który podczas USG połówkowego sprawdzi, czy płód rozwija się prawidłowo, i ewentualnie skieruje ciężarną na dalsze badania.
USG połówkowe: kiedy je zrobić i jak wygląda?
USG połówkowe wykonuje się między 18. a 22. tygodniem ciąży – jest ono zalecane każdej kobiecie. To jedno z najważniejszych badań ultrasonograficznych w ciąży. Podczas tego badania dokładnie ocenia się anatomię płodu. Lekarz ogląda całe dziecko fragment po fragmencie i w różnych przekrojach – zaczynając od głowy, a kończąc na kończynach. Malec jest także mierzony, a lekarz sprawdza, czy dziecko rośnie proporcjonalnie. Wyniki umieszcza na siatkach centylowych. Oglądane są także wszystkie narządy, takie jak mózg, serce, żołądek czy nerki.
USG połówkowe: badanie główki
Jak tłumaczy dr Marian Malinowski, przesuwając głowicą po brzuchu mamy na wysokości głowy dziecka, lekarz:
ogląda kości czaszki, sprawdza jej uwapnienie;
ocenia m.in. środkowy układ nerwowy, móżdżek;
sprawdza parametry karku;
ogląda wargę górną, wargę dolną, sprawdza, czy dziecko nie ma rozszczepu;
mierzy kość nosową, sprawdza, czy jest prawidłowy rozstaw oczodołów.
USG połówkowe: badanie serca
Po zbadaniu główki, przesuwając się w dół ciała dziecka, lekarz sprawdza, czy serce jest w prawidłowym położeniu w stosunku do żołądka. – Serce oglądamy bardzo dokładnie – mówi dr Malinowski. Lekarz podczas tego badania sprawdza:
każdą jego komorę i przedsionek;
czy naczynia, które wychodzą z serca, mają prawidłową strukturę i wielkość;
rytm i prawidłowe wypełnianie się komór.
USG połówkowe: badanie pozostałych narządów
Podczas badania USG połówkowego lekarz ogląda:
nerki,
żołądek,
pęcherz moczowy,
przepuklinę,
kręgosłup,
kończyny płodu.
Zwykle właśnie podczas USG połówkowego rodzice dowiadują się o płci dziecka – oczywiście jeśli tylko ono zdecyduje się odpowiednio ustawić przez ultrasonografem.
Jeśli marzy wam się USG 3D albo 4D, zapytajcie lekarza, czy w waszym szpitalu może wykonać takie badanie.
Co oprócz dziecka bada się podczas USG połówkowego?
Dr Malinowski tłumaczy, że lekarz podczas badania nie ogranicza się do oglądania samego płodu. Sprawdza dodatkowo:
czy jest prawidłowa ilość płynu owodniowego;
umiejscowienie łożyska;
czy łożysko nie jest nisko schodzące, brzeżnie przodujące lub przodujące centralnie;
szyjkę macicy, czy np. nie jest za krótka.
wykonuje biometrię płodu, czyli standardowe pomiary dziecka.
– Jeżeli mamy podejrzenie, że dziecko rośnie zbyt mało lub zbyt dużo, musimy się zastanowić, czy nie popełniliśmy żadnego błędu w wyliczeniu terminu porodu. Jeśli nie, to musimy poszukać przyczyn zaburzeń wzrastania, bo tego rodzaju nieprawidłowości stanowią silną przesłankę, że dziecko jest chore – mówi ginekolog.
mat.prasowe
Konsultacja: dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl
Jak obliczyć termin porodu? I dlaczego nie wolno go zmieniać? [KOMENTARZ GINEKOLOGA]
Termin porodu zostanie obliczony przez ginekologa już na pierwszej wizycie ciążowej. Ale aby poznać przybliżony termin porodu, trzeba wziąć pod uwagę zarówno termin ostatniej miesiączki, jak i wynik badania USG − a to wcale nie takie proste! Jak właściwie obliczyć termin porodu − tłumaczy ginekolog, dr Marian Malinowski.
Termin porodu jest jednym z najtrudniejszych i jednocześnie najważniejszych terminów w położnictwie. Zwykle lekarz wylicza termin porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki oraz na podstawie badania USG.
Jak lekarz oblicza termin porodu?
Zazwyczaj, żeby obliczyć termin porodu, wykorzystuje się tzw. regułę Naegellego, która zakłada, że cykl miesięczny kobiety trwa 28 dni. Wg tej reguły, obliczając termin porodu, do daty ostatniej miesiączki dodaje się 40 tygodni, czyli 280 dni.
„Jeśli uda się obliczyć termin porodu, wykorzystując datę ostatniej miesiączki, powinniśmy jeszcze go skorygować podczas badania USG. Najpóźniej powinniśmy to zrobić w 12. tygodniu ciąży, a idealnie byłoby to zrobić podczas badania USG tzw. wczesnej ciąży , czyli do 10. tygodnia ciąży” – mówi ginekolog, dr n. med. Marian Malinowski.
Dlaczego wyliczenie terminu porodu jest takie ważne?
„Raz ustalony termin porodu jest święty, nie powinno się go nigdy zmieniać” – mówi dr Malinowski. Dlaczego data porodu wg ostatniej miesiączki powinna pozostać taka sama przez całą ciążę? „Przede wszystkim dlatego, że termin porodu służy do kontroli wzrastania płodu . Dzięki ustalonemu terminowi możemy bardzo łatwo zaobserwować, czy dziecko nie przestaje systematycznie rosnąć, czy może rośnie za szybko. Każda z tych sytuacji jest groźna i może być objawem choroby dziecka.”
Konsultacja: dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl
Zobacz też:
Kalkulator terminu porodu
Jadłospis w ciąży na 7 dni [DO DRUKU]
Ile żelaza potrzebujesz w ciąży?
Konsultacja: dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie,...