Zaparcia w ciąży to dość częsta dolegliwość. Zaparcia mogą dokuczać nie tylko kiedy spodziewasz się dziecka, ale także w pierwszym okresie po porodzie, czyli podczas połogu. Mogą skarżyć się na nie nawet osoby, które zażywają żelazo w ciąży, mimo że preparaty, które je zawierają, często powodują efekt odwrotny - rozwolnienie. W czasie oczekiwania na dziecko i krótko po jego narodzinach jelita spowalniają pracę. Tak wpływa na mięśnie jelit jeden z hormonów - progesteron. Powodem zaparć jest też zwiększenie wchłaniania zwrotnego wody z treści jelitowej.

Reklama

Sposoby na zaparcia w ciąży

W rozwiązaniu problemu zaparć w ciąży może pomóc odpowiednia dieta. Osoby, które skarżą się na zaparcia, powinny jeść dużo warzyw, np. paprykę, pomidory, brokuły, fasolkę szparagową i buraki. Nie powinny zapominać, by dużo pić. Picie w ciąży wody w odpowiedniej ilości pozwala pokonać nie tylko zaparcia, ale i inne ciążowe dolegliwości takie jak mdłości czy wymioty. Jeśli dieta okaże się niewystarczająca, można ją wspomóc łagodnymi lekami przeczyszczającymi (np. lactulozą), które nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego i nie wpływają na rozwijającą się ciążę. Zwykle zaleca się glicerynowe czopki doodbytnicze.

Czy zaparcia w ciąży można leczyć na własną rękę?

Ciąża to czas szczególny, nawet dieta wymaga w tym okresie konsultacji z lekarzem (sprawdź, jak powinien wyglądać 7-dniowy jadłospis w ciąży) Podobnie jest z lekami. Większość preparatów, które mogą pomóc przyszłej mamie w pokonaniu zaparć, jest dostępnych w aptece bez recepty, jednak ich użycie najlepiej skonsultować z ginekologiem, który prowadzi ciążę. Przy okazji można do niego skierować pytanie, które trapi wiele przyszłych mam: czy w ciąży można brać tabletki przeciwbólowe.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama