Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dieta na zaparcia w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Dieta na zaparcia w ciąży: jadłospis na cały dzień

Dieta na zaparcia w ciąży powinna zawierać warzywa i produkty bogate w błonnik. Ważne jest też odpowiednie nawadnianie organizmu. Unikając cukru, białej mąki i produktów przetworzonych, zwiększysz szanse na pozbycie się uciążliwych zaparć.

Stosowanie diety na zaparcia i pilnowanie, by w codziennym menu znalazło się jak najwięcej warzyw i produktów zawierających błonnik może skutecznie rozwiązać problem, jaki dość często dokucza przyszłym mamom.

Zaparcia w ciąży mogą pojawić się na skutek działania hormonów, przyjmowania preparatów z żelazem albo nieodpowiedniego odżywiania. Na szczęście istnieją sposoby, aby poradzić sobie z tą uciążliwością bez środków przeczyszczających. Z naszym całodziennym jadłospisem szybko pozbędziesz się problemów z wypróżnianiem podczas ciąży.

Dieta na zaparcia w ciąży

Jeśli męczą cię zaparcia, żeby przynieść sobie ulgę, musisz mądrze planować jadłospis. Jakimi zasadami musisz się kierować: unikaj białej mąki i cukru, stawiaj na produkty z wysoką zawartością błonnika i przede wszystkim staraj się, aby na twoim talerzu w każdym posiłku dominowały warzywa – są one podstawą w zdrowiej diecie, także tej stosowanej przy problemie z zaparciami w ciąży. Przekonują o tym specjaliści.

Śniadanie

Aby pozbyć się zaparć, staraj się zaczynać dzień od wypicia szklanki letniej wody z sokiem z cytryny, bez cukru. Potem zjedz musli z jogurtem naturalnym, otrębami pszennymi i owocami. Jedz powoli – to bardzo ważne. Wolne przeżuwanie pokarmu zwiększy twoje szanse na pozytywne zakończenie wizyty w toalecie.

Przekąska

Zabierz do pracy drugie śniadanie, np. jabłko i kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa (unikaj białego chleba). Często popijaj wodę mineralną (odpowiednie nawadnianie organizmu jest kluczowe w diecie na zaparcia w ciąży). Pij co najmniej 8–10 szklanek wody na dobę. A jeśli będziesz mieć ochotę na coś słodkiego, podjadaj suszone rodzynki, śliwki, morele, figi, daktyle – działają przeczyszczająco. W domu przygotuj sobie zapas batoników owsianych.

Obiad

Na główny posiłek zrób zupę brokułową, kurczaka (pieczonego, a nie smażonego!), pieczone ziemniaki, sałatkę z rukoli, papryki, orzechów z sosem winegret. A do tego szklankę lemoniady (ale w wersji niesłodzonej). Taki zestaw dostarczy wapnia, witaminy C, kwasu foliowego, żelaza, potrzebnych płynów, a zwłaszcza błonnika, którego nie może zabraknąć w diecie na zaparcia w ciąży (i nie tylko).

Kolacja

Idealny ostatni posiłek w ciągu dnia to sałatka z owoców: 2 jabłka, opakowanie jogurtu naturalnego, 20 g orzechów włoskich, 50 g rodzynek, do tego bułka grahamka i 2 szklanki soku ze świeżo wyciśniętych owoców lub soku warzywnego. Taki zestaw to spora dawka błonnika i płynów.

Jeśli jesteś typową Europejką, czyli osobą, która je produkty wysoko przetworzone, stopniowo uzupełniaj dietę pokarmami bogatymi w błonnik, by nie dokuczały ci wzdęcia. Nadmiar błonnika może doprowadzić do usuwania składników odżywczych, nim zostaną wchłonięte (dzienna dawka błonnika to 20–40 g). Pamiętaj też, że twoja dieta w ciąży powinna być przede wszystkim zdrowa i urozmaicona. Wówczas ryzyko pojawienia się zaparć i niektórych innych ciążowych dolegliwości, jak np. hemoroidów, będzie mniejsze.

 

Rady eksperta:
dr Tadeusz Oleszczuk, ginekolog położnik: Skąd się biorą zaparcia i jak je pokonać

Błonnik na zaparcia w ciąży – najlepsze źródła

Lista produktów, które są cennymi źródłami błonnika, jest całkiem długa. Podpowiadamy, co i w jakich ilościach powinna zawierać twoja dieta, abyś uniknęła męczących zaparć w ciąży.

Zadbaj, by w twoim codziennym menu znajdowały się np.:

  • 4 łyżki otrąb pszennych (8,5 g),
  • 4 łyżki płatków kukurydzianych (1,3 g),
  • 4 łyżki płatków owsianych (1,4 g),
  • 4 łyżki musli z rodzynkami i orzechami (3,9 g),
  • 1 bułka grahamka (5,4 g),
  • 1 kromka chleba graham (2 g),
  • 1 marchew (3,6 g),
  • 1 jabłko (3 g),
  • 1 grejpfrut (6,7 g),
  • 3 suszone śliwki (1,4 g).


Konsultacja: dr inż. Agnieszka Leciejewska, dietetyk.

Zobacz także:

Zaparcia w ciąży: skąd się biorą i jak je pokonać?

Ciąża i poród
Dolegliwości w ciąży [LIVECZAT z ekspertem]
Co robić, aby nie dopadły cię typowe dolegliwości ciążowe, jak nudności i wymioty oraz bóle kręgosłupa i obrzęki nóg? Zobacz nasz film, w którym ekspert, ginekolog dr Tadeusz Oleszczuk odpowie na wiele problemów nękających przyszłe mamy.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'p8Y7Y.7MeI5ikin4jylcYqScTILu8ZBRRbAWhKVsUuz.e7', 'ubepplqmjc', 'jfnseiojedczwaftodwziouikolm']); Nasze studio odwiedził ginekolog dr Tadeusz Oleszczuk i podczas liveczatu prowadzonego przez redaktorkę mamotoja.pl Katarzynę Imiołek odpowiedział na pytania naszych użytkowniczek, związane z dolegliwościami w czasie ciąży. Nudności ciążowe W zależności od stopnia zaawansowania ciąży, kobiety mogą skarżyć się na różne dolegliwości w tym stanie. Na początku ciąży są to przeważnie: nudności, wymioty, bóle brzucha, plamienie. "Około 30 proc. przyszłych mam skarży się na nudności na początku ciąży i ma to związek z dużą falą hormonów występujących w jej organizmie" - wyjaśnił ginekolog.   Dr Oleszczuk podkreśli także, że nudności ciążowe mogą mieć związek z nieprawidłową florą przewodu pokarmowego , któremu zmienia się w tym czasie wskaźnik pH. Dlatego najlepszym sposobem ich zapobiegnięcia jest ograniczenie spożywania słodkiego jedzenia. Na nudności najlepiej pomoże zmielony lub starty imbir, zmielone siemię lniane oraz probiotyki , które wyścielą przewód pokarmowy. Nudności zwalcza także jedzenie kapusty i ogórków kiszonych oraz buraków. Opuchnięte nogi to norma Pod koniec ciąż typowe dolegliwości kobiet to: obrzęki nóg , żylaki, bóle podbrzuszu , kręgosłupa i skurcze. "Opuchnięcie nóg, zatrzymywanie wody pod koniec ciąży jest częścią fizjologii i nie stanowi zagrożenia dla ciężarnej oraz płodu" - podkreślił ekspert. Z obserwacji dr Oleszczuka wynika, że spożywanie dużej ilości owoców sprzyja powstawaniu opuchnięć nóg. Lekarz wyjaśnił, że odczuwany przez kobiety w końcówce ciąży ból spojenia łonowego to po części normalny objaw, aczkolwiek może też...

dieta po porodzie
Adobe Stock
O połogu
Dieta po porodzie – naturalnym, cesarce, przykładowy jadłospis
Dieta po porodzie musi dostarczać energii i składników odżywczych, które pomogą zregenerować organizm po ciąży i porodowym wysiłku. Oto propozycje posiłków dla mamy na czas połogu: 7 dni, 5 zdrowych posiłków dziennie. Wydrukuj i nie trać czasu na kombinowanie, co ugotować!

Zdrowa dieta po porodzie jest niezbędna, żebyś mogła się zregenerować w połogu. Twój organizm po ciąży i porodzie jest osłabiony. Dlatego nie może teraz być mowy o odchudzaniu lub wykluczaniu z jadłospisu całych grup produktów. Pamiętaj też, że twój pokarm powstaje z krwi, nie tworzy się w jelitach ani przewodzie pokarmowym i nie powoduje u dziecka kolki czy wzdęć. Spis treści:   Dieta po porodzie – ogólne zalecenia Dieta po cesarce Jadłospis po cesarce i po porodzie naturalnym Żywienie w połogu – dieta mamy karmiącej Dieta po porodzie – ogólne zalecenia Twoja codzienna dieta w połogu powinna być urozmaicona i bogata w odpowiednie składniki odżywcze. Komponując posiłki postaw na: przetwory zbożowe i węglowodany : pieczywo, kasze, makarony, ziemniaki. Dostarczają węglowodany złożone, które łagodnie i stopniowo podnoszą poziom glukozy we krwi. Dzięki temu dłużej jesteś syta. Cukry te mają jeszcze jedną zaletę: są najlepszym źródłem energii potrzebnej do wytwarzania mleka, a także do regeneracji organizmu po porodzie. zdrowe tłuszcze :  do przygotowywania potraw używaj najlepiej oliwy i oleju rzepakowego . Dodawaj je do sałatek lub podawaj z chlebem. Mają witaminę E wspomagającą rozwój dziecka. Pieczywo smaruj masłem . Pamiętaj, że twarda margaryna zawiera kwasy trans, które nie są zalecane w żadnej zdrowej diecie. nabiał, chude mięso, ryby morskie: co najmniej trzy razy dziennie jedz nabiał i chude mięso (drób, cielęcinę, wołowinę). 2–3 razy w tygodniu sięgnij po ryby morskie . Gotuj je, piecz w folii lub grilluj. Produkty te zawierają pełnowartościowe białko niezbędne do regeneracji organizmu, wapń dla mocnych kości oraz żelazo poprawiające kondycję. przyprawy: natka, koperek, majeranek, bazylia, estragon, tymianek, kminek. ...

sałatka, przepis na sałatkę, przepisy kulinarne, sałatka ze szpinakiem
pressmaster - Fotolia
Dieta w ciąży
6 najlepszych przepisów dla kobiet w ciąży
Miewasz zachcianki? Masz dość monotonnej ciążowej diety? Oto propozycje przepisów na zdrowe i smakowite dania dla ciężarnych.
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz