Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciążowe zapalenie dziąseł
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Ciążowe zapalenie dziąseł: jak leczyć zapalenie dziąseł w ciąży?

Ciążowe zapalenie dziąseł pojawia się mniej więcej w połowie ciąży i może prowadzić nie tylko do rozchwiania zębów, lecz także w skrajnych przypadkach nawet do przedwczesnego porodu. Sprawdź, czym płukać dziąsła w ciąży oraz co jeszcze pomoże w walce z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Ciążowe zapalenie dziąseł może pojawić się na każdym etapie ciąży, jednak najczęściej dzieje się to mniej więcej w 4. miesiącu. Dziąsła puchną, czerwienieją, stają się bolesne, a podczas mycia zębów obficie krwawią. Krwawiące dziąsła w ciąży to jedna z wielu ciążowych dolegliwości. Trzeba jednak z nią walczyć, ponieważ stan zapalny dziąsła w ciąży może mieć poważne konsekwencje. Sprawdź, co stosować na krwawiące dziąsła w ciąży oraz pozostałe sposoby na zdrowe dziąsła.  

Spis treści: 

  1. Bolące dziąsła w ciąży: przyczyny
  2. Krwawiące dziąsła w ciąży: nie lekceważ tego!
  3. Opuchnięte dziąsła w ciąży: groźne konsekwencje
  4. Zapalenie dziąseł w ciąży: jak leczyć?
  5. Zapalenie dziąseł w ciąży: domowe sposoby

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Bolące dziąsła w ciąży: przyczyny

W ciąży naczynia krwionośne w całym ciele rozszerzają się i stają się bardziej kruche. W efekcie tego dziąsła, które są przecież bardzo mocno ukrwione, pęcznieją i łatwo je uszkodzić. Nawet najlżejszy dotyk powoduje ból i obfite krwawienie. Do tego, przez ciążowe hormony, błony śluzowe jamy ustnej dużo gorzej reagują na składniki płytki nazębnej, która powstaje po każdym posiłku.

Krwawiące dziąsła w ciąży: nie lekceważ!

Krwawiące dziąsła w ciąży są sygnałem, którego przyszłe mamy nie powinny lekceważyć. Dziąsła w czasie ciąży stają się bardzo wrażliwe na uszkodzenia, co powoduje między innymi krwawienie. Jeśli ciężarna cierpiała wcześniej na choroby dziąseł – prawdopodobnie podczas ciąży ulegną one zaostrzeniu. Poza krwawieniem kobiecie może dokuczać także ból zębów, np. podczas szczotkowania, a także nadwrażliwość dziąseł.

Opuchnięte dziąsła w ciąży: groźne konsekwencje

Rozpulchnienie dziąseł zwiększa ryzyko występowania chorób przyzębia, które prowadzą do ubytku kości szczęki, a to z kolei grozi utratą zębów. Paradontoza postępuje bez objawów – ubytek kości można zauważyć jedynie na zdjęciu rentgenowskim.

To jednak niejedyne niebezpieczeństwo związane z zapaleniem dziąseł w ciąży. Ginekolodzy ostrzegają, że choroby zębów i przyzębia zwiększają ryzyko:

Zapalenie dziąseł w ciąży: jak leczyć?

Przede wszystkim kobiety, u których wystąpiła ta dolegliwość, nie powinny unikać wizyty u dentysty. Wbrew powszechnym opiniom, w okresie ciąży nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegów dentystycznych (profilaktycznych i leczniczych). Najbezpieczniejszym czasem na to jest jednak drugi trymestr ciąży. Leczenie zębów może uchronić płód przed negatywnymi konsekwencjami zapalenia dziąseł w ciąży. Musisz pamiętać, że bakterie powodujące taki stan przedostają się do krwiobiegu i mogą zaatakować organizm płodu.

Zapalenie dziąseł w ciąży: domowe sposoby

Co na zapalenie dziąseł w ciąży? Wypróbuj następujące sposoby. 

  • Regularnie myj zęby. Podczas zapalenia dziąseł mycie zębów staje się bolesne, dlatego wiele przyszłych mam zaczyna myć je krócej i rzadziej. To błąd: niedokładne usuwanie resztek jedzenia z powierzchni zębów i dziąseł powoduje, że dolegliwości się nasilają.

  • Zmień technikę mycia. Po pierwsze zmień szczoteczkę na miękką (to zmniejszy ryzyko podrażnień). Podczas mycia zębów stosuj ruchy kuliste, a nie poziome.

  • Masuj dziąsła. Lekko głaskaj je szczoteczką lub palcem w kierunku: od szczęki do zębów. Staraj się je w ten sposób naciągnąć na odsłonięte szyjki zębowe.

  • Oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe – tam właśnie gromadzą się i rozkładają resztki jedzenia. Stosuj nie tylko szczoteczkę, ale i nitkę dentystyczną.

  • Ogranicz słodycze. Jeżeli zjesz od czasu do czasu kawałek czekolady, nic się nie stanie, ale jeżeli będziesz jadła ją codziennie, zęby mogą szybko się popsuć. Całkiem zrezygnuj za to z takich słodyczy, które oblepiają zęby: gumy rozpuszczalne, cukierki do ssania, żelki.

  • Stosuj dobrą pastę do zębów. Jaka pasta pomaga na krwawiące dziąsła w ciąży? Zapytaj w aptece o taką, która chroni dziąsła.

 

  • Płucz dziąsła. Czym płukać dziąsła w ciąży? Ulgę przyniesie płukanie jamy ustnej rozcieńczonym płynem z zawartością fluoru. Możesz użyć np. płynu Meridol, który przeznaczony do zwalczania problemów z dziąsłami, Odpowiedni będzie też olej kokosowy (łyżkę oleju trzymaj w ustach przez 10-20 minut i płucz nim usta).

 

  • Jedz dużo owoców i warzyw. Zawierają naturalną witaminą C, która uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych i zapobiega krwawieniom. Codziennie staraj się zjeść jabłko lub kiwi, jednak bez konsultacji z lekarzem unikaj preparatów z syntetyczną wit. C. Pilnuj, aby w twojej codziennej diecie znalazły się dania zawierające witaminę D i wapń – te składniki wzmacniają zęby.

  • Zapytaj ginekologa o preparaty z rutyną. (np. Rutinoscorbin w ciąży). Rutyna wzmacnia działanie wit. C oraz uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i zapobiega pękaniu naczyń włosowatych.

  • Odwiedzaj stomatologa. Pierwszy raz idź do niego, kiedy tylko dowiesz się o ciąży. Zapisz się nie tylko na wypełnianie ubytków, ale też na usuwanie kamienia nazębnego – to przez niego problemy z dziąsłami mogą się nasilać. Nie wierz w to, że leczenie zębów w ciąży jest niewskazane! Przeciwnie – trzeba leczyć, bo próchnica jest bardzo niebezpieczna w ciąży i może prowadzić nawet do poronienia.


Zobacz także: 

niemowlę, uśmiech, ząbki
Panthermedia
Zdrowie
Sposoby na spokojne ząbkowanie
Pojawianie się pierwszych zębów to po kolce największy straszak rodziców niemowlęcia – bo naprawdę może ono malucha boleć. Ale nie musi. I dużo tu zależy od ciebie!

Na bolesne ząbkowanie, które objawia się opuchniętymi dziąsłami u dziecka może pomóc masaż dziąseł, żel chłodzący, napar z rumianku lub żel na ząbkowanie. Dobrym pomysłem jest też podanie dziecku schłodzonego w lodówce gryzaka. Pamiętaj jednak, by nie wkładać go do zamrażarki. Ma być przyjemnie chłodny, a nie lodowaty!  Objawy ząbkowania Oznaki wyrzynania się zębów są różne. Dziecko może np. bardziej niż zwykle się ślinić albo wkładać piąstki do buzi. Opuchnięte dziąsła swędzą , więc dziecko, aby poczuć ulgę, instynktownie będzie je zaciskać na wszystkim, co znajdzie się w jego w ustach. Od pierwszych objawów ząbkowania u niemowląt do wyjścia ząbka mija kilka tygodni (a nawet miesięcy). Dlaczego ząbkowanie boli? Wychodzenie zębów mlecznych może boleć! Ból pojawia się dlatego, że rosnący ząbek przeciska się przez bardzo ciasny otwór kostny. Nawet jeśli wyrzynanie się pierwszych ząbków przeszło bezboleśnie, problem może pojawić się dopiero przy czwórkach i piątkach. Bolesny nacisk naj­bardziej doskwiera podczas ssania i w nocy (dziecko może przez to budzić się nawet co godzinę). Aby mu pomóc: smaruj dziąsła żelem chłodzącym podawaj kojącą herbatkę ziołową , np. z melisy albo rumianku. Napór wyrzynającego się ząbka na tkankę łączną i kostną często oprócz bólu wywołuje także lekki stan zapalny , którego objawem może być podwyższona odrobinę temperatura – do 38˚C. W takim wypadku stosuj żel na ząbkowanie o działaniu przeciwzapalnym (zwykle zawierają rumianek lub szałwię). Aplikuj je również pół godziny przed karmieniem. UWAGA! Nie podawaj ząbkującemu dziecku żadnych środków uspokajających ani nasennych. Nie stosuj też środków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem. A może masaż dziąseł? Delikatne masowanie dziąseł i policzków rozluźnia mięśnie...

dziecko, szczoteczka do zębów, zęby
Panthermedia
Zdrowie
Zasady szczotkowania ząbków u malucha
Poznaj siedem zasad pielęgnacji ząbków u dziecka.

Kiedy należy zacząć myć zęby niemowlakowi? Już w pierwszych tygodniach życia dziecka rozpocznij mycie dziąseł malucha . Po nakarmieniu dziecka odczekaj 20 minut i przemyj dziąsła przegotowaną wodą lub wystudzonym naparem z rumianku. Najwygodniej użyj do tego wyjałowionej, owiniętej wokół palca gazy. Masuj dziąsła po stronie warg i języka. Dbaj o higienę jamy ustnej dziecka regularnie, najlepiej dwa razy dziennie. Jak chronić dziecko przed wczesną próchnicą? Nie pozwalaj żeby dziecko zasypiało z butelką słodkiej herbatki lub kaszki. Nie oblizuj smoczka czy łyżeczki, którą karmisz malca. W ten sposób przekazujesz dziecku bakterie wywołujące próchnicę . Jaka szczoteczka dla niemowlaka jest najlepsza Gdy pojawią się pierwsze ząbki kup szczoteczkę przeznaczoną dla niemowląt. Wymień ją, kiedy włókna stracą kształt i sprężystość. Także po chorobie zakaźnej dziecka lub jeśli okaże się, że miała kontakt z chorobotwórczymi miejscami jak np. podłoga. Z większym dzieckiem dobrze jest wybrać się na wspólne zakupy, aby maluch mógł sam wybrać najładniejszą szczoteczkę. Pamiętaj, że główka szczoteczki powinna być zaokrąglona, a uchwyt powinien być szeroki, antypoślizgowy, wygodny dla rączki dziecka W sklepach jest dostępnych wiele ciekawych szczoteczek dla dzieci np. świecące tyle czasu ile trzeba szczotkować ząbki. Jak myć ząbki niemowlakowi? Mycie ząbków powinno przebiegać w milej atmosferze, aby maluch nie czuł się zmuszany do podejmowania tej czynności. Na początku sama czyść ząbki dziecka okrągłymi ruchami, przednie ząbki szczotkuj góra – dół – góra..., a tylne przód i tył. Małe dziecko jest niecierpliwe i często gryzie szczoteczkę, dlatego trzeba się uzbroić cierpliwość i nie złościć się, gdy maluch nie pomaga nam w szczotkowaniu. Najlepiej żeby dziecko miało możliwość przeglądania się w lustrze. W ten...

zęby w ciąży
adobe stock
Zdrowie w ciąży
Zęby w ciąży: najczęstsze problemy, dozwolone leczenie, kłopoty z dziąsłami
Zęby w ciąży można i trzeba leczyć, jeśli zachodzi taka potrzeba. Próchnica w ciąży oraz inne choroby zębów i przyzębia zwiększają ryzyko porodu przedwczesnego, zaś nieleczony stan zapalny w obrębie miazgi zęba może przenieść się na pozostałe tkanki, a w skrajnych przypadkach skutkować sepsą.

Zęby w ciąży wymagają regularnych wizyt kontrolnych u dentysty, a w razie konieczności – leczenia. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsze badanie stomatologiczne w ciąży powinno odbyć się w ramach obowiązkowych badań wykonywanych tuż po pierwszej ciążowej wizycie ginekologicznej (6–8 tydzień ciąży). Wizyty u dentysty powinny odbywać się przynajmniej raz na każdy trymestr ciąży, ponieważ pozwala to na wczesne wykrycie nieprawidłowości i właściwy sposób leczenia zębów. To właśnie nieleczone zęby szkodzą zarówno matce, jak i dziecku. Zęby w ciąży: najczęstsze problemy krwawiące dziąsła problemy ze szkliwem zagrożenie dla matki i dziecka zabiegi dozwolone i zabronione usuwanie zębów wybielanie Najczęstsze problemy z zębami w ciąży Zmiany hormonalne w ciąży nie pozostają bez wpływu na stan zębów ciężarnej. Najczęstszym problemem są krwawiące dziąsła i kłopoty ze szkliwem:  ciążowe zapalenie dziąseł –  to właśnie dziąsła sprawiają przyszłym mamom najwięcej problemów. Pod wpływem zmian hormonalnych , jakie zachodzą w twoim organizmie, mogą krwawić i boleć. Zdarza się nawet, że osadzone w nich zęby zaczynają się chwiać albo dochodzi do przerostu dziąseł (powstają tzw. nadziąślaki). To stan przejściowy, który mija po porodzie. ubytki w szkliwie spowodowane suplementacją żelaza oraz kwasami żołądkowymi cofanymi do jamy ustnej podczas wymiotów w ciąży . Sposoby na krwawiące dziąsła w ciąży Jeśli na szczoteczce do zębów widzisz ślady krwi, warto, abyś: szczególnie dbała o higienę – krwawienie dziąseł  nie zwalnia z obowiązku szorowania zębów. Przeciwnie: odkładająca się na szkliwie płytka nazębna pogarsza ich stan; używała past do zębów na krwawiące lub wrażliwe dziąsła...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz