Leki na zgagę w ciąży – apteczne sposoby na zgagę
Leki na zgagę w ciąży muszą być skuteczne, ale i bezpieczne dla przyszłej mamy. Po jakie leki na zgagę z apteki mogą sięgnąć ciężarne, by poradzić sobie z tym uciążliwym problemem?
Zgaga wywołana jest zarzucaniem treści pokarmowej z żołądka wraz z kwasem solnym do dolnej części przełyku i podrażnieniem jego błony śluzowej. To z kolei jest spowodowane z jednej strony uciskiem powiększającej się macicy na żołądek, a z drugiej zmniejszonym napięciem zwieracza dolnego przełyku (to wynik działania hormonów w ciąży). Leki na zgagę mogą być konieczne, jeśli zawiodą domowe sposoby na zgagę w ciąży. Każda przyszła mama musi nauczyć się sobie radzić z tą nieprzyjemną dolegliwością, bo pojawia się u większości ciężarnych.
Leki na zgagę – czy są bezpieczne dla kobiet w ciąży?
Leki na zgagę w ciąży nie zawsze będą bezpieczne dla płodu. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby każdy zakup leków konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Leki dobre dla kobiet w ciąży mają w swoim składzie substancje zobojętniające działanie kwasów żołądkowych (węglan wapnia i węglan magnezu). Do wielu preparatów dodawane są także alginiany, które działają osłonowo. Preparaty na zgagę w ciąży można znaleźć w aptece w formie tabletek do ssania i rozgryzania, a także w formie zawiesiny, mleczka na zgagę i saszetek z żelem.
Pomocne w leczeniu zgagi są też ziołowe preparaty. Najlepiej stosować je zamiennie z lekami, których nie można stosować stale. Regulują trawienie, łagodzą podrażnienia i chronią przełyk. W aptece możesz kupić np. len w tabletkach oraz herbatkę z melisy i kopru włoskiego.
Jakie leki na zgagę w ciąży warto stosować?
W leczeniu objawów zgagi w ciąży pomocne są leki neutralizujące kwaśną treść żołądkową, które szybko przynoszą ulgę. Odpowiednie będą takie preparaty, jak Rennie, Maalox, Manti, oczywiście po uprzedniej konsultacji ze swoim lekarzem. Niektóre kobiety chwalą sobie też leki homeopatyczne (takie jak Nux vomica czy Natrum muriaticum). Pomóc może również picie roztworu soli Vichy.
Uwaga! Nie działaj na własną rękę. Niewiedza czy nieuwaga mogą cię dużo kosztować. Przed zażyciem leku zawsze konsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę lub farmaceutą.
Zobacz także:
- 5 powodów złego samopoczucia w ciąży