ciemieniucha na brwiach
fot. Adobe Stock

Ciemieniucha na brwiach – problem dzieci z alergią + sposoby, jak się jej pozbyć

Ciemieniucha na brwiach to częstsza przypadłość niemowląt z atopowym zapaleniem skóry. Trzeba ją usuwać tak samo, jak ciemieniuchę z owłosionej części główki dziecka. Najlepiej robić to po kąpieli, kiedy skóra jego jest miękka i ciepła. Warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż ciemieniucha, aczkolwiek niegroźna sama w sobie, jest uciążliwa i nie znika od razu.
Agnieszka Majchrzak
ciemieniucha na brwiach
fot. Adobe Stock
Na ogół ciemieniucha u niemowląt występuje na skórze głowy we włoskach dziecka. Niestety lubi także rozprzestrzeniać się na czoło, brwi, uszy i szyję. I chociaż nie jest dla dziecka dokuczliwa, nie swędzi i nie boli, trzeba ją usunąć. Zaniedbanie może spowodować nadkażenie bakteryjne skóry oraz rozprzestrzenianie się zmian skórnych.

Ciemieniucha na brwiach:

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to grube, tłuste łuski na główce dziecka w żółto-brązowawym kolorze. Powstaje z powodu nieprawidłowego działania gruczołów łojowych skóry dziecka, co jest związane z ich niedojrzałością na tym etapie rozwoju niemowlaka.

Gruczoły ulegają zaczopowaniu, a łój zasychając, tworzy na skórze łuskowatą skorupę, która się łuszczy w postaci płatków przypominających łupież.

Najczęściej zmiany skórne występują na owłosionej części głowy w okolicach ciemiączka dziecka (stąd jej nazwa), ale lubią się także rozprzestrzeniać. Wiele maluszków ma problem z ciemieniuchą na brwiach, na czole, na uszach i skórze za nimi oraz na szyi. Zmiany skórne mogą także pojawić się na tułowiu, w pachwinach i dołach pachowych oraz w okolicach krocza.
Redakcja poleca: Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!
Operacja Zuzi Machety kosztowała 1,5 mln USD. Taką sumę udało się uzbierać - był pierwszy cud. Drugi: że Zuzia ma teraz... 10 palców u rąk. To medyczny cud.

Objawy ciemieniuchy na brwiach

Ciemieniucha na brwiach może wystąpić jeszcze w okresie noworodkowym, około 3 tygodnia życia dziecka. Ale nie ma tu reguły i zdarza się, że ciemieniucha na brwiach może objawić się u dzieci powyżej pierwszego roku życia.

Zmiany skórne najczęściej wskazujące na ciemieniuchę na brwiach to:
 • tłuste fragmenty skóry w okolicach brwi pokryte żółto-białawym strupem,
 • skorupa lub twardy płat skóry,
 • łuszczące się płatki skóry.
Czasami objawem ciemieniuchy na brwiach może być tylko zaczerwieniona, zaogniona i swędząca skóra w okolicach brwi, która dopiero z czasem przekształci się w łuski tworzące trudną do usunięcia skorupę.

Przyczyny pojawienia się ciemieniuchy na brwiach

Niektóre dzieci, zwłaszcza dziedziczące po rodzicach skłonność do alergii, częściej mają problem z ciemieniuchą. Obserwuje się, że ciemieniucha na brwiach dotyczy dzieci:
 • cierpiących na atopowe zapalenie skóry,
 • urodzonych w ciepłych miesiącach – ich skóra łatwiej ulega przegrzaniu, co niekorzystnie wpływa na prace gruczołów łojowych.

Domowe sposoby usunięcia ciemieniuchy na brwiach

Ciemieniucha na brwiach wymaga leczenia, gdyż lubi się rozprzestrzeniać. Ponadto utrudnia prawidłowe oddychanie skóry i może sprzyjać powstawaniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych skóry dziecka.

Nie trzeba od razu iść do lekarza, gdyż w usuwaniu ciemieniuchy dobrze sprawdzają się domowe sposoby. Są skuteczne, chociaż wymagają regularnego stosowania i cierpliwości. Usuwanie ciemieniuchy z brwi może potrwać około dwóch tygodni.

Aby usunąć ciemieniuchę z brwi, należy:
 • rozmiękczyć łuski poprzez natłuszczenie oliwką głowy dziecka – zrobić to na przynajmniej godzinę przed wieczorną kąpielą, można do tego użyć oliwki dla dzieci lub nawet oleju kokosowego; miejsca z ciemieniuchą na brwiach trzeba posmarować wacikiem i najlepiej zakryć bawełnianą czapeczką, aby nie doszło do starcia,

  W sprzedaży są gotowe olejki do usuwania ciemieniuchy:

 • umyć głowę – płynem do mycia ciała dziecka, najlepiej emolientem, albo dziecięcym szamponem; pod wpływem wcześniej nałożonej oliwki łuski powinny się oddzielić od skóry głowy i brwi i wypłukać w trakcie mycia,
 • wyczesać łuski z brwi po kąpieli – trzeba robić to pod włos, delikatnie, używając szczoteczki z miękkim włosiem do pielęgnacji niemowląt,
Dostępne w aptekach żele na ciemieniuchę świetnie sprawdzają się w przypadku usuwaniu ciemieniuchy z brwi. Preparat najlepiej nanieść na zmiany skórne w niewielkiej ilości za pomocą patyczka kosmetycznego, uważając, aby żel nie dostał się do oczu dziecka.

Kiedy iść do lekarza z ciemieniuchą na brwiach?

Jeżeli mimo systematycznego usuwania ciemieniuchy z brwi po każdej kąpieli, problem nadal się utrzymuje, trzeba z dzieckiem zgłosić się do lekarza.

Zwłaszcza jeżeli dojdą do tego inne objawy:
 • łuski pojawiły się także na innych częściach ciała, np. na szyi, pod pachami, w okolicy pośladków,
 • ciemieniusze towarzyszą inne symptomy np. biegunka, bóle brzucha – mogą to być objawy alergii,
 • dziecko drapie się w miejscach objętych ciemieniuchą,
 • skóra dziecka jest zaczerwieniona – mogło dojść do jej zakażenia drobnoustrojami,
 • pojawił się wysięk i zwiększona ciepłota skóry w miejscu objętym ciemieniuchą,
 • ciemieniucha na brwiach cały czas powraca.

Wówczas nie wykluczone, że dziecko może mieć alergię, atopowe zapalenie skóry (AZS) lub łuszczycę, co wymaga ukierunkowanego leczenia.

Zapobieganie powstawaniu ciemieniuchy na brwiach

Ciemieniucha na brwiach może powracać, dlatego najlepiej jej zapobiegać. W tym celu warto:
 • raz w tygodniu robić dziecku kompres z oliwki na skórze w okolicach brwi,
 • myć włosy łagodnym szamponem dla dzieci lub specjalistycznym szamponem leczniczym,
 • nie przegrzewać głowy dziecka i nie zakładać mu czapeczki wtedy, kiedy nie ma takiej potrzeby, ciepło pobudza do pracy gruczoły łojowe.

Źródło: mp.pl, wylecz.to

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy