Wiemy, co widzi, słyszy i czuje noworodek!

Noworodek widzi inaczej niż ty. Słyszy inaczej niż ty. A zapachy nie tylko czuje, ale też je widzi, bo ma zdolność synestezji. Chcesz się przekonać, co widzi, jak słyszy i jak czuje noworodek? Zrób kilka eksperymentów.
Katarzyna Pinkosz
fot. Panthermedia
Świat niemowlęcia rządzi się własnymi prawami. Jak wygląda świat noworodka i niemowlęcia: zapytaliśmy dr Grażynę Kmitę, psychologa z Instytutu Matki i Dziecka.

Gdyby noworodek był w stanie od razu zobaczyć i usłyszeć to, co widzisz ty, jego system nerwowy nie wytrzymałby takiej ilości bodźców. Dziecku na początku wystarczy to, co znajduje się w jego bezpośredniej bliskości. W miarę rozwoju mózgu i świadomości polepsza się również wzrok i słuch malca.

Mózg noworodka pracuje 24 godziny na dobę

Co prawda każdy noworodek jest inny, ale przeciętnie około 23 godzin na dobę zajmuje mu sen, półsen lub płacz. Tylko godzinę (i to po 5-10 minut w kilku odstępach) dziecko aktywnie czuwa. To zbyt mało, żeby nauczyć się świata – tak stwierdzili naukowcy, których zainteresował fenomen snu noworodka.
Badając zapis EEG mózgu noworodka, doszli do rewelacyjnych wniosków: gdy noworodek śpi, przez cały czas pracuje kora mózgowa, dzięki czemu dziecko uczy się i zdobywa nowe doświadczenia. Po kilku tygodniach może np. rozpoznawać krótkie wierszyki, piosenki czy melodie, których słuchało tylko podczas snu.
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Co czuje noworodek

Już kilkudniowy noworodkek jest w stanie rozpoznać mamę po zapachu mleka – wykazały badania Badania Aidana Macfarlane z Uniwersytetu w Oksfordzie. Dzieciom podano dwa tampony – jeden był nasączony mlekiem mamy, drugi – innej kobiety. Okazało się, że aż 3/4 dzieci zwróciło się w stronę tamponu z "ich" mlekiem. Obraz mamy, jaki powoli wyłania się w jego świadomości, jest właśnie mieszaniną zapachu, smaku mleka, dotyku ręki, przytulenia do piersi. Te zmysły są już u noworodka bardzo dobrze rozwinięte.
Dziecko od urodzenia doskonale odróżnia smak. Lubi słodki smak. Gorzkiego smaku nie lubi. Zadziwiające jest to, że dziecko akceptuje również smak słony. Chętnie np. wypije lekko osoloną wodę. Jest to spowodowane przebywaniem przez tak długi czas w wodach płodowych i przyzwyczajeniem się do ich słonego smaku.

Jak widzi noworodek

Początkowo jego świat jest mały. Dziecko skupia się na doznaniach płynących z własnego ciała. Nic dziwnego: widzi w miarę wyraźnie jedynie przedmioty znajdujące się w odległości około 20-30 centymetrów od oczu. Wszystko to, co znajduje się dalej, jest nieostre i zamazane. Dziecko dostrzega wielkie, nakładające się na siebie, niezrozumiałe obrazy, których nie potrafi zlać w całość. Również przyglądając się na przykład twojej twarzy, nie postrzega jej całej. Widzi oddzielnie oczy, usta, włosy, nos.

Ocena (9 ocen)

4.9
Więcej:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem