Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Zuzanna

Zuzanna to osoba o dosyć złożonym charakterze. Z jednej strony wrażliwa i empatyczna, o nieco artystycznej duszy, z drugiej pragmatyczna i niecierpliwa. Zuzanna to osoba zorganizowana i skupiona na realizowaniu kolejnych celów. Niestety, często nie radzi sobie z krytyką i dosyć szybko się denerwuje. W niektórych sytuacjach daje się ponieść emocjom, jednak w większości przypadków stara się zachować zimną krew. Zuzanna jest osobą, która zawsze działa zgodnie ze swoimi przekonaniami.

Zuzanna - pochodzenie imienia

Imię Zuzanna cieszy się nieustającą popularnością. Ma pochodzenie biblijne i związane jest z żoną rządcy Joakima i jej hebrajskim imieniem Szoszannah. Kobieta ta była pełna cnót oraz wyróżniała się wyjątkową urodą. Co ciekawe, Zuzanna funkcjonowała już w starożytnym Egipcie. W Polsce imię to pojawiło się dopiero w XIII wieku.

Zdrobnienia imienia Zuzanna

Najbardziej powszechnym zdrobnieniem tego imienia jest bez wątpienia Zuzia. Warto zwrócić uwagę także na zwroty Zuza, Zuźka, Zuzka, Zuzka, Zuzinka czy Zuź.

Imieniny Zuzanny

Zuzanna swoje imieniny może obchodzić: 18 stycznia, 11 i 24 maja, 6 lipca, 11 sierpnia, 19 września i 17 października.

Zobacz także

Imię Zuzanna dla dziecka

Zuzanna jest jednym z częściej wybieranych imion dla dziewcząt. Nic dziwnego - posiadaczki tego imienia już od najmłodszych lat potrafią zachować maniery. Zuzy wyróżniają się nieprzeciętną duszą artystyczną oraz kreatywnością.

Zuzanna - edukacja

Zuzanna jest osobą zdeterminowaną i upartą. Skrupulatnie dąży do realizacji zamierzonych celów. Nie jest typem lidera, jednak stara się wyrażać swoje zdanie. Świetnie radzi sobie w pracy w grupie. Jest niezwykle zorganizowana i odpowiedzialna. Bardzo chętnie pomoże rówieśnikom ze szkolnej ławki. Angażuje się we wszelkie przedsięwzięcia, a w szczególności te charytatywne.

Zuzanna - rodzina i miłość

Zuzanna to osoba nad wyraz towarzyska. Ma duże grono znajomych i przyjaciół - umie ich sobie odpowiednio dobierać. Jeśli chodzi o miłość, wokół Zuzanny często kręci się kilku adoratorów. Pomimo tego, że ma swój „ideał”, przy wyborze partnera kieruje się intuicją. Dlatego w wielu przypadkach wymarzony mężczyzna znacząco odbiega od „ideału”. Jest indywidualistką, nie pozwoli się zdominować.

Zuzanna - predyspozycje zawodowe

Zuza jest osobą aktywną. W pracy ceni sobie porządek i odpowiedzialne podejście do obowiązków. Przez to, że czuje więź z naturą, świetnie poradzi sobie w pracy terenowej - jako członkini fundacji na rzecz przyrody czy przewodniczka wycieczek. Zuzanna będzie także świetną kelnerką, sekretarką czy bankierem.

Znane Zuzanny

Zuzanna to imię popularne nie tylko w Polsce, lecz także w Europie i na świecie. Warto wskazać na przedstawicielki tego imienia z naszego rodzimego podwórka - Zuzannę Górecką, polską siatkarkę, czy Zuzannę Rabską, poetkę i pisarkę. Imię to noszą także: polska artystka Zuzanna Janin, łyżwiarka figurowa Zuzanna Szwed czy lekkoatletka i olimpijka Zuzanna Radecka. Za granicą spotkamy Susan Sarandon, popularną amerykańską aktorkę, Sanna Valkonen, fińską futbolistkę czy Susanne Clarke, brytyjską pisarkę.

Imię Zuzanna w innych językach

Zuzanna jest imieniem niezwykle popularnym i pojawiającym się na szczytach rankingów imion nadawanych dziewczynkom. Funkcjonuje także w innych językach:

  • Zuzana - jęz.czeski
  • Susana - jęz.hiszpański
  • Susanna - jęz.włoski
  • Suzanna, Susan, Sue - jęz.angielski
  • Sanna, Sanni - jęz.fiński
  • Susette, Suzette - jęz. francuski

Zuzanna - patronki

Zuzanna jest imieniem związanym z postacią św. Zuzanny, męczennicy. Była to biblijna żona Joakima, które została w niesłuszny sposób oskarżona o cudzołóstwo. Dzięki prorokowi Danielowi udało się ją uchronić przed ukamienowaniem. Ponadto imię Zuzanna jest wiązane także z postaciami św. Zuzanny z Salerno, Zuzanny Agaty de Loye, męczennicy francuskiej czy Zuzanny z Eleuteropolis.

Przysłowia i cytaty z imieniem Zuzanna

Warto wymienić dwa powiedzenia związane z imieniem Zuzanna:

  • „Cnotliwa Zuzanna”
  • „Panna Zuzanna jest bardzo staranna i nawet dla męża swój talent wytęża”

Ciekawostki na temat imienia Zuzanna

Zuzanna to osoba, która powinna otaczać się szczęśliwymi roślinami - pomyślność przyniosą jej krwawnik pospolity i szałwia łąkowa. Powinna zaopatrzyć się też w szczęśliwy metal - aluminium. Pomyślnym dla niej dniem jest sobota, natomiast miesiącami - styczeń, luty i sierpień.

Zuzanna - szczęśliwa liczba

Zuzanna to numerologiczna 4. Takie osoby są nad wyraz odpowiedzialne i pracowite. W otoczeniu Zuzanny nie znajdziemy bałaganu. Numerologiczne czwórki są niezwykle wrażliwe i lojalne, a także aktywne społecznie i bez zastanowienia pomagają potrzebującym.

Zuzanna - szczęśliwy kamień

Szczęśliwymi kamieniami Zuzanny są gagat i obsydian śnieżny. Ten pierwszy wpływa na pomyślność podjętych działań oraz zapewnia dobrobyt materialny. Z kolei obsydian śnieżny uwalnia od negatywnych emocji, napełnia optymizmem i wzmacnia pewność siebie.

Reklama

Zuzanna - szczęśliwy kolor

Szczęśliwymi kolorami Zuzanny są ciemnobrązowy i szary. Kolor w odcieniach brązu sprzyja osobom, które są uporządkowane i uczciwe. Ta barwa ma jednak swoją wadę - często przyciąga osoby z wątpliwym poczuciem humoru. Szary z kolei oznacza stabilność i niezmienność.

Reklama
Reklama
Reklama