Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Zdzisława

Zdzisława to jedno z popularniejszych imion dla dziewczynek. Jest rozpowszechnione zwłaszcza wśród rodziców, którzy poszukują klasycznego imienia dla swojej pociechy. Zdzisława jest imieniem składającym się z dwóch członów - zdzi i sława, co oznacza bądź tutaj sławny. Posiadaczka tego imienia jest niezwykle ciepłą i odpowiedzialną osobą. Zdecydowanie można na niej polegać. Nigdy nie rzuca słów na wiatr. Jest jednak osobą skromną, często nieśmiałą. Nie lubi wychylać się z tłumu, woli pozostać niezauważona.

Zdzisława - pochodzenie

To klasyczne imię pochodzi od męskiego odpowiednika - Zdzisław. Niegdyś funkcjonowała także alternatywna wersja tego imienia: Zdziesława.

Zdrobnienia imienia Zdzisława

Zdzisława to imię, które ma wiele odpowiedników w postaci zdrobnień. Najpopularniejszym jest Zdzisia. Spotkamy się także z innymi wersjami: Zdziśka, Zdzisia, Zdzicha, Sławka, Sławunia, Sławeczka, Sławcia, Zdzisiunia.

Imieniny Zdzisławy

Zdzisława swoje imieniny obchodzi 3 stycznia - ta data jest związana z postacią św. Zdzisławy Czeskiej. Pozostałymi datami są: 29 stycznia, 28 listopada i 16 grudnia.

Zobacz także

Imię Zdzisława dla dziecka

Zdzisławy to osoby niezwykle opanowane i odpowiedzialne. Te cechy kształtują się już w młodości. Młode dziewczynki o tym imieniu zachowują się zachowawczo i wykorzystują swoją intuicję. Nie są ryzykantkami. Z drugiej strony, są bardzo uparte. Małe Zdzisławy mocno doceniają przedmioty, którymi się otaczają. Uwielbiają spędzać czas z rodzicami, a także rówieśnikami.

Zdzisława - edukacja

Zdzisławy są osobami, które odznaczają się wysoką inteligencją. Uwielbiają się uczyć i zdobywać nowe umiejętności. Wykazują także ogromne przywiązane do natury i przyrody. W szkole starają się przykładać do każdego przedmiotu, co skutkuje wysokimi ocenami na świadectwie. Zdzisława nie jest jednak typem osoby, która dąży do perfekcji. Woli pracować w swoim tempie, po swojemu. Chętnie pomoże drugiej osobie. Uwielbia odnosić sukcesy, jednak nie jest typem osoby, która się nimi przechwala.

Zdzisława - rodzina i miłość

Zdzisławy już od najmłodszych są niezwykle towarzyskie. Wyróżnia je świetne poczucie humoru. Są jednak ostrożne w zawieraniu nowych znajomości. Skrupulatnie dobierają sobie grono znajomych. Przy Zdzisławie nie da się nudzić - są nad wyraz aktywne. W sprawach sercowych są bardzo ostrożne, nie poszukują chwilowych związków, a prawdziwej miłości na całe życie. To idealny materiał na matkę gromadki maluchów - Zdzisława potrafi oddać się rodzinie.

Zdzisława - predyspozycje zawodowe

Zdzisława dzięki swojemu charakterowi świetnie odnajdzie się w przeróżnych zawodach. Posiadaczki tego imienia są bardzo inteligentne i otwarte na innych ludzi. Świetnie poradzą sobie zarówno w zawodzie wymagającym kontakt z ludźmi, jako kelnerka, stewardessa czy przewodniczka, jak i w pracy umysłowej, wymagającej dużej wiedzy, np. jako handlowiec, informatyk czy bankier.

Znane Zdzisławy

Wśród znanych Zdzisław znajdziemy wiele Polek - Zdzisławę Bytnarową, Zdzisławę Donat, Zdzisławę Janowską czy Zdzisławę Gucę. Warto zwrócić uwagę także na piosenkarkę Zdzisławę Sośnicką czy geobotaniczkę Zdzisławę Wójcik.

Zdzisława w innych językach

Zdzisława największą popularność zyskała w Polsce. Funkcjonuje jednak także w innych językach. Zdislava jest odpowiednikiem, który pojawia się w języku słowackim, niemieckim, włoskim czy czeskim. Z kolei Zdzislavas spotkamy w języku litewskim, a Sdislava - łacińskim.

Zdzisława - patronki

Imię Zdzisława nosiła św. Zdzisława Czeska, która jest znana także jako Zdzisława z Lemberku. Była to tercjarka dominikańska, która zmarła w opinii świętości. Kobieta pomagała chorym i pielgrzymom. Wiele osób nazywało ją Matką Biedaków. Jeszcze za życia przypisano jej wiele cudów uzdrowień.

Przysłowia i cytaty z imieniem Zdzisława

W kulturze znajdziemy jedno, najpopularniejsze przysłowie związane z imieniem Zdzisława: Gest wielkopański ma Zdzisława - dla wszystkich mężczyzn jest łaskawa.

Ciekawostki na temat imienia Zdzisława

Zdzisława to piękne, klasyczne imię, które nosiły nasze babcie. Imię to posiada swoje amulety i dni pomyślne. Zdzisława powinna otaczać się pięknie pachnącym jaśminem czy świerkiem. Natomiast jej szczęśliwymi dniami są piątek i sobota.

Zdzisława - szczęśliwa liczba

Zdzisława to numerologiczna 22. Oznacza to liczbę mistrzowską. Posiadaczki tego imienia są silne i precyzyjne. Realizują zadania cierpliwie i są gotowe osiągnąć wszystko. Potrafią udźwignąć nawet ogromną odpowiedzialność - nie boją się podejmować ważnych decyzji. Numerologiczne dwudziestki dwójki są niezwykle wrażliwe i uczuciowe. W sprawach finansowych potrafią odpowiednio zarządzać majątkiem.

Zdzisława - szczęśliwy kamień

Kamienie szlachetne dobiera się nie tylko do znaku zodiaku czy numerologicznej liczby, lecz także do imienia. Zdzisława powinna zaopatrzyć się w krzemień pasiasty lub agat mszysty. Ten pierwszy przynosi bogactwo oraz powodzenie w sprawach domowych. Drugi zaś wspiera w pracy czy nauce i poprawia koncentrację.

Reklama

Zdzisława - szczęśliwy kolor

Szczęśliwymi kolorami Zdzisławy są ciemne odcienie zielonego oraz brąz. Pierwszy uspokaja, jest barwą uzdrowienia i spokoju, zaś brązowy symbolizuje stabilność i bezpieczeństwo.

Reklama
Reklama
Reklama