Adrianna – pochodzenie i znaczenie imienia, patronki

Imię Adrianna jest bardzo popularne. Rodzice niezwykle często decydują się tak nazwać swoje córki. Imię jest bardzo mocno zakorzenione w kulturze polskiej. Pochodzi od męskiego imienia Adrian, które z kolei pojawiło się w języku łacińskim. Adrianna to osoba o niezwykle silnym charakterze. Cechuje się dużą mądrością i odpowiedzialnością. Jednocześnie Adrianny są bardzo towarzyskie i ciepłe. Mają także świetne poczucie humoru. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o Adriannie.

Spis treści

Znaczenie imienia Adrianna

Adrianna to jedno z imion najczęściej wybieranych dla dziewczynek. Nic dziwnego, jego posiadaczki są niezwykle ciepłe i wrażliwe, a jednocześnie cechują się ogromną odpowiedzialnością i siłą. Ada zawsze stara się czynić dobro, pomagając słabszym oraz zwierzętom. Co ciekawe, Adrianny świetnie radzą sobie zwłaszcza na polu zawodowym. To prawdziwe liderki, które uwielbiają dzielić się z innymi swoimi pomysłami. Dużą wagę przywiązują do swojego wyglądu, a także rzeczy, którymi się otaczają.

Adrianna - pochodzenie

Imię Adrianna wywodzi się z języka łacińskiego. Jest związane z imieniem cesarza Hadriana, a więc także z wyrazem hadrianus, oznaczającym pochodzącego z Hadrii. Adrianna jest żeńskim odpowiednikiem Adriana.

Zdrobnienia imienia Adrianna

Najpopularniejszym i najczęściej używanym zdrobnieniem jest Ada. Spotkamy się jednak z wieloma innymi zwrotami - Adusia, Aduńka, Adzia, Aduńcia, Adula, Adzia. Wiele rodzciów zwraca się także do swoich pociech: Adziunia, Adziutek, Adzinka, Adzoch, Duś, Duśka, Dusiak.

Imieniny Adrianny

Adrianna swoje imieniny może obchodzić 9 stycznia, 4 i 5 marca, 8 i 9 lipca, 26 sierpnia oraz 8 i 9 września.

Imię Adrianna dla dziecka

Adrianny to dziewczynki niezwykle towarzyskie. Są bardzo silnie związane z rodzicami - co widać także w kolejnych latach. Małe Ady są bardzo ciekawe świata. Uwielbiają uczyć się nowych rzeczy, cały czas poszukują, chcą wiedzieć więcej. Co ciekawe, Adrianny już od wczesnych lat cechują się ogromną mądrością. Bardzo lubią się uczyć, potrafią trzeźwo ocenić różne sytuacje. Co najważniejsze - są świadome swoich możliwości i umiejętności.

Adrianna - edukacja

Adrianna jest dziewczynką, która uwielbia się uczyć. Chłonie nową wiedzę jak gąbka i bardzo chętnie poznaje otaczający ją świat. Często pomaga innym uczniom. Adrianna może pochwalić się bardzo dobrymi ocenami. Nie jest jednak typową kujonką. Jej łatwość w przyswajaniu nowego materiału wynika z wrodzonych umiejętności oraz inteligencji.

Adrianna - rodzina i miłość

Adrianna to niezwykle towarzyska osoba, która zawsze rozśmieszy innych swoimi żartami. To dziewczyna, dla której wygląd ma duże znaczenie. Przywiązuje wagę nie tylko do fryzury czy makijażu, lecz także do ubioru i odpowiednich dodatków - butów, torebek i innych. Wokół Adrianny pojawia się wielu adoratorów. Nie jest zainteresowana przelotnymi znajomościami, a raczej prawdziwym uczuciem na całe życie. Dzięki ogromnej lojalności i opiekuńczości jest stworzona do bycia matką.

Adrianna - predyspozycje zawodowe

Adrianna dzięki temu, że posiada ogromną wiedzę i potrafi ją umiejętnie wykorzystać, świetnie sprawdzi się w wielu różnych zawodach. Może pracować jako handlowiec, bankier czy szefowa w korporacji. Dobrze odnajdzie się także w roli prawniczki, aktorki czy modelki.

Znane Adrianny

Na naszym rodzimym podwórku znajdziemy polską piosenkarkę Adriannę Rusowicz i dziennikarkę Adrianę Niecko. Warto wskazać także aktorkę Adriannę Biedrzyńską, piosenkarkę Adriannę Godlewską czy poetkę Adriannę Szymańską. Wśród zagranicznych imienniczek znajdziemy włoską aktorkę Adrianę Asti, brazylijską modelkę Adrianę Limę, amerykańską poetkę Adrienne Rich czy meksykańską modelkę Adrianę Sage.

Adrianna w innych językach

Adrianna jest popularnym imieniem nie tylko w Polsce, lecz także za granicą. Wówczas jego brzmienie przedstawia się następująco:

  • Adriana - jęz.angielski
  • Adriana - jęz.włoski i hiszpański
  • Adriena - jęz.portugalski
  • Adrienne - jęz. francuski
  • Jadranka - jęz.chorwacki

Adrianna - patronki

W historii nie spotkamy się z bezpośrednią patronką o imieniu Adrianna. Warto jednak wspomnieć o męskim odpowiedniku tego imienia. Znajdziemy św. Adriana z Canterbury, św. Adriana z Nikomedii czy św. Adriana Jansena.

Przysłowia i cytaty z imieniem Adrianna

W kulturze spotkamy się tylko z jednym popularnym cytatem z imieniem Adrianna - „Ada, to nie wypada”.

Ciekawostki na temat imienia Adrianna

W 2020 roku 501 rodziców nazwało swoje dziecko imieniem Adrianna. W Rankingu najpiękniejszych imion Mamotoja imię Adrianna otrzymało 498 głosów. Szczęśliwą liczbą Adrianny jest 8, natomiast dniem - piątek.

Adrianna - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Adrianny to 8. Numerologiczne ósemki są niezwykle ambitne i pewne siebie. Ady to urodzone liderki, które wiedzą, w którym kierunku zmierzają. Potrafią działać w grupie, a także w pojedynkę. Są przy tym niezwykle cierpliwe. Ósemki cechuje też duża odpowiedzialność, ciepło i towarzyskość.

Adrianna - szczęśliwy kamień

Kamienie szlachetne dobiera się nie tylko do znaku zodiaku czy numerologicznej liczby, lecz także do imienia. Adrianna powinna zaopatrzyć się w jaspis, który jest kamieniem wspierającym i uzdrawiającym relacje międzyludzkie. W jej domu powinny znaleźć się też szmaragd i magnetyt. Ten pierwszy jest nazywany kamieniem miłości, zaś drugi łagodzi negatywne emocje.

Adrianna - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Adrianny to wyciszający zielony, a także purpura, kojarząca się z bogactwem, władzą i szlachetnością.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie