Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Amelia

Imię Amelia oznacza niestrudzoną strażniczkę ogniska domowego. Noszące je kobiety twardo stąpają po ziemi. Wytrwale dążą do realizacji wyznaczonych celów i nie rezygnują w obliczu przeciwności. Są ciekawe świata, głodne wiedzy i żądne przygód. Uwielbiają podróżować i poznawać nowe miejsca. Mają wiele różnych pasji. Lubią, gdy wokół nich dużo się dzieje.

Amelia łatwo nawiązuje kontakty z innymi ludźmi i szybko zdobywa sympatię oraz szacunek otoczenia. Ma szerokie horyzonty, więc wypowiadanie się na różne tematy nie sprawia jej najmniejszego problemu. Znajduje wspólny język zarówno z osobami młodszymi, jak i starszymi od siebie. Jest wspaniałym słuchaczem i chętnie służy radą tym, którzy potrzebują wsparcia. Nie rozsiewa plotek i wszystkie usłyszane tajemnice zachowuje dla siebie.

Amelia - pochodzenie imienia

Imię Amelia pochodzi z języka germańskiego. Najprawdopodobniej to skrócona forma staroniemieckich imion z przedrostkiem Amal-, na przykład Amalgundy lub Amelbergi, które w wolnym tłumaczeniu oznaczają „odważną obrończynię”.

Zdrobnienia imienia Amelia

Imię Amelia doczekało się wielu różnych zdrobnień. Do najczęściej stosowanych spieszczeń zaliczyć należy formy, takie jak: Amelka, Amelcia, Mela, Melunia, Melka, Melcia, Ameleczka.

Zobacz także

Imieniny Amelii

Amelia obchodzi imieniny kilka razy w roku. Najczęściej świętuje 10 lipca. Tego dnia Kościół katolicki wspomina dwie święte zakonnice - Amalbergę Gandawską oraz Amalbergę z Maubeuge. Inne ważne daty w kalendarzu Amelii to: 5 stycznia, 30 marca, 20 kwietnia, 7 października i 15 listopada.

Imię Amelia dla dziecka

Dziewczynka o imieniu Amelia jest niezwykle energiczna. Nie potrafi spokojnie usiedzieć w jednym miejscu, przez co trudno za nią nadążyć. Ma tysiąc pomysłów na minutę. Ciągle szuka nowych bodźców. Uwielbia zmiany i nie znosi rutyny. Nie zna też słowa nuda. Bywa niecierpliwa i impulsywna. Stroni od utartych schematów, wykazuje się kreatywnością i nieszablonowym myśleniem.

W dzieciństwie Amelie mogą sprawiać wrażenie nieśmiałych, zdystansowanych i wycofanych, ale z biegiem czasu ich towarzyska natura daje o sobie znać. Nastolatki noszące to imię lubią przebywać wśród ludzi. Chętnie uczestniczą w życiu lokalnych społeczności i nie stronią od imprez. Szybko nawiązują nowe znajomości. Są wrażliwe, charyzmatyczne i pełne naturalnego wdzięku. Nie pozwalają łatwo o sobie zapomnieć.

Amelia - edukacja

Amelie są niezwykle inteligentne i dociekliwe. Zadają wiele pytań i szukają na nie odpowiedzi. Nie zrażają się niepowodzeniami w drodze do wyznaczonego celu. Uparcie dążą do realizacji swoich postanowień, z bardzo dobrym skutkiem. Edukacja jest dla nich ważna, dlatego chętnie pogłębiają swoją wiedzę i nabywają kolejne umiejętności. Ciągle czują niedosyt nowych wrażeń.

Amelie lubią lekcje wychowania fizycznego. Siatkówka, piłka nożna, bieganie ćwiczenia gimnastyczne i inne aktywności ruchowe to dla nich świetny sposób na odreagowanie negatywnych emocji, a także spożytkowanie nadmiaru energii. Kobiety, które noszą to imię, są wspaniałymi sportsmenkami. Mają też naturalny talent do nauki języków obcych. Często wybierają studia lingwistyczne (anglistyka, germanistyka, iberystyka, japonistyka itp.).

Amelia - rodzina i miłość

Amelie cenią wolność oraz niezależność. Nie przeszkadza im rola singielki - lubią życie bez ograniczeń i zobowiązań. Dążą do tego, by spełniać swoje marzenia i rozwijać karierę. Poszukiwanie partnera schodzi wówczas na dalszy plan, co nie znaczy, że kobiety noszące to imię narzekają na brak zainteresowania ze strony płci przeciwnej. Wręcz przeciwnie - przyciągają uwagę mężczyzn i są postrzegane jako bardzo atrakcyjne.

Amelia zwleka z wejściem w związek, ale kiedy już się na to zdecyduje, tworzy stabilne, trwałe relacje oparte na przyjaźni i zaufaniu. Obdarza partnera czułością i miłością. Nie pozwala mu się nudzić i stale podsyca ogień miłości. Chce czuć się kochana, akceptowana i doceniona. Lubi być adorowana i obsypywana komplementami.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że Amelia ma silnie rozwinięty instynkt opiekuńczy. Jeśli założy rodzinę, strzeże ogniska domowego niczym lwica i nie pozwala, by ktokolwiek zakłócił spokój jej bliskich. Jest troskliwą matką i wspaniałym kompanem do dziecięcych zabaw. Chętnie spędza czas z pociechami i organizuje im różnego rodzaju rozrywki. Dzięki temu sama może zdobyć nowe doświadczenia.

Amelia - predyspozycje zawodowe

Amelia nienawidzi nudy. Dlatego dobrze odnajdzie się w zawodach wymagających częstego kontaktu z ludźmi oraz szybkiego reagowania na zmiany. Będzie świetną dziennikarką, prawniczką lub psycholożką. Pasja podróżnicza z kolei kwalifikuje ją do pracy w branży turystycznej (jako stewardesa, przewodniczka wycieczek itp.).

Znane Amelie

Amelia ma wiele imienniczek wśród gwiazd estrady i szklanego ekranu oraz innowatorek, działaczek społecznych i politycznych. Warto wspomnieć o takich osobach jak:

 • Amelia Radecka - aktorka teatralna i filmowa, a także reżyserka produkcji dokumentalnych. Zagrała w wielu serialach (m.in. „Lekarze”, „Na sygnale”, „Na dobre i na złe”, „M jak miłość”);
 • Amelia Earhart - pierwsza kobieta, która przeleciała nad Oceanem Atlantyckim. Uczyniła to dwa razy - najpierw jako pasażerka (1928 rok), a kilka lat później samodzielnie pilotując samolot (1932 rok). Nadano jej odznaczenie wojskowe przyznawane za „niezwykłe osiągnięcie w locie” (Zaszczytny Krzyż Lotniczy);
 • Amelia Bloomer - sufrażystka i działaczka społeczna. Redagowała „The Lily: A Ladies Journal to Devoted to Temperance and Literature”, pierwszą gazetę dla kobiet. Przyczyniła się do reformy damskiego ubioru i spopularyzowała nowy typ stroju - bloomers costume.

Amelia w innych językach

Imię Amelia jest spotykane w wielu krajach na całym świecie, choć może przybierać bardzo różne formy:

 • Emmelina - j. włoski;
 • Amélie - j. francuski;
 • Amalia - j. portugalski, niemiecki oraz łacina;
 • Alma - j. szwedzki, chorwacki i hiszpański;
 • Amelija - j. rosyjski.

Patroni imienia Amelia

Kobiety noszące to imię mają dwie silne, święte patronki - Amalbergę Gandawską oraz Amalbergę z Maubeuge. Pierwsza z nich jest duchową opiekunką rolników i rybaków, z kolei druga zapisała się w historii jako matka wielu świętych, m.in. św. Guduli, Reineldy i Farahildy.

Przysłowia i cytaty z imieniem Amelia

 • „Kocha bliźnich wciąż Amelia, tak jak każe ewangelia”.
 • „Gdy Amelia pogodna, będzie jesień dorodna”.

Ciekawostki o imieniu Amelia

 • W 2020 roku imię Amelia nadano 3996 małym Polkom.
 • Imię Amelia często jest źródłem inspiracji dla ludzi związanych ze światem filmu. W 2001 roku powstała komedia romantyczna „Amelia” z Audrey Tautou w roli głównej. Produkcja opowiada o perypetiach młodej paryżanki, dla której nadrzędnym celem staje się uszczęśliwianie ludzi.
 • Imię Amelia pojawia się również w tytule jednej z piosenek wykonywanych przez zespół Enej.

Amelia - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Amelii to 5. Numerologiczne piątki rozpiera pozytywna energia. Chcą poznawać świat, stale doświadczać nowych rzeczy i smakować życie. Wyciskają każdy dzień niczym cytrynę, a takie słowo jak rutyna nie występuje w ich słowniku. Nie stronią od ryzyka i lubią sporty ekstremalne. Są wolnymi duchami, indywidualistami, których trudno okiełznać.

Amelia - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Amelii jest akwamaryn. Zresztą nie bez powodu. Ten dar natury uchodzi bowiem za talizman podróżników i obieżyświatów. Dodaje im odwagi, a jednocześnie pomaga lepiej poznać i zrozumieć zastaną rzeczywistość. Dzięki niemu niecierpliwa, nieco chaotyczna Amelia może łatwiej odnaleźć spokój i wewnętrzną równowagę.

Reklama

Amelia - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Amelii to seledyn, czyli połączenie jasnej zieleni z bielą oraz szarością. Ta barwa symbolizuje nadzieję, wolność, a także niezależność.

Reklama
Reklama
Reklama