sen noworodka
Adobe Stock
Lekcja 10

Ile śpi noworodek – jak długo powinno spać nowo narodzone dziecko?

Zastanawiasz się, ile śpi noworodek? Teoretycznie śpi niemal całą dobę i budzi się tylko na karmienie, po czym znów zapada w sen. W praktyce bywa jednak różnie, gdyż różne są noworodki. Sprawdź, ile powinien spać twój noworodek i czy powinnaś go budzić.

Długi sen jest bardzo ważny dla noworodka, gdyż sprzyja dojrzewaniu mózgu i jego prawidłowej pracy. Wyspane dziecko zwykle jest spokojniejsze i łatwiej przystosowuje się do różnych nowych dla niego sytuacji. Odpowiednio długi sen sprzyja również fizycznej regeneracji, wspomaga wzrost i umożliwia prawidłowy rozwój układu odpornościowego dziecka. Ile powinien spać noworodek w ciągu dnia, ile powinna trwać jednorazowa drzemka noworodka? Opisujemy normy dotyczące snu dla nowo narodzonych dzieci.

Spis treści:

Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film

Ile śpi noworodek w ciągu doby?

Noworodek śpi od 16 do nawet 20 godzin w ciągu doby z przerwami na karmienie. Dziecko przesypia tyle czasu, ponieważ jego organizm musi zaadaptować się do nowych warunków. Noworodek nie odróżnia nocy od dnia i budzi się zgodnie z własnym rytmem. Nocne pobudki będą trwały dość długo. Niektóre dzieci zaczynają przesypiać noc w wieku 6 miesięcy, inne budzą się na karmienie dużo dłużej.

Niektóre dzieci w pierwszym miesiącu życia śpią po kilkanaście minut, budzi je byle szmer i często domagają się karmienia, inne sypiają po 1–2 godziny, a jeszcze inne – usypiają na dłużej i śpią bardzo głęboko. Niektóre maluchy potrafią spać jednorazowo po 3–4 godziny (licząc od początku ostatniego karmienia do pobudki). Według pediatrów, tym noworodkom trzeba odmierzać czas snu. Po tak długim śnie dziecko należy obudzić i nakarmić (przystawić do piersi na ok. 1520 minut). 

Jak długo powinien spać noworodek (i dlaczego nie dłużej)?

Choć sama chciałabyś się porządnie wyspać po trudach porodu i stresującej nauce karmienia piersią, musisz pamiętać, że zbyt długi sen powoduje u noworodka spadek poziomu cukru we krwi (tzw. hipoglikemię). Konsekwencją tego stanu może być zmęczenie, osłabienie i jeszcze większa senność dziecka. To rodzaj błędnego koła, w które może wpaść noworodek – nie budząc go po 3-4 godzinach na karmienie, przyczyniasz się do tego, że będzie miał ochotę spać coraz dłużej, co może być dla niego niebezpieczne. 

Jak długo pilnować długości snu noworodka?

Rygorystyczne podejście do długości snu dziecka obowiązuje przede wszystkim w okresie noworodkowym, czyli przez cztery pierwsze tygodnie życia. Pediatrzy są zdania, że po tym czasie, nie trzeba już budzić dziecka do karmienia, tylko poczekać, aż samo da znać, że jest głodne. Z czasem rytm dobowy dziecka zaczyna się normować. Maluszek dłużej śpi w nocy i bardziej aktywnie spędza dzień. Przyzwyczaja się do warunków panujących z „drugiej strony brzucha”, szybko rośnie i coraz bardziej potrzebuje porządnie odpocząć w nocy. 

Ile godzin w ciągu doby powinno przesypiać niemowlę?

Pamiętaj, że to tylko statystyczne wartości i w wypadku każdego dziecka są one nieco inne. 

To, ile śpi niemowlę, zależy od jego wieku, genów, wrażliwości. Znaczenie ma także temperament noworodka. Warto wiedzieć, że dzieci, które potrafią zjeść więcej pokarmu podczas jednego karmienia, na ogół potem śpią dłużej (mleko przez dłuższy czas wypełnia brzuch niemowlaka, w związku z czym, dziecka nie budzi głód). Wcześniak lub niemowlę o niskiej masie urodzeniowej może budzić się częściej – ma mniejszy żołądek, a potrzebuje więcej kalorii, aby nadrobić zaległości w rozwoju.

Z upływem czasu, czyli im starsze dziecko, tym mniej czasu w ciągu doby zajmuje mu sen. Oto tabela snu dziecka w pierwszym roku życia. Wartości są oczywiście orientacyjne i dopuszczalne są pewne od nich odstępstwa:

ile śpi noworodek tabela snu dziecka

Przeczytaj też:
niemowlę, sen
RF
Rozwój
Jak śpi niemowlę - fazy i rytm snu malucha
Sen to dla twojego dziecka naturalny filtr chroniący przed nadmiarem informacji, których jego mózg nie jest jeszcze w stanie całkowicie przyswoić. To odpoczynek i czas, kiedy maluch się intensywnie rozwija. Poznaj rytm snu niemowlęcia.

Dziecko rodzi się z jeszcze nie w pełni wykształconym ośrodkowym układem nerwowym, dlatego docierające do niego bodźce są przez układ nerwowy przetwarzane w niedoskonały sposób. Kiedy maluszek śpi, jego umysł odpoczywa, a ciało... wspaniale rozwija. Dlatego warto zadbać o jak najlepsze warunki do snu dziecka . Rytm spania dziecka - fazy snu Przez pierwsze miesiące twoje dziecko funkcjonuje w charakterystycznym, trójdzielnym rytmie. Co dwie lub trzy godziny kolejno następują fazy snu: czuwania, snu aktywnego i snu głębokiego. Faza czuwania to czas, kiedy niemowlę nie śpi. Wyraźnie odbiera bodźce wzrokowe, kieruje główkę w stronę światła, jest względnie spokojne, niezbyt często porusza rączkami i nóżkami. Jeśli twój maluszek nie lubi, gdy w pokoju jest ciemno, przez pierwsze trzy lub cztery miesiące zostawiaj na noc zapaloną lampkę . Gdy po przebudzeniu dziecko zobaczy światło, a nie będzie głodne, prawdopodobnie po chwili ponownie zaśnie. W fazie snu aktywnego maluszek się wierci, posapuje, rusza powiekami i gałkami ocznymi . Często podkurcza i prostuje nóżki, szuka najwygodniejszej pozycji. To zupełnie normalne. Nie musisz od razu wyjmować dziecka z łóżeczka i próbować go utulać czy karmić. W ten sposób tylko wybijasz go ze snu i zaburzasz naturalny rytm. Sen głęboki charakteryzuje się tym, że niemowlę przyjmuje najdogodniejszą dla siebie pozycję, śpi z lekko rozchylonymi ustami, oddycha regularnie, ma miarowe, spokojne tętno. Nie wolno wtedy wybudzać dziecka, gdyż przerywanie tej fazy powoduje rozregulowanie całego cyklu. Maluch może stracić apetyt, stać się płaczliwy i drażliwy. Przywrócenie poprzedniego rytmu wymaga później wiele cierpliwości. Dlatego nawet jeśli malec ma mokrą pieluszkę lub wydaje ci się, że powinien coś zjeść albo wyjść na spacer, poczekaj, aż sam się wybudzi i przejdzie do fazy czuwania bez płaczu, przetrze...

sen dziecka, niemowlę, noworodek
Fotolia
Rozwój
10 pytań o to, ile powinno spać dziecko
Zadają je wszyscy młodzi rodzice. Poznaj odpowiedzi, a wreszcie przestaniesz się martwić.

Co to jest spowijanie i czy pomaga na sen? To tradycyjna metoda zawijania noworodka dość ciasno razem z rączkami w kocyk lub rożek. Stwarza to warunki zbliżone do tych w brzuszku mamy. W pierwszych tygodniach po porodzie spowijanie noworodka sprzyja pogłębieniu jego snu, pomaga wyregulować oddech, poprawia pracę serca. Pozwala łagodniej przystosować się do spania poza łonem mamy. Czy budzić dziecko do karmienia? Zdrowe niemowlę samo reguluje sobie cykl snu i czuwania. Trzeba je budzić tylko w wyjątkowych sytuacjach: gdy ma nasiloną żółtaczkę po porodzie. Może ona powodować taką ospałość, że dziecko, mimo głodu, nie budzi się. Trzeba je wybudzać do karmienia co 3-4 godziny. gdy dziecko słabo przybiera na wadze gdy mocno uderzyło się w głowę. Przedłużający się sen może być oznaką powikłań pourazowych, więc po 2-3 godzinach sprawdź, czy malec da się obudzić. Jeśli nie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Ile powinien spać noworodek? Są dzieci, które śpią 20 godzin na dobę, innym wystarcza znacznie mniej snu. W kolejnych miesiącach, im niemowlę starsze, tym mniej czasu przesypia. Jego układ nerwowy dojrzewa i organizm więcej czasu przeznacza na czuwanie, zabawę, poznawanie nowego świata. Synek ma miesiąc, śpi płytko i bardzo krótko. Trochę się tym martwię. Powinnam? Jeśli dziecko budzi się wyspane i zadowolone z życia, oznacza to, że wszystko jest w porządku. Czasem jednak mała ilość snu świadczy o jakimś problemie. Można tak jednak podejrzewać tylko wówczas, jeśli nakładają się na to inne objawy: częsty niepokój, płacz dziecka, problemy z karmieniem. Warto wówczas pójść z maluszkiem do lekarza i o wszystkim opowiedzieć. Kiedy dziecko powinno zacząć odróżniać dzień od nocy? Niemowlak początkowo ma zupełnie inny rytm dobowy. Będąc w brzuszku mamy, nie zwracał uwagi na dzień i noc. Po urodzeniu jedne dzieci...

niemowlę, sen, problemy ze snem
Fotolia
Rozwój
Moje dziecko nie chce spać!
„Od porodu nie zmrużyłam oka na dłużej niż trzy kwadranse. Usypiam córeczkę godzinami, a potem wstaję do niej kilkanaście razyw ciągu nocy. Jestem kompletnie wykończona. Ratujcie!” – pisze do nas Agnieszka.

Choć według mądrych książek noworodki przesypiają większość doby, a półroczne bobasy całą noc, dzieci nie zawracają sobie głowy tym, co o nich napisano. Urządzają nocne „koncerty”, zasypiają wyłącznie na rękach, przy piersi albo w wózku (oczywiście jeżdżącym wte i wewte po przedpokoju), śpią w dwudziestominutowych ratach, o czwartej nad ranem są gotowe do zabawy. Niektóre urządzają rodzicom nocne pobudki jeszcze długo po pierwszych albo nawet drugich urodzinach, w dodatku krzyczą przy tym tak, że drżą szyby w oknach. A ich mamy? No cóż, podobnie jak Agnieszka, oddałyby królestwo za jedną spokojnie przespaną noc. Albo chociaż pół nocy! Mamy dla nich dobrą wiadomość: to możliwe, ale wiele zależy od nich samych. Jak śpią dzieci? Nie wszystkie maluchy śpią tyle samo. Jedne noworodki przesypiają nawet 20 godzin, innym wystarcza 14, a nawet mniej, a czasem noworodek nie chce spać . Później też bywa różnie. Przyjmuje się, że półroczny malec potrzebuje około 14 godzin snu na dobę, a roczny 12. Nie traktuj jednak tego dosłownie. Niezależnie od indywidualnych różnic noworodki śpią najdłużej i budzą się według własnego rytmu, który nie ma nic wspólnego z nocą i dniem. Nawet największy śpioch budzi się po dwóch, trzech godzinach i domaga się jedzenia. To normalne: błyskawicznie rośnie i potrzebuje regularnych dostaw energii, a ma malutki żołądek i nie jest w stanie najeść się na zapas. Im dziecko starsze, tym dłużej śpi w nocy, a krócej w dzień. Musi się jednak tego nauczyć, a ty możesz (także dla swojego dobra) mu w tym pomóc. Noc i dzień Twoje zadanie numer jeden: naucz maluszka odróżniać dzień od nocy. - Gdy drzemie w ciągu dnia, nie chodź po domu na palcach , nie wyłączaj radia, nie zasłaniaj szczelnie okien, słowem, nie wmawiaj maleństwu, że zapadła noc. Możesz też położyć je w innym miejscu niż wieczorem,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz